Регіонал, залізничник з кримінальними талантами, ватажок «тітушок». Що відомо про луганське минуле Іллі Ківи

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:

 Про тих, хто помер – або добре, або нічого, крім правди, – йдеться в автентичному варіанті давньогрецького прислів’я. Зважаючи на те, що добре залишилося поза лаштунками, зосередимося на правді.

Тим більше, що Луганщина зберігає багато непублічної інформації про маловідому частину життєвого шляху вбитого колаборанта Іллі Ківи.

Читайте також: В Росії ліквідували зрадника Іллю Ківу: ким був цей дебіл державного значення і хто на черзі

Помічник нардепа від Партії регіонів

Серед цілої низки некрологів, які охоплюють окремі моменти життя Іллі Ківи, мало хто приділяє увагу тому, що наприкінці 2000-х років він був помічником народного депутата України VІ скликання від Партії регіонів (каденція депутатів VI скликання охоплювала 2007-2012 роки).

І не абикого, а самого Равіля Сафіулліна. На даний час «в активі» уродженця Макєєвки Равіля Сафовича президентство у Професійній футбольній лізі України, віце-президентство у клубі «Шахтар» (Донецьк), три каденції у Верховній Раді України, робота на низці міністерських посад та у вищому керівництві Національного олімпійського комітету. У VI скликанні Сафіуллін йшов 40 номером у списку Партії регіонів.

Йому приписують близький контакт та заступництво з боку колись всесильного Ріната Ахметова – власника «Шахтаря», завдяки чому у рейтингу «Форбс»-2007 Сафіуллін увійшов до складу 200 найбільш впливових українців.

У VIP-ложі стадіону «Донбас-Арена» на матчі «Шахтар» – «Барселона» 12 квітня 2011 року зліва направо сини тодішнього президента Олександр та Віктор Янукович, власник ФК «Шахтар» Рінат Ахметов, його старший брат Ігор Ахметов, народний депутат Борис Колесников та екс-мер Донецька Олександр Лук’янченко. У другому ряду за спиною Колесникова стоїть Равіль Сафіуллін. Саме його помічником працював Ілля Ківа. Фото: shakhtar.com

У VIP-ложі стадіону «Донбас-Арена» на матчі «Шахтар» – «Барселона» 12 квітня 2011 року зліва направо сини тодішнього президента Олександр та Віктор Янукович, власник ФК «Шахтар» Рінат Ахметов, його старший брат Ігор Ахметов, народний депутат Борис Колесников та екс-мер Донецька Олександр Лук’янченко. У другому ряду за спиною Колесникова стоїть Равіль Сафіуллін. Саме його помічником працював Ілля Ківа. Фото: shakhtar.com

Дуже складно уявити собі, що помічником цього народного депутата з «донецької когорти» (хоч і на громадських засадах) могла стати маловідома йому стороння особа. При цьому, за інформацією екс-колег Іллі Ківи, саме знайомство з Сафіулліним стало поворотним пунктом біографії вбитого.

Залізничник з кримінальними талантами

У 2008 році полтавець Ілля Ківа стає співробітником  «Донецької залізниці». Це регіональна філія «Укрзалізниці», яка охоплює Донеччину, Луганщину, а також прилеглі частини Дніпропетровщини, Запоріжжя та Харківщини. Кар’єрне зростання в структурі привело майбутнього колаборанта на Луганщину. А саме – начальником промивально-пропарювальної станції Новозолотарівка Попаснянського району, яку часто плутають з однойменним селищем на Кіровоградщині.

Промивально-пропарювальні станції є різновидом залізничних станцій, які готують цистерни для вантажних перевезень. У нашому випадку – цистерни для хімічної галузі та нафтопереробки. Для промислових підприємств це дуже важливий елемент у логістиці, від якого може залежати як якість, так і швидкість перевезень субстанцій та готової продукції.

