Суди у справах Майдану: скасування засідань, нерівнозначні вироки "тітушкам" та "беркутівцям"

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:

2 липня Шевченківський суд виніс вирок Руслану Марчуку. Суд призначив беркутівцю покарання — 5 років позбавлення волі з випробувальним терміном на 2 роки (тобто умовно). Та позбавив його права обіймати посади в правоохоронних органах терміном на 2 роки.

14 липня 2023 року Дарницький суд оголосив вирок Антону Харченку та Олександру Руденко — 7 років позбавлення волі тітушкам Харченку та Руденку, які, разом з іншими, викрали 21 січня 2014 року біля станції метро «Петрівка» Владислава Іваненка.

Апеляційний суд знов переглядатиме обвинувальний вирок Юрію Крисіну. Відповідне рішення 11.07.23 прийняв Верховний суд.

Подільський суд об'єднав дві справи щодо екс-командира роти харківського беркута Віктора Шаповалова по подіях 18 лютого 2014 року. Об'єднаному кримінальному провадженню Суд присвоїв єдиний унікальний номер №758/15118/15 та  вирішив розглядати справу колегіально. Сам Шаповалов знаходиться у розшуку з 2021 року

Адвокатська дорадча група підготувала підсумки тижня в судових справах Майдану за 10-14 липня 2023 року.

Із 37 призначених засідань результативним були 20 (у 18 судових процесах). Прогрес спостерігався у 18 процесах.

Причини скасування засідань: неявка захисників, відпустка чи хвороба судді, хвороба чи відрядження обвинувачених, відсутність потерпілих.

Ця та інша інформація про результати судових засідань згрупована нижче за хронологією. Більш детально про окремі засідання які проходили 10 - 14 липня 2023 року. у справі можна дізнатися за посиланнями в тексті. 

10 липня

Справа Шаповалова — Подільський райсуд Києва об’єднав дві справи щодо колишнього командира роти харківського “Беркута” Віктора Шаповалова по подіях 18 лютого 2014 року. Об’єднаному кримінальному провадженню суд присвоїв єдиний унікальний номер №758/15118/15 та вирішив розглядати справу колегіально. Сам Шаповалов перебуває в розшуку з 2021 року.

У березні, за клопотанням прокуратури, суд відновив судовий розгляд справи Шаповалова, який зараз переховується від слідства. Він обвинувачений у перевищенні влади та службових повноважень 18 лютого 2014 року під час подій у центрі Києва, що призвело до тяжких наслідків. Розгляд справи суд зупиняв у 2022 році, після того, як 18 квітня 2022 року, оголосив командира харківського “Беркута” в міжнародний розшук.

Також 25 квітня Подільський суд призначив спеціальне судове провадження (заочний розгляд) в іншій справі за обвинуваченням Шаповалова у злочинному перешкоджанні проведенню зборів та мітингів 18.02.2014, організації умисних вбивств, замахів на умисні вбивства, тілесних ушкоджень різного ступеню тяжкості шляхом застосування надмірного фізичного насильства та спеціальних засобів, що мало місце 18.02.2014 року на вулицях Інститутській, Садовій, Шовковичній та Кріпосному провулку в Києві.

18 лютого 2014 року, мирна хода

Справа Русіна —Дарницький райсуд Києва продовжив розгляд у справі Максима Русіна, який обвинувачується в умисному знищенні або пошкодженні майна.

Викрадення і вбивство Василя Сергієнка

Справа Серби — Жовтневий суд Запоріжжя допитав двох свідків у справі екскерівника міліції Запорізької області Володимира Серби. Суд також продовжив обвинуваченому запобіжний захід у вигляді особистого зобов’язання.

Трансляція засідання.

Розгін протестувальників перед Запорізькою ОДА 26 січня 2014

Справа Мурашка — Шевченківський райсуд Києва відклав засідання до рішення по відводу судді, який ще у травні заявив прокурор у справі “беркутівця” Артема Мурашка.

Розгін Майдану 30 листопада 2013

Справа Костенка, Гебана, Погребного — У Шевченківському райсуді Києва не відбулося засідання через клопотання одного з захисників про відкладення засідання у зв’язку з відпусткою.

Напад тітушок на протестувальників 18.02.2014 на перехресті вулиць Великої Житомирської та Володимирської. 8 поранених

Справа Голуба — Засідання у Святошинському суді Києва не відбулось через хворобу обвинуваченого.
Сергій Голуб на момент підпалу бази львівського “Беркута” перебував на посаді в.о. командира батальйону.

