Псевдореформу БЕБ (читай аферу) “імені Татарова” не погодили міжнародні партнери, але погодив Зеленський?

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:

Фінансовий комітет Верховної Ради вчора погодив законопроєкт Кабміну №10439 щодо псевдореформи Бюро економічної безпеки (БЕБ), який фактично лишає БЕБ під впливом Олега Татарова. 

Як пише та попереджав раніше Центр протидії корупції (ЦПК), цей законопроєкт ймовірно планують винести у зал для голосування нардепами вже до кінця тижня. Для імітації того, що комітет “врахував” думку бізнесу, паралельно погодили також законопроєкт №10088-1”. 

Хоча бізнес-асоціації перед засіданням комітету прямо заявили підтримку законопроєкту Ярослава Железняка №10439-2

“Засідання комітету транслювалося онлайн. На ньому був присутній міністр юстиції Денис Малюська, який відстоював “татарівську” версію реформи. Міністр під час проведення комітету визнав, що запропонований урядом законопроєкт псевдореформи  не має погодження від міжнародних партнерів України та підтримки серед бізнесу”, – зазначає заступниця виконавчого директора ЦПК Олена Щербан

“Перемовини з міжнародними партнерами [щодо законопроєкту №10439] ще тривають. І, як показує практика, перемовини триватимуть аж до фінального голосування”, – заявив на комітеті Денис Малюська. 

Малюська також зазначив, що законопроєкт треба ухвалити бо “президент пообіцяв бізнесу, що протягом дії того, що назвали в медіа “мораторієм” […]. буде прийняти ряд законопроєктів, які полегшать долю бізнесу з тим, щоб потім не відбувалося жорсткої реальності”

При цьому міністр визнав, що законопроєкт №10439 не має підтримки бізнесу. І взагалі позицію бізнесу щодо реформи БЕБ не варто враховувати, оскільки у бізнес-спільноти начебто наявний конфлікт інтересів у цьому питанні.

Читайте також: Внутрішній фронт. Влада замість боротьби з корупцією почала ативно боротись з її викривачами

На додачу, міністр юстиції вважає недоцільною термінову переатестацію співробітників БЕБ, а провести її можна тільки після війни. Також з боку міністра прозвучала дивна пропозиція аби замість переатестації співробітників новий керівник БЕБ бронював від мобілізації “хороших” співробітників і не бронював недобросовісних.

Варто відмітити, що під час комітету трансляцію перервали. Як пояснили депутати у самій трансляції – така пропозиція не транслювати комітет надійшла від “слуги” Андрія Мотовиловця, якого вже фіксували на спробах недоброчесного лобізму. 

ЦПК закликає міністра юстиції, Офіс президента та народних депутатів не влаштовувати псевдореформи БЕБ, а звернути увагу на позицію бізнесу і громадськості.

Читайте також: У Раді планують розглянути шахрайський законопроєкт від ОП про перезавантаження БЕБ, який не підтримують ані бізнес-асоціації, ані Захід

Посли держав "Групи семи" в листі до керівництва українських органів влади застерегли від ухвалення реформи Бюро економічної безпеки, яка не відповідає вимогам європейської інтеграції та програми Міжнародного валютного фонду.

Про це свідчить лист G7, який є в розпорядженні "Європейської правди".

Посли "Великої сімки" надіслали лист голові Верховної Ради України Руслану Стефанчуку, прем'єру Денису Шмигалю, голові Офісу президента Андрію Єрмаку та ще кільком урядовцям і парламентарям із правоохоронного та фінансового комітетів.

Посли G7 наголошують, що реформа Бюро економічної безпеки (БЕБ) повинна містити чотири ключові положення:

  1. Відкритий і прозорий конкурс на посаду нового директора БЕБ.
  2. Незалежний аудит діяльності БЕБ через один і три роки після призначення нового директора.
  3. Можливість звільнення директора БЕБ на підставі висновків аудиту й неможливість звільнення рішенням уряду на підставі "незадовільних результатів" роботи.
  4. Переатестація всіх працівників БЕБ і призначення нових за прозорою та врегульованою законом процедурою.

Як руками бізнесу прибрали громадський контроль над БЕБ?

Член Громадського контролю Бюро економічної Безпеки (далі – РГК БЕБ) Тарас Котов  пояснив як саме зараз, згідно даних раніше обіцянок, ощипують гусака так, щоб він не кричав. 

Сьогодні йде термінова важлива невідкладна битва під БЕБами. Бо якщо прямо сьогодні все не врятувати, то буде таке ж пекло, як було вже 3 роки. Уточню, для тих, хто не в курсі, яке саме.

Проблема, серед іншого, полягає в тому, що у перемоги "батьків завжди більше, ніж гівна за лазнею". Але в контексті БЕБ батьків перемоги більше навіть ніж народу в метро на Позняках о 8 ранку. І я хочу нагадати, як саме ми все ж потрапили у цей момент термінової важливої боротьби за БЕБ нового зразку. 

  • 28 січня 2021 закон «Про Бюро економічної безпеки України» був проголосований у цілому, а підписаний президентом – 22 березня 2021.

  • 20 серпня 2021 Вадима Мельника призначили головою БЕБ. Конкурс був пекельний, а Мельник повністю не відповідав цій посаді.

  • 14 вересня 2021 в житті БЕБ і Вадима Мельника з'явилися ми, тобто Рада громадського контролю БЕБ. 

  • 28 жовтя 2021 у Бюро економічної безпеки України розпочався перший масовий набір на посади. В комісії з відбору (далі - кадрова) від РГК БЕБ були присутні Денис Жело, Mykhailo Lavrovskyi та Анна Майборода.