Тому новопризначений керівник Ілля Ківа, за спогадами працівників Попаснянського відділення Донзалізниці, швидко зрозумів свої важелі впливу на місцевий бізнес та побудував власну схему «відкатів» за надання послуг станцією, а також «кешбеку» від контрагентів. Після невдового перебування на Луганщині, Ківа пішов на підвищення – заступником начальника відділу до Київавтодора. Втім, корупційні інтереси не могли так швидко відпустити його з Луганщини…

Читайте також: Олігархат в Україні та діяльність олігархів під час повномасштабного нападу Росії

«У Сєвєродонецьку помічник Сафіулліна розстріляв підприємця»

Саме такі заголовки облетіли усі топ – сайти України з посиланням на прес-службу «Батьківщини» у березні 2011 року. Фігурантом ситуації був саме герой нашої статті Ілля Ківа.

За спогадами колишніх співробітників міліції, Ілля Ківа після переходу на інше місце роботи намагався зберегти статус «бенефіціара відкатів» у корупційній схемі на «Новозолотарівці». Втім, підприємці відмовилися робити нові «пожертви» на його адресу, адже він вже не мав адміністративного впливу на ситуацію з перевезеннями. Для їх залякування Ківа вчинив стрілянину з травматичної зброї під час чергової зустрічі, яка відбувалася в сєвєродонецькому ресторані Golden Palace.

З огляду на те, що ніхто з відвідувачів не постраждав, ситуацію вдалося «зам’яти»… по дзвінку невідомих впливових осіб з Києва.

Заяви про участь «свого помічника» у «розбірці» в Сєвєродонецьку Равіль Сафіуллін публічно спростував. І був правий, звичайно, адже події відбувалися у березні 2011 року, коли Сафіуллін більше року як очолив Міністерство у справах сім’ї, молоді та спорту, склавши депутатські повноваження ще у 2010-му. І на той час формально не мав ніякого зв’язку з  Ківою.  

Читайте також: Связи руководства «ДНР»: банда «Люкс» Ахметова и «семья» Януковича

У тому ж 2011 році Ківу все ж таки «прийняли» правоохоронці на отриманні хабаря -– вже у рідній Полтавській області. Але це вже зовсім інша історія…

Від дворового футболу до соціалізму

Після вирішення проблем із законом шляхом оформлення інвалідності, Ілля Ківа «виплив» уже в Києві. Цікаво, що нова посада була пов’язана з футбольною сферою. Зокрема, за даними Аналітичної системи Youcontrol,  разом зі своїм багаторічним партнером Русланом Білоруським, Ілля Ківа у лютому 2013 року зареєстрував Громадську організацію «Всеукраїнська національна федерація дворового футболу». Формально він очолює її й досі.

На заходах, ініційованих Федерацією, ми можемо побачити поряд з Ківою і його колишнього керівника, а на той час міністра молоді та спорту – Равіля Сафіулліна.

Крайній ліворуч голова ГО «Всеукраїнська національна федерація дворового футболу» Ілля Ківа, по центру у верхньому ряду – міністр молоді та спорту Равіль Сафіуллін. 30 червня 2013 року, черговий етап чемпіонату України по дворовому футболу серед дітей, Хрещатик, Київ. Фото: Київська міськпрофрада

Крайній ліворуч голова ГО «Всеукраїнська національна федерація дворового футболу» Ілля Ківа, по центру у верхньому ряду – міністр молоді та спорту Равіль Сафіуллін. 30 червня 2013 року, черговий етап чемпіонату України по дворовому футболу серед дітей, Хрещатик, Київ. Фото: Київська міськпрофрада

Далі були буремні часи Євромайдану, карколомна кар’єра на посадах Донецького (?) управління МВС України, у центральному апараті Національної поліції. Але то вже загальновідомі сторінки біографії.

Утім, у 2017 році Ківа знову з’являється на Луганщині, але вже у статусі лідера Соціалістичної партії. З самого початку він дуже активно намагався об’єднати навколо себе місцевий бізнес, аби забезпечити фінансування партії та його особистих фінансових інтересів. У результаті, Ківі на деякий час вдалося налагодити контакт з найвпливовішим бізнесменом та політиком міста Сєвєродонецька – Ігорем Бутковим. Завдяки цьому Луганську обласну організацію Соцпартії очолив Ігор Князь – багаторічний бізнес-партнер Буткова.