Події 18 лютого 2014. Переслідування учасників протесту

Справа Захарченко, Рибченка — Черкаський районний суд продовжив дослідження доказів у справі.

Події побиття протестувальників перед Черкаською ОДА 23 січня 2014. Переслідування активістів

Справа Волкова — Київський апеляційний суд допитав свідка у справі вбивства Юрія Вербицького, викрадення Юрія Вербицького та Ігоря Луценка з Олександрівської лікарні Києва 21 січня 2014 року під час подій на Майдані.

Суд розглядає апеляції сторін на обвинувальний вирок, який 30 квітня 2021 року Бориспільський суд оголосив Олександру Волкову.

Викрадення і вбивство Юрія Вербицького, викрадення Ігоря Луценка

Справа Лукаша — Дарницький суд допитав потерпілого від дій “Беркута” Голодюка по подіях 18 лютого 2014 року й досліджував слідчий експеримент та інші докази.

Відеотрансляція.

Мирна хода 18 лютого 2014 . Побиття на Банковій 1 грудня 2013

Справа Калініченка — Засідання у Черкаському районному суді не відбулось через зайнятість одного з захисників та хворобу обвинуваченого у справі колишнього прокурора Чорнобаївського району Черкаської області Віктора Калініченка.

Події побиття протестувальників перед Черкаською ОДА 23 січня 2014. Переслідування активістів

Справа Федюка — У Шевченківському райсуді Києва не відбулось засідання через хворобу судді у справі екссудді Дніпровського районного суду Києва Олександра Федюка. За даними обвинувачення, суддя незаконно виносив ухвали про арешт протестувальників.

Події 18 лютого 2014. Переслідування учасників протесту

Справа Кравченка, Шевченка — Засідання у Подільському райсуді Києва зірвалося через клопотання захисника Бівалькевича про відкладення розгляду через його участь в іншому засіданні.

Напад на автомайданівців 23.01.2014 на вулиці Щорса

11 липня

СправаТ имченка, Руденка — Засідання у Солом’янському райсуді Києва було знято з розгляду.

Події штурму Майдану в ніч з 10 на 11 грудня 2013 року

Юрій Крисін

Справа Крисіна — Верховний Суд прийняв рішення направити справу на новий розгляд в апеляційний суд.

Нагадаємо, що у вересні 2021 року Дарницький суд виніс вирок “тітушководу” Юрію Крисіну. Він визнаний винним у спричиненні тортур та засуджений на вісім років позбавлення волі (сім років – за катування і один рік додався з попереднього вироку). Цей вирок підтвердила апеляційна інстанція.

Читайте також: Бандит Крисін, який, має високих покровителів у владі, погрожував тим, хто блокував його будинок

Протидія тітушок Євромайдану. Викрадення і тортури на Петрівці 21 січня 2014

Справа Цикалюка — Подільський суд провів досить результативне засідання у справі екскомандира київського полку поліції особливого призначення “Беркут” Руслана Цикалюка:

  • оголосили цивільні позови;

  • суд розʼяснив обвинуваченому, в чому саме він обвинувачується;

  • захисник обвинуваченого виступив зі вступною промовою, в якій він пояснює суду, чому, на його переконання, протести в листопаді 2013 року були незаконні;

  • представники МВС та ГУ НП в м. Києві виступили з промовами в який зокрема зазначили, що не визнають позовів;

  • суд встановив порядок дослідження доказів;

  • долучили письмові докази до матеріалів судової справи.

Розгін Майдану 30 листопада 2013

Справа Дзюби — Бориспільський суд завершив дебати у справі судді Олександра Дзюби, колишнього заступника голови Дніпровського райсуду Києва, який обвинувачується у незаконному перешкоджанні мирним зібранням.

Події 18 лютого 2014. Переслідування учасників протесту

Справа Пустового — Подільський райсуд Києва досліджував письмові докази, два слідчих експерименти за участі свідків у справі беркутівця Дениса Пустового.

Побиття на Банковій 1 грудня 2013

Читайте також: Суди по справах Майдану. Хто відповів за злочини в центрі Києва 18 лютого 2014 року

12 липня

Справа Мариненка, Дидюка — Шевченківський райсуд Києва відклав засідання через відрядження обвинуваченого Андрія Дидюка, який був заступником командира київського “Беркута”.

