Російські воєнні злочинці. Нові ордера на арешт МУС виписав двом путінським людожерам

|
Версия для печатиВерсия для печати
Сергій Кобилаш та екскомандувач Чорноморського флоту РФ адмірал Соколовлов

 Міжнародний кримінальний суд розслідує обстріли цивільної інфраструктури України як злочин проти людяності та видав ордери на арешт двох російських командувачів. Українські правоохоронці детально задокументували їхні злочини

5 березня II Палата попереднього провадження Міжнародного кримінального суду (МКС) видала ордери на арешт командувача дальньої авіації повітряно-космічних сил збройних сил РФ генерала Сергія Кобилаша та екскомандуючого Чорноморським флотом РФ адмірала Віктора Соколова. 

МКС підозрює Кобилаша та Соколова у цілому ряді воєнних злочинів: напади на цивільні об'єкти  - пункти b та ii частини 2 статті 8 Римського статуту, заподіянні надмірної шкоди цивільним особам та пошкодженні цивільних об'єктів - пункти b та iv частини 2 статті 8 Римського статуту, а також у злочині проти людяності — нелюдських діяннях, що умисно заподіюють сильних страждань чи тяжких тілесних ушкоджень або серйозної шкоди психічному чи фізичному здоров’ю  - пункт k частини 1 статті 7 Римського статуту. 

В Україні російському генералу та адміралу оголошено одразу декілька підозр за статтями про ведення агресивної війни, посягання на територіальну цілісність України та порушення правил та звичаїв війни, зазначає видання «Ґрати». 

Читайте також: Воєнні злочини Росії проти дітей України 

Ордери

Сергій Кобилаш з 2016 року командує дальньою авіацією повітряно-космічних сил РФ, Віктор Соколов був командуючим Чорноморського флоту РФ з вересня 2022 по лютий 2024 року. 

Міжнародний кримінальний суд зазначив, що видав ордери на арешт обох російських військових за клопотанням прокурора Каріма Хана, оскільки має підстави вважати обох відповідальними за ракетні удари, які сили під їхнім командуванням завдавали по українській електричній інфраструктурі щонайменше з 10 жовтня 2022 року до 9 березня 2023 року. 

«У цей час відбулася ймовірна кампанія ударів по численних електростанціях і підстанціях, які були здійснені російськими збройними силами в багатьох місцях в Україні», — йдеться у повідомленні МКС.

Суд вважає, що очікувана шкода та збитки для цивільного населення від цих ударів була надмірною у порівнянні з очікуваною військовою перевагою. 

МКС кваліфікував повітряні удари по цивільній інфраструктурі України в тому числі як «систематичні дії проти цивільного населення відповідно до державної політики». Суд зазначив, що це відповідає визначенню злочинів проти людяності, відповідно до Римського статуту

Зміст ордерів на арешт Кобилаша та Соколова МКС не розголошує. Суд пояснив, що таким чином він прагне захистити свідків і гарантувати розслідування. Водночас повідомлення про видачу ордерів на арешт російського генерала та адмірала, на думку судей, може сприяти запобіганню подальшому вчиненню злочинів. 

Удари РФ по цивільній інфраструктурі України. Інфографіка Офіса Генпрокурора України

Генеральний прокурор України Андрій Костін зазначив, що видача МКС ордерів на арешт Кобилаша та Соколова — ще одна віха на шляху відновлення справедливості та наголосив, що це перший випадок, коли особи підозрюються у скоєнні злочину проти людяності.

Прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков заявив, що Росія не визнає ордерів МКС у тому числі стосовно командуючих Чорноморським флотом та дальньої авіації.

Росія вважає енергетичну інфраструктуру легітимною ціллю. Міністр оборони РФ Сергій Шойгу після початку масованих ударів по енергетичним об’єктам в Україні, заявив, що вражаючи критичну інфраструктуру, російські військові «знижують військовий потенціал України». 

