Як влада поводиться з пораненими бійцями: замість обіцяних виплат поневіряння за довідкою та 800 грн на утримання

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:

Ми підпадаємо під окрему категорію, яка за законом не може ані займати посаду в армії, ані демобілізуватись. В результаті люди, яких називають котиками і сонечками, виявляються одразу викинутими державою, лідери якої не вміють реально оцінити фінансовий стан, але люблять гратися в популізм.

За останній місяць до журналістів видання Цензор.НЕТ звернулись кілька матерів військових і розповіли, що їхнім синам не виплатили державні компенсації, натомість, вийшовши з лікарні, вони опинились на утриманні у 800 грн. Чому так важко отримати додаток № 5 (Довідка про обставини, за яких дістав поранення) і чи є в цьому корупція?

— Наташ, де твій син?

— На Харківщині…

— Він же наче інвалідність мав отримати після другого поранення?

— Дали обмежену придатність.

— Ти ж казала, що він літрову банку з водою не може нормально донести…

— Що тобі сказати…

— І що він там робить на Харківщині?

— Те, що й усі…

— А на Чернігівщину не можна перевестись?

— Треба 4 місяці чекати.

Читайте також: Реформа пекла відбудеться не скоро: парламент тільки розпочав реформу ВЛК

Син Наталії Олександр зазнав поранення голови ще під час ООС. Кілька років лікарі не наважувались йому робити операцію. Зробили за 3 місяці до повномасштабного вторгнення. Вже навесні 2022 хлопець був на Донеччині. Під Бахмутом дістав друге поранення обох рук. Сам вийшов з нуля, щоб знайти лікарів. Потім його доправили до Дніпра, де врятували руки. Далі лікування на Заході України. І знову на фронт.

— У лікарню він їздив за власний рахунок. Сім днів жив у готелі та ходив на процедури. У стаціонар не поклали. Витратив за цей час на ліки та проживання усі 20 тисяч зарплати, - розповідає мама.

Жодних виплат Олександр наразі не отримав. Розслідування обставин поранення триває з 1 січня. Командира бригади звільнили. А от довідку про обставини бойового поранення військовий отримає невідомо коли.

Додаток № 5, який військові мають отримати і передати в інші органи для отримання виплат, – на сьогодні фактично недосяжна річ. На практиці це завжди означає проведення службового розслідування, коли вимагають інформацію: де, коли, за яких обставин боєць зазнав поранення. З додаванням свідчень.

Читайте також: Чому обмежено придатні — велика проблема для армії

За останні пів року було багато публікацій і сюжетів про те, в яких чергах доводилось стояти військовим, щоб потрапити до лікаря.

26 травня Президент України Володимир Зеленський підписав законопроєкти 9154 та 9158.

Перший стосується удосконалення роботи військово-лікарських комісій та надає дозвіл розширити перелік закладів охорони здоров'я, при яких створюють ВЛК за рахунок державних, комунальних, медичних закладів МВС та сектору безпеки.

На початку червня до НСЗУ подали заявки на проведення ВЛК вже понад 480 медичних закладів, що дозволить зменшити черги та пришвидшити проходження комісії.

Також Володимир Зеленський підписав законопроєкт № 9158, який спрощує процес оформлення довідок.

Але наразі внесені зміни мало що вирішують в отриманні того самого додатку № 5.

Читайте також: Бюрократія, черги, неповага: чому "радянські" лікарські комісії для військових потребують змін

— Мене звільнили, понизили і перевели в іншу частину після того як я вибила такі довідки для 12 військових, - розповідає медик Наталія. Вона каже, що для того, щоб отримати таку довідку принаймні в тій частині, де вона служила, військові мали заплатити хабар.

Жінка не хоче називати номер частини і взагалі боїться будь-що говорити. Адже рядовим це заборонено робити без дозволу командира. А командир скаржитись на себе не дозволить.

— Я поскаржилась вищому командуванню – мене перевели в іншу частину, тепер сиджу в якійсь дірі, - розповідає Наталія.

За її словами, в частині брали хабар не тільки за додаток № 5, але і просто за направлення на реабілітацію. Йшлося про суми від 5 тисяч грн.

Наталія підозрює, що таке робиться внизу не без схвалення зверху.

І якщо це не централізована корупція, то це наслідок непродуманих заяв влади про виплати 100 тисяч за поранення і 15 мільйонів за загиблих у бою.

Олена Степаненко, яка працює у Фонді колишнього омбудсмана Людмили Денісової, каже, що в них є зафіксовані випадки, коли родини чекали по три місяці довідки про те, що чоловік загинув під час виконання бойового завдання.

Це не найдовший час. Леонід зазнав поранення ноги на Донеччині. Він чекав своєї довідки 8 місяців.

Весь цей час йому виплачували аж 800 грн.

Читайте також: Володимир Шередега: "Багато хто не може знайти місце для реабілітації"

За останній місяць до автора звернулись кілька матерів військових і розповіли, що їхнім синам не виплатили державні компенсації, натомість, вийшовши з лікарні, вони опинились на утриманні у 800 грн.

Самі військові повідомили, що не можуть отримати від своїх частин довідку від командира, щоб надати її для інших органів.

В кожному випадку військовому, який має важкі поранення – включно з втратою кінцівок або пошкодженням хребта, – пропонують поїхати у ППД частини і отримати документи. При цьому військовим часто достеменно невідома ця адреса ППД. Так, в одному з випадків військового евакуювали з-під Бахмуту до Дніпра, потім перевели на лікування до Тернополя, після чого у військкоматі сказали їхати по довідку у ППД. Але йому невідомо, куди їхати – під Бахмут чи у Харків, де юридична адреса частини.

Після госпіталів військовим фактично треба самим їздити та збирати всі папірці. Часто проходження ВЛК взагалі в іншому місті.

При цьому ще треба витратити гроші на послуги адвокатів.

Читайте також: Паперова оборона: чиновники Нацгвардії воюють проти дитини загиблого воїна

— Я навіть нікуди на роботу вийти не можу. І не тому, що я зараз на милицях пересуваюсь. Ми підпадаємо під окрему категорію, яка за законом не може ані займати посаду в армії, ані демобілізуватись, Тому працювати офіційно не можу, бо мобілізований.От і живу на 800 грн.

В результаті люди, яких називають котиками і сонечками, виявляються одразу викинутими державою, лідери якої не вміють реально оцінити фінансовий стан, але люблять гратися в популізм.

 Тетяна Ніколаєнко,  опубліковано у виданні Цензор.НЕТ


На цю тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]