Розгін Майдану 30 листопада 2013. Побиття на Банковій 1 грудня 2013

Справа Логвиненка — Святошинський суд Києва продовжив дослідження доказів у справі командира 2-ї роти київського “Беркута” Анатолія Логвиненка, який обвинувачується в перевищенні службових повноважень та протидії журналістській діяльності.

Напад на жовтий автобус в Кріпосному провулку 23.01.2014, протидія журналістській діяльності 30.11.2013

Справа Тищука — Засідання у Подільському суді Києване відбулось через хворобу обвинуваченого “беркута”.

Розгін Майдану 30 листопада 2013

#СправаМисливого — Київський апеляційний суд відмовив в задоволенні апеляційної скарги захисника та обвинуваченого на ухвалу суду першої інстанції про продовження строку запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Викрадення і вбивство Юрія Вербицького, викрадення Ігоря Луценка

Справа Марчука — Шевченківський райсуд Києва виніс вирок Руслану Марчуку.
Суд призначив “беркутівцю” покарання — 5 років позбавлення волі з випробувальним терміном на 2 роки (тобто умовно) та позбавив його права обіймати посади в правоохоронних органах терміном на 2 роки.

Головуючий Андрій Трубніков визнав Марчука винним за:

  • ч. 2 ст. 365 ККУ (перевищення влади та службових повноважень пов’язаних з застосуванням насильства);

  • ч. 4 ст. 41, ст. 340 ККУ (незаконне перешкоджання мирним зібранням та виконання явно злочинного наказу);

  • ч. 1 ст. 171 ККУ (перешкоджання законній професійній діяльності журналістів).

У зв’язку з закінченням строків давності для притягнення до кримінально відповідальності суд звільнив Марчука від покарання по ч. 4 ст. 41, ст. 340 ККУ та ч. 1 ст. 171 ККУ.

Читайте також: Катування Луценка і вбивство Вербицького: одного з підозрюваних повернули за ґрати

Таким чином, суд призначив Марчуку покарання у вигляді 5 років позбавлення волі з випробувальним терміном на 2 роки (з позбавленням права обіймати посади в терміном на 2 роки) — за перевищення влади та службових повноважень пов’язаних з застосуванням насильства.

Також суд частково задовольнив цивільні позови потерпілих Любомири Кеплер та Марії Лебедєвої і призначив стягнути з обвинуваченого по 30 та 50 тис. грн. моральної шкоди відповідно.

Вирок набирає законної сили після розгляду скарг апеляційною інстанцією чи після закінчення строків оскарження, якщо жодна сторона не подасть апеляцію.

Руслан Марчук, ексзаступник командира 1-го взводу 3-ї роти київського “Беркута”, обвинувачувався у перевищенні влади та службових повноважень, умисному перешкоджанні законній професійній діяльності журналіста та незаконному перешкоджанні мирним зібранням, виконанні явно злочинного наказу.

Епізод перешкоджання законній професійній діяльності журналіста на відео розгону Майдану 30.11.2013 із 50 хв. 25 сек.

Читайте також: Суд відмазав і звільнив від покарання "тітушку", який викрав Юрія Вербицького

Розгін Майдану 30 листопада 2013 | Напад на журналістів

Справа Святного — Засідання у Святошинському Києва суді відклали у зв’язку з відрядженням одного з обвинувачених.

Нагадаємо, заступник командира 2-ї роти київського “Беркута” Олег Святний та сім його підлеглих – Антон Зазимко, Андрій Прокопенко, Дмитро Страшко, Максим Терлецький, Віталій Шаповал, Андрій Шарлай та Ігор Шарлай – обвинувачуються в перевищенні влади та незаконному затриманні 11 учасників Євромайдану (операція з нападу на жовтий автобус із подальшим жорстоким побиттям протестувальників) і в подальшому фальшуванні рапортів, наданні неправдивих свідчень.

Напад на жовтий автобус в Кріпосному провулку 23 січня 2014

13 липня

Справа Добровольського Перешкоджання Протесту — Засідання відклали через відсутність потерпілого.

Перешкоджання акції протесту біля Києво-Святошинського районного суду 10.01.2014

Справа Кочмара-Зубкевича — Засідання у Шевченківському суді Києва зірвалось через клопотання захисника про відкладення у зв’язку з відрядженням обвинуваченого “беркута” Зубкевича.