Читайте також: Без терміну давності. Відповіді на 15 головних запитань про воєнні злочини

Це не перші ордери на арешт високопоставлених росіян видані МКС. У березні минулого року цей суд видав ордери на арешт президента РФ Володимира Путіна та уповноважену при президентові РФ з прав дитини Марію Львову-Бєлову через розслідування незаконної депортації та переміщення українських дітей з окупованих українських територій до Росії. 

Це воєнний злочин, оскільки цивільні особи захищені Четвертою Женевською конвенцією  - стаття 8 частина 2 параграф а-vii та стаття 8 частина 2 параграф б-viii Римського Статуту / стаття 49 Конвенції (IV) про захист цивільного населення під час війни 12 серпня 1949 року, і їхня депортація заборонена. З того часу Путін уникає відвідувати країни, які ратифікували Римський статут. 

Читайте також: Російські нелюди вбили в Одесі двох немовлят, 3-річного та 10-річного хлопчиків і 8-річну дівчинку

Розслідування стосовно Кобилаша в Україні

Українські правоохоронці ведуть одразу декілька розслідувань стосовно Сергія Кобилаша. Йому 58 років, при чому народився Кобилаш в Одесі. Дальньою авіацією РФ він командує з 2016 року і має звання генерал-лейтенанта. СБУ зазначає, що Кобилаш командував бомбардуваннями цивільної інфраструктури в Сирії та Грузії. 

У грудні 2022 році слідчі СБУ заочно повідомили Кобилашу про підозру у посяганні на територіальну цілісність України, що призвело до загибелі людей - частина 3 статті 110 Кримінального кодексу,  та веденні агресивної війни  - частина 2 статті 28, частина 2 статті 437 КК. 

Тоді слідчі вказували, що після початку повномасштабного російського вторгнення Кобилаш наказував підпорядкованій йому 22-й важкій бомбардувальній дивізії дальньої авіації систематично завдавати масових ракетних ударів по густонаселених містах України та контролював виконання цих наказів. Однак конкретних прикладів таких обстрілів у підозрі не було. 

Командувач дальньою авіацією росії Сергій Кобилаш. Фото: міноборони РФ

У підозрі Кобилашу зазначено, що відповідно до настанови зі служби штабів об’єднань збройних сил РФ, затвердженої наказом міністра оборони РФ у 2010 році, командир дальньої авіації несе безпосередню відповідальність за рішення її бойового застосування. Крім того, згідно зі статутом внутрішньої служби збройних сил РФ, він відповідає за дотримання його підлеглими норм міжнародного гуманітарного права. 

За рік, 28 листопада 2023 року, слідчі СБУ заочно повідомили Сергію Кобилашу про нову підозру. Цього разу у порушенні правил та звичаїв війни, поєднаному з умисним вбивством  - частина 2 статті 28, частина 2 статті 438 Кримінального кодексу. Слідчі зазначили, що командувач дальньої авіації РФ координував дії підпорядкованих йому підрозділів безпосередньо під час ракетного обстрілу Умані 28 квітня 2023 року. Тоді внаслідок обстрілу загинуло 23 людини, ще одна людина вважається зниклою безвісти. 

Читайте також:  Російські загарбники проти української Церкви. Катування священників, знищення храмів

Нарешті, у січні 2024 року слідчі СБУ змінили першу підозру Сергію Кобилашу та повідомили про нову вже за трьома статтями обвинувачення: посягання на територіальну цілісність України, що призвело до загибелі людей, ведення агресивної війни, а також порушенні правил та звичаїв війни поєднаному з навмисним вбивством за попередньою змовою групою осіб  - частини 1,2 ст. 438 КК. 

В оновленій підозрі слідчі зазначили, що з 5 травня 2022 по 14 січня 2023 року підпорядковані Кобилашу підрозділи 22 авіаційної дивізії та 52 авіаційного полку 49 разів обстрілювали Україну ракетами Х-22, Х-32, Х101/102 та Х555, які запускали з ракетоносців-бомбардувальників Ту22М3, Ту95МС та Ту-160. Запуски відбувались з акваторії Каспійського моря та повітряного простору Волгоградської та Курської областей РФ, а також окупованого Криму. 

