Викрили ще одного громадянина РФ якого призначили керувати стратегічним обʼєктом напередодні вторгнення рашистів

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:  Ігор Мурашов

 16 лютого 2022 року, за тиждень до початку повномасштабного вторгнення, директором стратегічного об’єкту, який майже одразу опинився у руках загарбників, став громадянин Росії. А тепер цей же російський громадянин дивним чином опиняється в Києві і працює в «Енергоатомі»

Російські загарбники викрали гендиректора Запорізької АЕС Ігоря Мурашова — про це 1 жовтня 2022 року заявив президент ДП «Енергоатом» Петро Котін. На той час Мурашов уже 7 місяців працював в окупованому Енергодарі.  За словами Мурашова, після відмови співпрацювати з росіянами ті потримали його кілька днів у полоні й «депортували» у Запоріжжя. Нині він живе і працює в Києві — обіймає посаду головного інженера ЗАЕС.  Журналістам hromadske вдалося з’ясувати, що 2014 року, після російської окупації Криму, Ігор Мурашов отримав російський паспорт. Деталі — у розслідуванні. 

Два орли для батька й сина

Ігор Мурашов народився в російському місті Боровськ, що за 100 км від Москви. Вищу освіту здобував в Обнінському інституті атомної енергетики в росії. Навчався там разом із нинішнім директором ЗАЕС Дмитром Вербицьким. Після Обнінська Мурашов вчився у Севастопольському інституті ядерної енергії та промисловості.

З 1998 року працював на різних посадах на Запорізькій АЕС і часто навідувався до Криму. Після того, як росіяни окупували півострів, продовжив туди їздити. 

За інформацією джерел журналістів hromadske, які мають доступ до даних про перетин адмінмежі материкової частини України й окупованого Криму, у 2014 році Ігор Мурашов щонайменше тричі відвідував окупований півострів. 

В одній з таких поїздок він став громадянином росії. hromadske від двох джерел отримало витяг з автоматизованої системи «роспаспорт». Згідно з ним, 23 вересня 2014 року Ігор Мурашов в окупованому Севастополі отримав паспорт із двоголовим орлом.

Читайте також: Призначений за тиждень до окупації ЗАЕС гендиректор мав громадянство росії - спитайте СБУ та Офіс Президента, як він пройшов спецперевірку

Заява Ігоря Мурашова на отримання паспорта російської федерації

У системі «роспаспорт» збереглася заява Мурашова на отримання російського паспорта. У ній вказана й причина набуття громадянства. Як ідеться у витягу, паспорт виданий на підставі статті 5 несумісного з міжнародним правом договору «між російською федерацією та Республікою Крим». За цією статтею росія визнавала громадян України та осіб без громадянства, які на момент анексії постійно проживали на півострові, своїми громадянами.

Читайте також: Путін мародерить окуповану ЗАЕС. Що врятує українську станцію?

Витяг з автоматизованої системи «роспаспорт»

Система «роспаспорт» показує, що паспорт Мурашова досі «дійсний», хоча чоловік мав би замінити документ у 2021-му році, коли йому виповнилося 45. Оскільки Мурашов цього не зробив, у базі МВС рф цей паспорт уже відображається як «недійсний».

«Я бачив такі помилки раніше, коли в “роспаспорті” не відображається недійсність паспорта. Це не свідчить про те, що документ фальсифікований», — розповідає журналіст-розслідувач Bellingcat Христо Грозєв.

Грозєв пояснює, що в системі «роспаспорт» статус документа можуть змінювати на «недійсний» у ручному режимі. Наприклад, коли людина фізично приходить міняти свій паспорт на новий. 

А втім, недійсність російського паспорта не означає втрату громадянства рф. Несвоєчасна заміна паспорта в росії карається лише штрафом.

«Паспорт можна прострочити, втратити, спалити. На громадянство це ніяк не впливає», — каже російський юрист Ілля Новіков. 

Читайте також: Органи, які розслідують хто здав Південь рашистам, чомусь оминають Баканова і його фаворитів

* * *

24 вересня 2014 року — наступного дня після того, як Ігорю Мурашову видали паспорт, — у тому ж відділені федеральної міграційної служби рф у Севастополі російський паспорт отримав і його батько Валерій, уродженець Івано-Франківська (нині покійний — ред.). 

Згідно з документом, батько, як і син, отримав російський паспорт уперше. З тієї ж причини — за договором, який є спробою легалізації окупації Криму. 

Заява Валерія Мурашова на отримання паспорта російської федерації

Проте, на відміну від свого сина, через місяць Валерій Мурашов оформив ще й закордонний паспорт. Цього разу вже у москві.

Валерій Мурашов отримував закордонний паспорт рф

За даними джерел hromadske, 24 вересня — у день, коли його батько отримав російський паспорт, — Ігор Мурашов покинув Крим. Як він розповів нам пізніше, разом з ним була його родина.

Офіс «Енергоатому» в Києві. Енергоатом / Facebook

Читайте також: Як у Зеленського готуються пояснювати, хто здав південь України російським окупантам

Версія Мурашова — паспорт за півтори тисячі доларів

Журналісти hromadske зустрілися з Ігорем Мурашовим у Києві біля офісу «Енергоатому», де він нині працює, щоб почути пояснення головного інженера ЗАЕС щодо його російського паспорта. 

Вони показали згадані вище документи.

— Ось тут ваш підпис у документі щодо отримання російського громадянства.

— Схожий. Схожий на мій, згоден.

— Ви з цим документом знайомі?

— Ні.

— А чому ви їздили до Криму в той час? 

