Російський проєкт "Бабин Яр": Україна ще довго буде намагатися викинути російський слід з української пам'яті

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:

29 вересня – 82 роковини трагедії у Бабиному Яру. Це страшна дата початку масових розстрілів нацистами євреїв, ромів, українських націоналістів, полонених, пацієнтів психіатричної лікарні та в’язнів концтаборів.

Тоді, у 1941-му, нацисти розстріляли 34 тисячі київських євреїв. Загалом упродовж двох років німецької окупації Бабин Яр забрав життя близько 100 тисяч людей. Водночас після повномасштабного вторгнення в Києві продовжує працювати Меморіальний центр Голокосту "Бабин Яр". Проєкт є приватною ініціативою, яку до 24 лютого 2022 року фінансували, зокрема, й російські олігархи, як-от Михайло Фрідман та Герман Хан. Яка доля скандального проєкту з російськими грішми –  з'ясовувала журналістка "5 каналу" Ганна Рибалка.

Читайте також: Хржановський пішов, Фрідман під підозрою, а його фсбешне дітище "Бабин Яр" успішно існує й досі

Головні донори проєкту – хто вони?

Михайло Фрідман та Герман Хан – російські олігархи, яких у медіа називали головними донорами фонду Меморіального центру Голокосту "Бабин Яр". Після повномасштабного вторгнення Фрідман і Хан опинилися під санкціями США. Декілька тижнів тому художній керівник центру Бабин Яр одіозний росіянин Ілля Хржановський повідомив – йде з посади.

"Я не був в Україні з початку війни... Не треба дратувати собою, а так склалося, що моя історія з Бабиним Яром поділяла суспільство і утворювала багато різних конфліктностей", – сказав Хржановський.

Росіянин за двері, а плоди його роботи – ще живі. В інтерв'ю "Українській правді" новий керівник меморіального центру заявив – Хржановський зробив великий внесок у концепцію розвитку "Бабиного Яру". А фонд вдячний йому за це. Водночас, переконує, після 24 лютого 22-го року будівництво в аабиному Яру заморожене.

"З початком повномасштабного вторгнення, звісно, змінилися повністю пріоритети. Ми заморозили більш як 80% нашої активності і приблизно 80% грошей передали на благодійність, пов'язану з війною – придбання швидких, годування людей, евакуацію. Нам довелося, на жаль, скоротити більшість нашого персоналу", – заявив генеральний директор Меморіального центру Голокосту "Бабин Яр" Олексій Макухін.

Російських грошей у приватному проєкті більше немає?

У перші дні повномасштабного вторгнення неподалік Бабиного Яру впала російська ракета. Тоді вона вбила декількох киян, серед яких був і ексколега-оператор "5 каналу". У перші дні березня 2022 року російські олігархи Михайло Фрідман та Герман Хан заявили, що виходять із наглядової ради Меморіального центру Голокосту "Бабин Яр". Та чи означає це, що російських грошей у приватному проєкті більше немає?

Читайте також: Картонна нацбезпека: "Київстар" та HELSI, в яких є дані мільйонів українців, й досі належать росіянам

У переддень роковин трагедії в "Бабиному Яру" готують офіційні заходи. Зокрема, для киян тут влаштують виставку "Дзеркало смерті". Вона покаже шлях, який проходили київські євреї перед розстрілом нацистами. А 29 вересня Український інститут національної пам’яті, Світовий Конгрес Українців та Держслужба України з етнополітики спільно вшанують пам'ять розстріляних.

Водночас приватний проєкт російських донорів, попри повномасштабне вторгнення, понад півтора року продовжує перебувати на території національного заповідника. Генеральна директорка державної установи в коментарі "5 каналу" переконує – від початку великої війни меморіальний центр зменшив свою активність, а першість перейняла держава.

"Я ж не можу бачити їхню фінансову і аудиторську звітності і яким чином у них були кошти. Це була їхня концепція, і те, що вони робили в Бабиному Яру у 21-му році – якщо було якесь інше фінансування, то повинні їм давати характеристику правоохоронні органи. З росіянами я не співпрацюю. Мій брат у цій війні загинув в Лимані. В мене є чітка позиція, що "Бабин Яр" – це національний заповідник і що "Бабиним Яром" повинна займатися саме держава. І вона це робить", – зауважила генеральна директорка Національного заповідника "Бабин Яр" Роза Тапанова.

"Фактично з 2019 року масштабна підтримка діям наглядової ради, яку очолював Михайло Фрідман з його партнерами, надавалася саме їм. В тому числі з Офісу президента України і його керівника Андрія Єрмака. І в тому числі ексміністра культури Ткаченка. Така підтримка була сумнівною. Тому все впиралося саме навіть не в гроші Фрідмана, і не через повномасштабну агресію росії проти України, а через дійсно тісний зв'язок Фрідмана з політичним контекстом, який формує володимир путін", – наголосив експерт з інформаційних війн та конкурентної розвідки, виконавчий директор громадської організації "Інститут постінформаційного суспільства" Дмитро Золотухін.