Втім, цей проект на чолі з Ківою виявився провальним, а місцеві бізнесмени після більш близького знайомства з «соціалістичним лідером» відмовилися продовжувати подальшу співпрацю з ним.  

Патріоти, які хочуть добре жити: антифашисти – «тітушки» – рейдери

У 2019 році Ківа стає народним депутатом від однієї з реінкарнованих варіацій Партії регіонів – партії «Опозиційна платформа «За життя». Такий вибір екс-активіста «Правого сектору» та «Соцпартії» навряд чи здивує читачів, які пам’ятають, що Ківа розпочинав свою кар’єру з роботи помічником нардепа от ПР. (Тут більше питань до того, як і для чого він потрапив до керівництва «Правого сектору», а згодом на високі посади у МВС після Революції Гідності.)

Лідери ОПЗЖ оцінили його досвід зі створення напівзаконних силових угруповань під політичним прикриттям. Завдяки цьому, у 2020 році Ілля Ківа став очільником громадської організації «Всеукраїнський рух по боротьбі з фашизмом «Патріоти – за життя».

Як показали подальші події, це об’єднання фактично стало неформальною структурою «тітушок» на службі  у Віктора Медведчука та проросійського крила політичної партії «Опозиційна платформа – за життя».

Луганщина для Ківи традиційно стала одним із базових регіонів із вербування «активістів». Здебільшого, записними «патріотами» ставали молодики з числа представників силових видів спорту. Це й не дивно, адже очолив Луганську обласну організацію структури Віталій Невеселий – відомий у Сєвєродонецьку боксер-тяжковаговик,  начальник відділу молоді та спорту Сєвєродонецької міськради і член політради міської організації ОПЗЖ.

Віталій Невеселий на рингу. Фото: Ringside24.com

Віталій Невеселий на рингу. Фото: Ringside24.com

Невеселий швидко став правою рукою Ківи, адже, маючи адміністративний ресурс у поєднанні з фінансовими можливостями Медведчука (участь у силових заходах «Патріотів» непогано оплачувалася готівкою), завжди міг забезпечити загони «тітушок» для «потреб партії».

Крайній праворуч – Віталій Невеселий, третій справа – Ілля Ківа. Фото: Hromadske.ua

Крайній праворуч – Віталій Невеселий, третій справа – Ілля Ківа. Фото: Hromadske.ua

Під «чутливим керівництвом» Ківи – Невеселого, спецзагін «Патріотів» з Луганщини брав активну участь не тільки в інспіруванні політичних конфліктів з опонентами, а й не гребував відвертим рейдерством та насильницькими діями.

Колабораціоністський шлях адептів Ківи

Після повномасштабної агресії РФ,  «антифашист» Віталій Невеселий знову очолив відділ молоді та спорту, але вже окупаційної адміністрації Сєвєродонецька.

Більш того, разом із партійним «шефом» встиг з’їздити минулого року до слідчого комітету Російської федерації, аби дати свідчення… проти Володимира Зеленського.

Ківа і Невеселий дали показання проти президента України Володимира Зеленського у Слідкомі РФ. Скриншот

Ківа і Невеселий дали показання проти президента України Володимира Зеленського у Слідкомі РФ. Скриншот

А вже цього року став міським лідером російської партії «Новиє люді» та навіть кандидатом на виборах депутатів місцевого рівня.

Невеселий – номер один серед «Нових людей» Сєвєродонецька. Фото: Telegram-канал «Наслідки війни в Сєвєродонецьку»

Невеселий – номер один серед «Нових людей» Сєвєродонецька. Фото: Telegram-канал «Наслідки війни в Сєвєродонецьку»

За даними СБУ, саме Віталій Невеселий був одним з основних організаторів псевдовиборів у Сєвєродонецьку в 2023 році.

Правда, йому самому щастя бути обраним «колаборантом в законі» поки не посміхнулося, адже «Нові люди» в ЛНР набрали тільки 0, 66 % відсотків голосів.

Цікаво, що Віталій Невеселий поки що залишився одним із самих вірних послідовників Ківи в плані колабораціонізму. Чи наслідує він і загальну долю свого ідейного лідера – покаже час.

Оле Хут, опубліковано у виданні  Реальна газета


В тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]