Слідчі СБУ навели повний перелік російських обстрілів під керівництвом Сергія Кобилаша та їхніх наслідків. Згідно з підозрою генералу, за неповних вісім місяців з травня 2022 по середину січня 2023 року росіяни обстріляли 22 об’єкти енергетичної інфраструктури, при чому деякі з них піддавались атакам кілька разів. 

Зокрема, підрозділи дальньої авіації РФ чотири рази били по електропідстанції «Вінницька» та Ладижинській ТЕС у Вінницькій області, тричі обстрілювали електропідстанцію «Житомирська», двічі били по Кременчуцькій та Дніпровській ГЕСам, Бурштинцькій ТЕС, електропідстанціям «Львів-Південа», «Кременчук», «Ковель», «Західноукраїнська», а також заводу «Енергомашспецсталь». 

Підлеглі генерала Кобилаша в зазначений час завдавали удари не тільки по енергетичних об’єктах, часто російські ракети влучили у громадські місця та житлові будинки. 25 червня 2022 року росіяни крилатими ракетами Х-22 завдали удару по місту Сарни у Рівненській області. Вони поцілили в автозаправку, станцію СТО, будівлю Держпродспоживслужби та житлові будинки. Тоді загинуло шість цивільних, ще вісім отримали поранення. 

За два дні, 27 червня, росіяни розбомбили торгівельний центр «Амстор», у Кременчуці. Тоді загинуло 21 цивільних та поранено 77.

1 липня росіяни влучили у дев’ятиповерхівку та базу відпочинку «Годжи» у селі Сергіївка на Одещині —  14 загиблих та 30 поранених. Восени підлеглі Кобилаша стріляли по центру Києва та зруйнували чотири житлові будинки та школу у передмісті столиці — Вишгороді. Найбільше мирних жертв завдав ракетний удар по девятиповерхівці у Дніпрі 14 січня 2023 року. Тоді загинуло 47 людей, ще 79 отримали поранення.

Усього за підрахунками українських правоохоронців від ракетних обстрілів підрозділів дальньої авіації РФ у травні 2022 — січні 2023-го загинуло 105 мирних українців, ще 277 отримали поранення. 

Генерал Сергій Кобилаш ніколи не коментував ракетні обстріли, їхні наслідки та підозри українських та міжнародних правоохоронців. 

Читайте також: Звірства путінської орди. Як Україна розслідує воєнні злочини російських окупантів

Підозра Соколову в Україні

Колишній голова Чорноморського флоту РФ Віктор Соколов теж фігурант кримінального розслідування в Україні. 3 травня минулого року слідчі СБУ заочно повідомили йому підозру по тих же статтях Кримінального кодексу, що й Сергію Кобилашу. Російського адмірала підозрюють у посяганні на територіальну цілісність України, що призвело до загибелі людей, веденні агресивної війни, а також порушенні правил та звичаїв війни, поєднаному з навмисним вбивством за попередньою змовою групою осіб. 

У підозрі Віктору Соколову зазначено, що він має звання віцеадмірала. 10 серпня 2022 року його призначили тимчасовим виконувачем обов’язків командувачем Чорноморського флоту, через місяць, 14 вересня, він позбувся приставки «в.о.». Чорноморським флотом він командував до лютого цього року. Російські телеграм-канали повідомили, що його було звільнено 15 лютого.

Екскомандувач Чорноморського флоту РФ адмірал Віктор Соколов. Фото: окупаційна адміністрація Криму

У вересні минулого року Сили спеціальних операцій Збройних сил України повідомили про загибель Соколова під час українського удару по штабу Чорноморського флоту. У Міноборони РФ спростовували цю інформацію.

Читайте також:  Російські загарбники знищують українські церкви і священників, щоб приборкати українців 

На момент повідомлення про підозру українськими правоохоронцями, у травні 2023-го, Соколов ще командував Чорноморським флотом РФ. Слідчі зазначили, що серпня 2022 року, коли він став виконувати обов’язки командуючого, віцеадмірал на виконання наказів вищого військово-політичного керівництва РФ наказував підрозділам Чорноморського флоту систематично завдавати ударів по Україні високоточними керованими крилатими ракетами «3М14 — Калібр».