А от які джерела фінансування має Меморіальний центр Голокосту "Бабин Яр" після повномасштабного вторгнення росії – таємниця. Адже вже майже два роки організація не публікує звіти. В інтерв'ю "Українській Правді" новий керівник фонду розповів, що нині донорами проєкту є, зокрема, Віктор Пінчук, Володимир Кличко, а також американський бізнесмен Рональд Лаудер.

Читайте також: Меморіал у Бабиному Яру: влада активно сприяє російському проєкту який несе розкол та загрозу

"5 канал" звернувся по коментар до керівника меморіального центру Олексія Макухіна та його заступниці Анни Фурман, яка нині опікується проєктом "Закриті очі" – мартирологом, тобто переліком жертв російсько-української війни. Макухін на запит не відповів, а Фурман від інтерв'ю відмовилася.

"Станом на зараз жодні кошти з російської федерації не можуть зайти, тому що в нас є певні законодавчі обмеження і спецслужби відстежують заходи російських грошей. Хржановський – це історія дворічної давнини. Гроші в них були. І гроші на рахунках є. Якщо ми подивимось по їхніх безпосередніх звітах", – зауважив головний експерт State Watch Олександр Лєменов.

"Питання інвестування з технічної точки зору вирішується досить легко. Головне, щоб гроші були, а яким чином їх спрямувати, є величезна кількість професіоналів, тим більше у представників "Альфа"-груп", – сказав Дмитро Золотухін.

Фото:

У меморіалі затаїлися – звітів немає взагалі

Гендиректорка заповідника Тапанова переконує, що співпраця з приватним проєктом Фрідмана обмежується тим, що інсталяції меморіального центру стоять на території саме заповідника. Й обидвоє пильнують, щоб були в належному стані. Український громадський діяч і дисидент Йосиф Зісельс припускає – це співіснування двох структур на одній території може бути щільнішим.

"У заповідника грошей нема. Якщо їм перепадають якісь гроші, то за рахунок якраз меморіалу "Бабин Яр", за рахунок російського проєкту. Проблема в тому, що вони трохи затаїлися, коли почала війна, бо вони зрозуміли, про те, що ми говорили всі ці роки, ми виявилися праві. Що вони дійсно було частиною гібридної війни", – наголосив дисидент.

"Брак інформації, фінансування, сумнівні розслідування, в яких фігурує менеджмент – ця меморіальна інституція мала би це прояснити. Що стосується аудиту – нема в людей аудитора, то просто дайте фінансову звітність самі, скільки отримано й від кого", – заявив голова Інституту національної пам'яті Антон Дробович.

Читайте також: Київрада, посеред війни з Росією, хоче намір передати будівлю фонду російських олігархів які знаходяться під санкціями

Водночас голова Інституту національної пам'яті звертає увагу на інше – низка інсталяцій, які з'явилися в Бабиному Яру, були збудовані з порушеннями законодавства. Частина – отримали штрафи від контролюючих органів. А, наприклад, кристалічна стіна пам'яті дотепер викликає критику в єврейських організаціях. Закрити очі суспільства на це вдалося завдяки публічній підтримці проєкту першими особами країни. Питання – чи вдасться приватному проєкту відбілити свою репутацію вже під час повномасштабного вторгнення?

Ганна Рибалка, Орест Пона та Олексій Тищенко, опубліковано у виданні "5 канал"


В тему:

 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

20:00
У понеділок в Україні сухо лише на півночі, вдень + 13-22°С
18:05
Спільне святкування Пасхи: є бажання до такого дійти
17:11
Тетяна Чорновол: Про зброю "задротів". Перший рік у нас була війна села, прийшла черга воювати місту
16:10
НАТО нібито визначило два тригери з боку РФ після яких воно може відкрито втрутитись у війну в Україні
15:30
В окупованому Бердянську підірвали організатора катівні
14:11
На Рівненщині ченці Гурбинського монастиря ПЦУ вирощують зерно, щоб розбудувати монастир (ВІДЕО)
13:51
Обіцяна Заходом зброя може йти ще довго, але прориву рашистами фронту експерти не очікують
12:46
Останні масовані атаки рашистів завдали енергетиці збитків на понад 1 мільярд доларів
11:43
Більшість помісних церков досі не визнають автокефалію ПЦУ, бо очікують чим завершиться війна - Єпіфаній
10:45
Розвідка попереджає, що рашисти планують диверсії по всій Європі - Financial Times

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]