Внутрішній фронт. Тінь держзрадника Азарова в Міністерства енергетики України (розслідування)

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:

 150 мільйонів гривень. Така ціна питання нині стоїть перед державною компанією «Укренерго».

Це стратегічне підприємство відповідає за постачання електроенергії від виробників до споживачів, що стало особливим викликом через регулярні повітряні атаки Росії на об’єкти енергетичної інфраструктури України. Та водночас «Укренерго» нині вимушене відбиватися в судах від фірми, яка вдруге намагається стягнути з енергокомпанії гроші за електропідстанцію, побудовану ще десять років тому. Цього разу – за документами про переуступку боргу з ознаками фіктивності.

Хто ж прагне нажитися на державній структурі? Розслідування «Схем» виявило – це фірма, пов’язана з колишнім прем’єр-міністром України, підозрюваним у держзраді Миколою Азаровим, який з 2014 року живе у Росії, звідки транслює наративи російської пропаганди. Та головне, як виявилося, допомагають фірмі у цьому – нинішні посадовці Міністерства енергетики.

Про те, чому історія десятирічної давнини має продовження зараз та які наслідки це може мати – розповідають журналісти проєкту «Схеми» (Радіо Свобода), публікуючи ексклюзивні документи.

Читайте також: Корупція, міністр Галущенко, ДТЕК Ахметова, обкрадена Україна: як і чому Молдова перепродає в Румунію українську електроенергію

***

Для того, щоб розповісти цю історію, потрібно повернутися до її початку. А саме – до 2011-го року. Коли на чолі українського уряду ще був Микола Азаров, нині обвинувачений у держзраді в Україні та оголошений у розшук.

Микола Азаров

Микола Азаров

Тоді фірми з орбіти його сина – Олексія Азарова – регулярно отримували підряди державних підприємств. Не стала винятком і «Національна енергетична компанія «Укренерго».

На її замовлення афілійована з прем’єром Азаровим фірма «Зв’язоктехсервіс» мала збудувати електропідстанцію «Придунайська» у Одеській області. Цей об’єкт на півдні України був потрібен для розвитку бізнесу тодішніх однопартійців Азарова з «Партії регіонів» – братів Андрія та Сергія Клюєвих, які за рахунок держави будували мережу сонячних електростанцій по всій країні.

Підстанція, яку будувала фірма з оточення Азарова, 2015 рік

Підстанція, яку будувала фірма з оточення Азарова, 2015 рік

«Зв’язоктехсервіс» роботи виконала. Замовник – державне «Укренерго» – розрахувався за половину з майже 100 мільйонів гривень, лишалось ще 55.

І тепер ці 55 мільйонів гривень плюс близько сотні мільйонів можливих штрафних санкцій – предмет розгляду в українських судах різних інстанцій. Якщо окреслити коротко, це декілька різних справ, які умовно об'єднує одне питання – стягнення цих грошей з державного «Укренерго».

Читайте також: Михайло Ткач: Внутрішній ворог перемагає

Із двома «але». Перше, ці гроші, відповідно до позовів, тепер хоче отримати вже не сам виконавець робіт, а інша структура. І ключове – це вже друга спроба стягнути мільйони з державного «Укренерго».

І ось чому вдруге: адже «Укренерго» зрештою визнало борг і уклало зі «Зв’язоктехсервіс» мирову угоду. Це сталось ще у 2019-му році, згідно з даними судового реєстру. Ця угода є у розпорядженні редакції.

Мирова угода між «Укренерго» та «Зв’язоктехсервіс», укладена у 2019 році

Мирова угода між «Укренерго» та «Зв’язоктехсервіс», укладена у 2019 році

«Укренерго» зобов'язалося сплатити борг – втім, трохи менший. Не заявлених 55 мільйонів гривень, а 47, бо «Зв’язоктехсервіс» зі свого боку відмовився від штрафних та інфляційних нарахувань через прострочення термінів оплати.

Держкомпанія перерахувала кошти. Підтвердженням цьому – платіжний документ, який є у розпорядженні журналістів.