— У моїх батька й матері була квартира за адресою, яка тут вказана. (Мурашов стверджує, що ні він, ні його батьки постійно в ній не мешкали — ред.). Куплена у 2009 році. У 2014-му я їх возив туди, щоб оформити комуналку.

Як розповідає Мурашов, він знав, що під час поїздки до Криму у вересні 2014-го батько вирішив оформити собі російське громадянство. За словами Мурашова, батько мав проросійські погляди й навіть хотів дати хабар, щоб зробити російські паспорти всій родині. Але оформив лише для себе і свого сина. Хоча сам Ігор Мурашов, за його словами, просив цього не робити.

— Ви вважаєте, що ці документи оформив ваш батько? 

— Я припускаю. Думки про це були, але тепер я бачу, що є певні докази (...) Я про це нічого не знаю. Там була каламутна історія з одним адвокатом на прізвище Мелікян. Можливо, батько без мене це зробив.

— А як батько без вас міг оформити такий документ?

— Півтори тисячі доларів. 

— Він платив такі гроші за документи?

— Я не знаю, скільки він платив. Я кажу, що про це була розмова. Я був категорично проти. 

— Як же він тоді отримав підпис?

— Я не сказав би, що це мій підпис.

Читайте також: Кулініч у розмовах з Сівковичем називав голову СБУ Івана Баканова – "дарованіє", Володимира Зеленського – "пінгвін"

Порівняння підпису з акту інспекційного обстеження ЗАЕС від 13 листопада 2020 року з підписом із заяви на отримання паспорта російської федерації Ігоря Мурашова

— А навіщо ваш батько оформлював собі російський паспорт?

— Він мав «ту» позицію. Ми дуже сильно сварилися. У деяких поїздках він кричав, виходив з машини. Я не хочу про це згадувати. Ми з дружиною мали чітку проукраїнську позицію. 

Як розповідає сам Ігор Мурашов, його батько працював у російській компанії «Атомтехэнерго», де обіймав посаду керівника представництва на Білоруській АЕС. 5 лютого 2023 року Україна наклала санкції на цю компанію.

Журналіст видання Bellingcat Христо Грозєв, який багато років працює з такими документами, дослідив витяг із системи «роспаспорт» щодо набуття громадянства рф Мурашовим і дійшов висновку: «Документ такий точно є. І це факт. Він вписаний у систему “роспаспорт”».

Такожжурналісти hromadske запитали Грозєва, чи міг батько Мурашова самостійно, без сина оформити для нього російський паспорт. 

Журналіст вважає версію головного інженера ЗАЕС малоймовірною: «Я дізнавався, чи можна оформити паспорт без присутності людини, але за таке ніхто не береться. Теоретично він міг знайти такого корупціонера, але там є біометрія, тому я не розумію, як це можна було зробити в такий спосіб».

Читайте також: Схоже, владі правда непотрібна: за понад рік слідство досі не допитало головного свідка не-підриву мостів на Чонгарі

Повернення Мурашова в Україну

Мурашов став виконувачем обов’язків гендиректора Запорізької АЕС за тиждень до повномасштабного вторгнення — 16 лютого 2022 року. Після того, як восени 2022-го росіяни його викрали, а потім відпустили, від посади відмовився. 

Нині Ігор Мурашов працює головним інженером на Запорізькій АЕС. Ця посада не така публічна, як пост керівника, який Мурашов обіймав до цього. Але вона так само передбачає доступ до багатьох документів та участь у нарадах, де обговорюють енергетичну безпеку України. 

Засідання Ради головних інженерів ДП «НАЕК «Енергоатом» у лютому 2023 року, на якому присутній Ігор Мурашов. Енергоатом

 

Читайте також: ДБР не розслідує діяльність Баканова, друг дитинства Зеленського розвалив роботу СБУ без порушень

Журналісти hromadske надіслали в СБУ запит із питанням, чи оцінювала служба дії керівництва ЗАЕС напередодні й у перші місяці повномасштабного вторгнення, і чи могли якісь дії Ігоря Мурашова поставити під ризик безпекову ситуацію на ЗАЕС. 

Їм відповіли, що за фактом захоплення армією рф Запорізької атомної електростанції та її неналежного обслуговування й функціонування упродовж тимчасової окупації Служба безпеки України відкрила низку кримінальних проваджень. Досудове розслідування у них здійснюється за ст. 111 (державна зрада) та ст. 438 (порушення законів і звичаїв війни) Кримінального кодексу України.

«У межах цих проваджень СБУ досліджує всі обставини захоплення цього об’єкта критичної інфраструктури, документуються злочинні дії керівництва та співробітників ЗАЕС, які добровільно обіймають посади у фейковій російській експлуатаційній організації та допомагають державі-агресору. Детальні відомості досудового розслідування належать до таємниці слідства і можуть бути розголошені лише з письмового дозволу слідчого чи прокурора й у тому обсязі, в якому вони визнають можливим. Наразі такого дозволу немає», — йдеться у відповіді пресслужби СБУ. 

Слід зазначити, що в розпорядженні редакції hromadske немає доказів співпраці Ігоря Мурашова з росіянами. А втім, наявність російського громадянства в одного з ключових співробітників державного стратегічного підприємства викликає занепокоєння. Тож журналісти hromadske передали СБУ всі докази того, що Мурашов і його батько отримували російські паспорти.

У пресслужбі журналістам hromadske відповіли: «Надана вами інформація врахована в оперативно-службовій діяльності».

Євгеній Шульгат, опубліковано у виданні hromadske


На цю тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]