Слідчі підрахували, що з 10 жовтня 2022 по 9 березня 2023 року підлеглі Соколова завдали 34 удари по 24 об’єктах енергетичної інфраструктури України та навели детальний перелік цих ударів. Деякі об’єкти зазнали атаки неодноразово. Так, електропідстанцію  «Західноукраїнська» на Львівщині Чорноморський флот обстріляв чотири рази, «Новоодеську» — тричі, двічі — Бурштинську та Добротвірську ТЕСи, електропідстанції «Дніпровська»  - Дніпропетровська область, «Українка»  - Кіровоградська область - та «Хмельницька». 

Обстріли Чорноморського флоту не тільки завдавали руйнувань об’єктах енергетики, але й забирали життя мирних українців. 10 жовтня 2022 року підлеглі Соколова обстріляли Київську ТЕЦ-1. Тоді загинула одна людина, ще 27 отримали поранення. 

За тиждень, 17 жовтня, підлеглі Соколова обстріляли електропідстанцію  «Північноукраїнська» у селі Заруддя на Сумщині. За даними слідчих, від того обстрілу загинули чотири нацгвардійці, 13 цивільних отримали поранення. Усього від обстрілів «Калібрами» у жовтні 2022 — березні 2023 року загинуло пʼять українців, поранено 50. 

Віктор Соколов, так само як і Сергій Кобилаш ніколи не коментував обстріли України та підозри українських й міжнародних правоохоронців.  

Читайте також: Звіт ООН: серед підтверджених цивільних жертв в Україні більшість – чоловіки та хлопчики

Найтяжчий опалювальний сезон 

Масовані російські обстріли дронами та ракетами спричинили віялові відключення світла, перебої з подачею води та тепла в українських містах. Державна компанія «Укренерго», оператор системи передачі електроенергії в Україні, назвала опалювальний сезон 2022-2023 — найважчим в історії. 

У квітні минулого року «Укренерго» повідомило, що тоді росіяни за шість місяців випустили по енергетичним об’єктам в Україні 1200 дронів та ракет, 250 з них влучили у ціль. В результаті було пошкоджено 43% магістральних мереж. Різного ступеня пошкодження зазнали усі теплові та гідроелектростанції.

За оцінкою Світового банку й ПРООН, масштаби руйнувань, завданих українській енергосистемі, — виняткові: лише першочергові потреби на відновлення та захист високовольтної мережі «Укренерго» у 2023 році   склали майже 1 млрд доларів. Тим не менше українська енергосистема вистояла, а вже до квітня 2023-го українські енергетики повернули в експлуатацію 80% магістральних енергомереж.

«Шість найхолодніших місяців року ворог намагався забрати у нас світло та тепло, знищуючи енергетичну інфраструктуру. Українські енергетики звели ці спроби нанівець», — наголосили в «Укренерго».

Максим Каменєв, опубліковано у виданні Ґрати


В тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

20:00
У неділю гроза лише на південному сході України, тепло
18:07
Олександр Чебаненко: Про чергову імітацію, паспорти чоловікам за кордоном та біг влади по граблях
16:05
Адепти московського патріархату мають психічний розлад та потребують медичної допомоги, - лікар о. Олексій Данилов
14:13
Офіційно: ЗСУ контролюють дві третини сіл Очеретиного та Соловйового на Донецькому напрямку
12:05
Провал оборони в Очеретино створив для ЗСУ загрозу поразки майже у всій Донецькій області
10:04
У квітні 2022 року "зелена влада" планувала здати росії суверенітет України, цьому запобіг Джонсон - Die Welt
09:01
Уночі збито 21 з 34 ракет окупантів, але є влучення у 4 ТЕС
08:00
ГЕНШТАБ ЗСУ: ситуація на фронті і втрати ворога на 27 квітня
20:00
У суботу в Україні дощі лише на сході, на півдні до +25°С
18:05
Від Чорнобилю 1986 - до Чорнобилю 2024: ядерна енергетика нашої країни підійшла до небезпечної межі

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]