Платіжний документ, який підтверджує перерахування «Укренерго» 47 мільйонів компанії «Зв’язоктехсервіс»

Платіжний документ, який підтверджує перерахування «Укренерго» 47 мільйонів компанії «Зв’язоктехсервіс»

Здавалось би, борги погашені, справу залагоджено. Втім, вже за рік, в 2020-му році в гру вступає компанія «Ай-Тек Україна». Представники цієї фірми раптово заявляють в суді, що тепер вони є стороною у справі і заперечують проти затвердження мирової угоди.

Демонструють договір відступлення права вимоги – мовляв, держкомпанія все ще винна гроші, але вже не «Зв’язоктехсервісу», а новій компанії – «Ай-Тек Україна».

Був «Зв’язоктехсервіс», став «Ай-Тек Україна»

Що це за новий гравець?

Спойлер: і у цієї фірми декілька разів змінювались власники, але через керівництво був і залишається зв’язок із соратником експрезидента Януковича – Азаровим.

Згідно з даними Youcontrol, «Ай-Тек Україна» від початку має російське коріння – серед перших власників значиться російська фірма з засновницею-москвичкою, яка спеціалізується на торгівлі товарами для офтальмології.

Нині «Ай-Тек Україна» записана на двох українців, зареєстрованих в Києві та області. Але незмінним залишався керівник компанії – Владислав Низовський.

Читайте також: Внутрішній фронт. В погоні за мільярдами хапуги атакують «Укренерго»

У ЗМІ Владислав Низовський згадується як «менеджер Азарова-молодшого» – Олексія Азарова. Ще один зв'язок з оточенням колишнього прем’єра простежується через громадську організацію «Голосіївська федерація вейкбордингу та воднолижного спорту». Її також очолює Низовський, а одним із засновників є Гліб Лєшков, який обіймав керівні посади в компаніях з будівельної групи «Розвиток» сина Азарова.

Більш того, журналісти видання «Наші гроші» встановили, що коли Микола Азаров після Революції гідності втік до Москви, то саме на Лєшкова в 2014-му році він виписав довіреність, намагаючись продати свій будинок у Києві.

Гліб Лєшков мав безпосередній стосунок і до фірми «Зв’язоктехсервіс», яка будувала електропідстанцію для «Укренерго» і якій від початку заборгувало державне підприємство. На момент будівництва власником «Зв’язоктехсервісу» була компанія «Де Санктіс-Інвест» – її очолював згаданий раніше Гліб Лєшков, менеджер родини Азарова.

Тепер це ж оточення колишнього прем’єра-утікача наполягає, що на момент коли держава у 2019 році нарешті розрахувалась зі «Зв’язоктехсервісом» – цю фірму вже не контролювали її реальні власники (люди Азарова), а вона стала об’єктом рейдерської атаки. Тому, мовляв, гроші пішли не тому, кому мали б.

Ці події, що відбулись ще за попередньої влади, наразі є предметом окремого кримінального провадження Національної поліції України.

А менеджери Азарова, вже в якості представників фірми «Ай-Тек Україна» повторно висунули свої фінансові претензії державі в особі «Укренерго». Наполягають, що ще у 2016 році був укладений договір, згідно з яким «Зв’язоктехсервіс» нібито продав «Ай-Тек Україна» право вимагати борг з державного підприємства.

Та чи справжній це документ?

Перше, що впадає в око, – це ціна за таке право. Тобто одна фірма з оточення родини Азарова – «Зв’язоктехсервіс» – вирішила віддати іншій фірмі з його ж орбіти – «Ай-Тек Україна» – можливість стягнути 55 мільйонів гривень з «Укренерго» всього за 1 мільйон гривень – що, виходить, менше ніж 2% від суми боргу. Причому «Ай-Тек Україна» ще й отримала 3-річну відстрочку оплати цього 1 мільйона – іншими словами, фірма могла не віддавати ці гроші протягом всього цього часу.

Друге, на що звернули увагу журналісти – це повідомлення від «Ай-Теку», адресоване «Укренерго» у 2020 році, що фірма нібито ще 4 роки тому підписала договір на відступлення права вимоги.

Читайте також: Поки українці воюють, забудовники у Києві продовжують знищувати історичні будинки

Держпідприємство звернулось до експертів Київської незалежної судово-експертної установи з проханням дослідити реальну дату цього повідомлення (адже оригіналу самого договору у держкомпанії немає). Експерти з’ясували, що там підроблена дата.

