"І так налаштовуємось на півроку під угорським лідерством". Наскільки високі шанси проросійського Орбана очолити Єврораду?

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:

Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан може очолити Європейську раду. Це стало можливим після того, як нинішній президент органу Шарль Мішель оголосив про рішення брати участь у виборах до Європарламенту : у разі успіху він залишить свою посаду вже у липні.

Повноваження Мішеля мали закінчитися в листопаді. Однак якщо він пройде до Європарламенту, його місце, згідно з європейськими процедурами, до листопада має зайняти лідер країни, яка є головою Ради Євросоюзу, – у другій половині 2024 року це буде Угорщина.

Президент Євроради Шарль Мішель

Президент Євроради Шарль Мішель 

Наскільки високі шанси Орбана обійняти посаду голови Євроради – у репортажі телеканалу " Настоящее время":

Про своє рішення залишити посаду голови Євроради Шарль Мішель оголосив на партійних зборах сьомого січня. Свої поточні обов'язки він виконуватиме доти, доки не прийме присягу як член Європарламенту 16 липня.

На той час головуватиме у Раді ЄС Угорщина, а її прем'єр Віктор Орбан може тимчасово обійняти посаду президента Європейської ради.

Читайте також: Орбан пригрожує заблокувати продовження санкцій ЄС проти росії - Politico

"Рішення Шарля Мішеля було ухвалене не вчасно. Дуже багато хто говорить про те, що це безвідповідальне рішення. Але ми вже все й так налаштовуємося на півроку під угорським лідерством", - сказав в ефірі Справжнього Часу депутат Європарламенту від Німеччини Сергій Лагодинський.

Новий голова Євроради, по суті, виконує дві важливі ролі, зазначає євродепутат: координаційну та представницьку. З огляду на позицію Орбана єврочиновники побоюються, що з порядку денного можуть зникнути питання, наприклад, військової підтримки Києва.

"Наприклад, президент ЄС міг би сказати: "Ну давайте не обговорюватимемо зараз порядок денний допомоги Україні, поставимо її на наступне засідання. Це не терміново". Тут, звичайно, члени ЄС тиснуть. Я думаю, що і Шольц, і Макрон скажуть: "Ні, так не піде". І в принципі, президент ЄС має враховувати бачення та бажання інших прем'єр-міністрів у лавах ЄС".

Другий пункт, який викликає побоювання, як вважає Лагодинський, – це представництво ЄС на міжнародній арені, оскільки голова Євроради за протоколом вищий за голову Єврокомісії Урсули фон дер Ляйєн. "У нас уже були такі ситуації, коли вони, наприклад, разом їздили до Туреччини, пам'ятайте, коли було незрозуміло, де сиділа фон дер Ляйєн - вона сиділа десь на дивані, - а попереду сидів Ердоган із Шарлем Мішелем. Справді, по протоколу Шарль Мішель має право бути на першому плані. І це, звичайно, було б дуже проблематично, якби Орбан представляв Євросоюз на міжнародній арені", – зазначає євродепутат.

Читайте також: Вірогідний агент спецслужб росії Орбан заявив про розпад ЄС, втрату Україною територій і свою владу до 2060 року - ЗМІ

Втім, Шарль Мішель запевнив, що турбуватися з цього приводу не варто: Євросоюз має інструменти і достатньо часу, щоб обрати нового тимчасового керівника і "уникнути Віктора Орбана". І пообіцяв залишатися на посаді та паралельно вести передвиборчу кампанію, доки питання з обранням нового президента Європейської ради не буде закрите.

Віктор Орбан

Віктор Орбан

Європейські угоди передбачають, що роль голови Євроради може взяти лідер тієї країни, яка на той момент головує в Раді ЄС. Однак це стосується зазвичай ситуацій із раптовою смертю чи хворобою чинного президента, пояснюють аналітики. Шарль Мішель оголосив свою відставку практично за півроку. Крім того, процедура затвердження нової кандидатури не надто складна: згоди всіх 27 країн-членів для цього не потрібні – достатньо кваліфікованої більшості за участю найсильніших економік.

Роланд Фроденштайн, віце-президент аналітичного центру GLOBSEC, вважає, що небезпека того, що Орбан стане президентом ради, дорівнює нулю.

"Причина полягає в тому, що переважна більшість держав-членів – практично всі, окрім Угорщини, або, можливо, всі, окрім Угорщини та Словаччини, – на даний момент об'єднані метою обрати когось іншого", – стверджує він.

Про те, що ймовірність передачі влади Орбану дуже низька, каже Якоб Кіркегор, аналітик Німецького фонду Маршала в Брюсселі: "Це було б незрозуміло громадськості. Якби раптом Віктор Орбан став перед телекамерами і почав говорити від імені ЄС, люди були б справедливо обурені. : "Що, чорт забирай, відбувається?"

Читайте також: На що сподівається путінський режим і до чого тут Захід?

Кандидат, якого найближчими місяцями призначать на півроку, ймовірно, пізніше займе цю посаду повноцінно. Однак для цього потрібно, щоби спочатку пройшли європейські вибори. Відповідно до процедур саме після європейських виборів восени 2024 року мають бути обрані нові керівники європейських інституцій.

Одним із кандидатів у президенти Європейської ради, на думку аналітиків, може стати Кая Каллас – прем'єр-міністр Естонії. "Вона відповідає профілю", - вважає Фроденштайн.

Естонська прем'єр-міністр Кая Каллас

Естонська прем'єр-міністр Кая Каллас

Втім, як наголошує Лагодинський, роль голови Ради Європи – процедурна і не впливає на основну траєкторію політики Євросоюзу. "Скільки ви чули про якусь важливу роль Шарля Мішеля? Особливо не чули. Головне рішення все-таки приймає уряд в інституті цієї ради. Уряд країн-членів Євросоюзу", – наголошує він.

Джерело: Настоящее время


На цю тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]