Розгін Майдану 30 листопада 2013

Справа Цинарідзе Напад На Автомайдан — Через неявку захисників та обвинуваченого зірвалось засідання у Святошинському суді Києва. Не з’явилися два захисники: один переплутав дату, інший подав клопотання про відкладення у зв’язку з участю в іншому провадженні. Також не з’явився обвинувачений київський екс-“беркут” Душенко, бо перебуває у відрядженні.

Напад на автомайданівців 23.01.2014. Розгін Майдану 30 листопада 2013

Справа Бондаренка — У Шевченківському суді Києва не відбулося підготовче засідання через відводи членів колегії суддів.

18 лютого 2014, Кріпосний провулок, мирна хода

Справа Пацеляка — Святошинський суд Києва продовжив допит свідків обвинувачення у справі колишнього командира львівського “Беркута” Ростислава Пацеляка.

Відеотрансляція засідання.

18 лютого 2014, Кріпосний провулок, мирна хода

Видача зброї тітушкам — Шевченківський суд Києва продовжив розгляд справи експрацівників міліції Романа Калетного, Михайла Діхтяра та Віталія Степанчука, які обвинувачуються у передачі Ростиславу Заворотному для “тітушок” понад 600 одиниць автоматичної вогнепальної зброї та більше 160 тис. набоїв до неї.

20 лютого 2014, видача вогнепальної зброї тітушкам зі складу МВС

#СправаГусєва — У Київському апеляційному суді не відбулось засідання.
Апеляційний суд повторно розглядає справу виправданого ексміліціонера Олега Гусєва. Це справа про складання неправдивих рапортів про адміністративне правопорушення стосовно учасників поїздки до Межигір’я 29 грудня 2013 року. Відповідне рішення 16 лютого 2023 року ухвалив Касаційний кримінальний суд у складі Верховного Суду.

Позбавлення водійських прав за поїздку до Межигір’я 29 грудня 2013

14 липня

Справа Лукаша — Дарницький райсуд Києва допитав потерпілого по подіях 18 лютого 2014 року у справі командира батальйону харківського “Беркута” Владислава Лукаша.

Відеотрансляція засідання.

Мирна хода 18 лютого 2014. Побиття на Банковій 1 грудня 2013

Справа Добровольського — Подільський суд Києва продовжив дослідження письмових доказів у справі Михайла Добровольського. Екскомандир 1-ї роти київського “Беркута” обвинувачується у перевищенні службових повноважень.

Читайте також: Справи Майдану: у Білоцерківському суді придумали, як дати втекти двом обвинуваченим у вбивстві та катуваннях

Напад на автомайданівців 23 січня 2014. Дослідження доказів

Справа Харченка-Руденка — 14 липня 2023 року Дарницький суд Києва оголосив вирок Антону Харченку та Олександру Руденкові — сім років позбавлення волі. Вони разом з іншими “тітушками” обвинувачувалась у викраденні 21 січня 2014 року біля станції метро “Петрівка” в Києві та незаконному позбавленні волі Владислава Іваненко, що супроводжувалось заподіянням потерпілому фізичних страждань, перешкоджанні мирним зібранням та інших злочинах.

Суддя Ольга Просалова визнала Харченка і Руденка винними:

  • у викраденні та незаконному позбавленні волі людини, вчиненому за попередньою змовою групою осіб, що супроводжувалося заподіянням потерпілій фізичних страждань (ч. 2 ст. 146 КК України);

  • у перешкоджанні мирним зібранням із застосуванням фізичного насильства за попередньою змовою групою осіб (ст. 340 КК України).

  • Також Суд окремо признав Антона Харченка винним у хуліганстві вчиненому групою осіб із застосуванням предметів заздалегідь заготовленими для нанесення тілесних ушкоджень (ч. 4 ст. 296 КК України), а Олексія Руденка – у катуванні, вчиненому за попередньою змовою групою осіб (ч. 2 ст. 127 КК України).

Суд також постановив стягнути з кожного обвинуваченого по 200 тис. грн в рахунок відшкодування моральної шкоди Владиславу Іваненку.

Нагадаємо, у 2021 році Дарницький суд виніс вирок Юрію Крисіну по епізоду викрадення Іваненка. Крисін був визнаний винним у спричиненні тортур та засуджений на 8 років позбавлення волі.

«Аргумент»


Читайте також: 

 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]