Це також додатково може свідчити про фіктивність документу, на основі якого «Ай-Тек Україна» вимагає тепер в суді від державного «Укренерго» виплатити борг.

Втім, з’ясувалося, що є ті, хто допомагає фірмі з оточення Азарова у процесі вимагання боргу з держпідприємства.

І залучені до цього нинішні посадовці профільного відомства – Міністерства енергетики, очолюваного Германом Галущенком.

Роль Міненерго

У 2022-му році Міненерго провело внутрішній аудит «Укренерго» за чотирирічний період роботи держпідприємства.

Раніше його вже аналізували колеги з видання «Наші гроші» і звертали увагу на «сумнівні» зауваження.

Один із пунктів, зазначений аудиторами – проблеми через розрахунок за ті самі роботи по обладнанню електропідстанції в Одеській області.

«Безпідставне перерахування «Укренерго» заборгованості в сумі 47 млн грн як спосіб розрахунку з «Звʼязоктехсервіс», а не на користь нового кредитора «Ай-Тек Україна», призвело до втрати фінансових ресурсів (збитків) «Укренерго»», – йдеться у документі.

Читайте також: Чому Зекоманда досі не запустила стратегічний об’єкт у Чорнобилі? Бо «Гроші сп***жені»

Тобто, державні аудитори наполягають – гроші має отримати «Ай-Тек». Примітно, що головним аудитором Міненерго тоді був Максим Пономарьов.

Максим Пономарьов з довіреною особою Азарова Глібом Лєшковим (л), 2021 рік

Максим Пономарьов з довіреною особою Азарова Глібом Лєшковим (л), 2021 рік

Пономарьов і досі працює в Міненерго, очолює департамент внутрішнього аудиту міністерства. І він же раніше представляв в суді інтереси «Ай-Тек Україна» – фірми з оточення родини Азарова.

«Схеми» наводять виданий на його ім'я ордер на надання правової допомоги від цієї фірми.

Чи немає тут конфлікту інтересів?

«Схеми» звернули увагу на ще один факт: в той період, коли з «Укренерго» був підписаний контракт з фірмою з орбіти Азарова на будівництво електропідстанції, Пономарьов очолював юридичну службу державного підприємства. Це вказано у його профілі на LinkedIn.

На запитання Радіо Свобода, чи не вбачає він у своїх діях конфлікту інтересів, Пономарьов зазначив: «Є вже рішення суду, що набрало законної сили, яке вирішує це питання. Де повністю встановлений юридичний фактор, відповідно до якого моя робота не є конфліктом інтересів».

Читайте також: «Оцените красоту игры…»: Банкова переводить енергокомпанії у ручне керування - слідкуємо за руками

На початку цього року Шевченківський райсуд Києва розглядав той факт, що Пономарьов як адвокат і Пономарьов як аудитор мали однакову позицію щодо того, що «Укренерго» має розрахуватися саме з «Ай-Теком». Але Пономарьов переконав суд, що на той момент він вже не працював як адвокат-представник інтересів «Ай-Теку», а висновок аудиту – об’єктивний.

Від подальшого спілкування з журналістами Пономарьов відмовився і порадив звернутися до Міненерго.

У пресслужбі Міненерго теж зазначили, що дія адвокатського свідоцтва Максима Пономарьова була зупинена ще до того, як він став керівником Департаменту внутрішнього аудиту Міненерго. «Тому будь-який конфлікт інтересів у його діяльності відсутній», – вважають в міністерстві. Також у Міненерго зазначили, що проєкт аудиторського звіту «Укренерго» складений аудиторською групою, в якій 12 аудиторів, на основі «їхніх професійних висновків та рішень судів», у тому числі щодо зазначеної справи про завдання посадовими особами «Укренерго» збитків власній компанії у сумі 47 млн грн.

«Схеми» звернули увагу на одне фото, з сайту Міненерго. Тоді, у жовтні 2022 року, міністерство уклало меморандум із Міжнародним енергетичним кластером «про співробітництво в оперативному плануванні та відновленні пошкоджених об’єктів енергетичної системи України». На світлині – заступник міністра енергетики Фарід Сафаров, Максим Пономарьов – вже як співробітник Міненерго – та громадянин Литви Мантас Нашленас, як координатор Міжнародного енергетичного кластера. У литовця та Пономарьова є ще дещо спільне крім світлини, і це… «Ай-Тек Україна». На момент фото Нашленас був бенефіціаром литовської фірми – власниці «Ай-Тек Україна», інтереси якої Пономарьов донедавна відстоював в суді.

Фото з сайту Міненерго, коли у жовтні 2022 року міністерство уклало меморандум із Міжнародним енергетичним кластером

Фото з сайту Міненерго, коли у жовтні 2022 року міністерство уклало меморандум із Міжнародним енергетичним кластером

Журналісти звернулись до всіх фігурантів цієї історії.

Читайте також: Рада призначила мільйонера Галущенка міністром енергетики

Отримати коментар «Ай-Тек Україна» та його керівника – Владислава Низовського – не вдалося. За номером телефону фірми, почувши що з ними хоче поспілкуватися журналіст Радіо Свобода, кинули слухавку і більше не відповідали. Журналісти також звернулись з письмовим запитом і чекають на відповідь.

В Міненерго переконують: «Згідно з ухвалою Господарського суду Києва НЕК «Укренерго» вже втратило ці кошти шляхом перерахування їх на рахунок іншої компанії. Посадові особи «Укренерго», що дали відповідні розпорядження для здійснення цієї транзакції, зараз є фігурантами кримінального провадження».

В «Укренерго» натомість стверджують, що у повному обсязі оплатили будівництво, яке виконала на замовлення держкомпанії фірма «Зв’язоктехсервіс».

«Всі вимоги щодо додаткового стягнення оплат, пов’язаних з контрактом за цим будівництвом, є неприхованою спробою змусити державну компанію заплатити додаткові кошти за роботи та послуги, які не виконувались. Компанія відстоює свою позицію в суді, вважає такі дії шахрайством», – заявили в пресслужбі «Укренерго».

Читайте також: Зеленський призначив заступником Єрмака ще одного Татарова

Чим це загрожує «Укренерго»?

Якщо суд визнає законним перехід права вимагати борг від однієї фірми з орбіти Азарова до іншої, то «Укренерго» буде змушена повторно сплатити півсотні мільйонів гривень. Плюс – ще близько сотні мільйонів гривень ймовірних штрафних санкцій, про які вже заявили представники «Ай-Тек Україна» у суді.

В умовах регулярних ракетних атак з боку Росії і руйнування енергетичної інфраструктури, на відновлення якої необхідні кошти, вимивання таких сум із держпідприємства не сприяє фінансовій стабільності «Укренерго» – звертає увагу директор енергетичної програми Центру Разумкова Володимир Омельченко.

«Головне, що в кінцевому рахунку цей тягар ляже на плечі українського споживача електроенергії, оскільки буде закладений в тариф, – каже Омельченко. – З моєї точки зору, це спецоперація російських спецслужб з використанням наближених до Азарова людей і компаній для того, щоб дестабілізувати систему в енергетичній сфері. Тут питання вже національної безпеки України. Я думаю, що потрібно втручання РНБО і СБУ».

У пресслужбі «Укренерго» повідомили Радіо Свобода, що вже звернулися до СБУ та НАБУ із заявами про вчинення злочину.

Олександр Чорновалов, опубліковано у виданні Радіо Свобода


В тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

20:00
У неділю гроза лише на південному сході України, тепло
18:07
Олександр Чебаненко: Про чергову імітацію, паспорти чоловікам за кордоном та біг влади по граблях
16:05
Адепти московського патріархату мають психічний розлад та потребують медичної допомоги, - лікар о. Олексій Данилов
14:13
Офіційно: ЗСУ контролюють дві третини сіл Очеретиного та Соловйового на Донецькому напрямку
12:05
Провал оборони в Очеретино створив для ЗСУ загрозу поразки майже у всій Донецькій області
10:04
У квітні 2022 року "зелена влада" планувала здати росії суверенітет України, цьому запобіг Джонсон - Die Welt
09:01
Уночі збито 21 з 34 ракет окупантів, але є влучення у 4 ТЕС
08:00
ГЕНШТАБ ЗСУ: ситуація на фронті і втрати ворога на 27 квітня
20:00
У суботу в Україні дощі лише на сході, на півдні до +25°С
18:05
Від Чорнобилю 1986 - до Чорнобилю 2024: ядерна енергетика нашої країни підійшла до небезпечної межі

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]