Члени комісії від РГК, одразу по завершенню перших конкурсів, в грудні, сформулювали свої пропозиції щодо того, як зробити конкурс нормальним. Мельник був як дрібний шахрай і намагався кожного разу "намахати" РГК. І кожного разу програвав. 

Читайте також: Корупція у 2023 році — це фактична крадіжка західних грошей

Спочатку він створив Кадрову комісію з 7 (не)співробітників БЕБ (держ службовців за угоді надання послуг фіз особами(ЦПХ)) та 3 членів від РГК. Коли його схопили за дупу за цей кворум, він почав відповзати на співвідношення 6 на 3.

Оскільки зупинятись Мельник не планував, і треба було далі торгувати посадами та обслуговувати всі свої домовленності, то конкурсні процедури Мельника не були жодним чином підтримані РГК. Разом з тим Мельник принципово не запускав дисциплінарну комісію, щоб не розглядати пригоди його посадних баєрів. Для того щоб забеспечити виконання домовленостей і продовжити розпродаж посад в БЕБ, було створено ще ряд незаконних штук.

На керівні посади має проходити конкурс так само як і на не керівні. Але Мельник створив так звану "Комісію з просування по службі", яка просто розставляла на керівні посади щасливих покупців. 

Водночас губились конкурсні документи “неугодних”, не працював поліграф, та з конкурсу на 80 осіб призначалось 240 співробітників шляхом інших юридичних фінтів Вадіміванича та команди. 

І коли Рада громадського контролю це все фіксувала, інформувала про це і надавала альтернативні пропозиції, НІКОГО з поважних батьків перемоги під БЕБами там не стояло і поряд. Всі вони з’явилися лише тоді, коли мова пішла про те, хто буде наступним володарем кільця, очолить БЕБ, і на яких умовах. 

23.02.2022 РГК БЕБ направило до голови БЕБ листа, де пояснювало проблеми з регламентом роботи кадрової комісії і вимагало внести зміни так, щоб конкурси були відкриті, прозорі, з адекватною системою прийняття рішень кадровою комісією. Комісія має НЕ має бути з 9 людей, де 6 співробітники БЕБ.

Прозорість та відкритість конкурсу не гарантована. Ані трансляція, ані відеофіксація (щоб потім в будь-який момент можна подивитись як людина в БЕБ потрапила) не можливі без рішення комісії (простою більшістю) в кожній співбесіді окремо. Відкритість протоколів голосувань, щоб знов ж таки було видно як людина потрапила в БЕБ - під питанням. Логіка формування комісій, де обов'язкова присутність членів РГК така, що не обов'язково всі етапи пройдуть у Києві, а тому все буде фактично вирішуватись на місцях.

Конкурс іде не туди і РГК БЕБ прямо не погоджується з такою логікою формування нового органу.

Засідання Ради громадського контролю з вже повноцінним розйобом подій, у БЕБ було заплановано на п'ятницю, 25.02.2022. Зі зрозумілих причин воно не відбулося.

  • З червня 2022 РГК намагалось все ж таки вийти на принципово інший склад кадрової комісії та зміну процедур вібору в БЕБ. 

  • 18.07.2022 року РГК при Бюро економічної безпеки України прийняла рішення про тимчасове призупинення повноважень членів Конкурсних комісій БЕБ, які були делеговані РГК (протокол №7 засідання РГК при БЕБ 18 липня 2022 року) .

Згідно закону, кадрова комісія не може функціонувати без тих членів РГК, яких було делеговано голосуванням. Фактично РГК при БЕБ зупинила всі конкурси з набору до Бюро Економічної Безпеки.

Читайте також: Кабмін під прикриттям вчорашньої трагедії погодив модель Татарова по контролю над БЕБ

Ідея була в тому, щоб юридично "підвісити" порішані конкурси і не легітимізувати їх жодним чином. Параллельно з тим саме Рада Громадського Контролю почала постійно офіційно інформувати Офіс Президента, Кабінет Міністрів, фінансовий та правоохоронний комітети щодо проблем з діяльністю БЕБ. 

  • 03.10.2022 відбулось подвійне засідання правоохоронного та фінансового комітетів Ради, де почався перший підхід до снаряду навколо проблем з БЕБ. 

  • А вже 13.12.2022 року Верховна Рада створила тимчасову слідчу комісію (ТСК) із перевірки та оцінки ефективності діяльності Бюро економічної безпеки України (БЕБ), її очолив Ярослав Железняк 

Члени РГК Анна Майборода, Михайло Лавровський та Денис Жело надали ТСК багато матеріалів про проблеми з конкурсами та з роботою Бюро. Далі на ТСК почали випливати інші цікаві подробиці про роботу Бюро, про призначення фізруків аналітиками, про рапорти на звільнення з відкритою датою, про десант призначень на 3 посади за 1 конкурс. Також серед іншого випірнув Андрій Гмирін, якого зараз НАБУ намагається витягнути з Дубайського котла за пригоди з ОПЗ та ОГХК. 

  • 23.12.2022 року члени РГК при БЕБ писали листа до прем’єра Дениса Шмигаля і зверталися з проханням провести незалежну інституційну оцінку ефективності діяльності БЕБ (це звичайно не аудит, да-с).

  • І от 24.03.2023 БЕБ потрапив до структурних маяків МВФ (Параграф 22). Саме в цей момент процесс навколо БЕБ починає стрімко обростати батьківством. Експертів і помагаєв стає аж гай гуде. 

Десь восени 2023 я та Олесандр Леменов дивним чином зникаємо з долучених до діяльності парламентської ТСК. Так сталося.

  • ▫️Вже 12.12.2023 Оновлений у межах другого перегляду програми розширеного фінансування EFF з Міжнародним валютним фондом меморандум про фінансову та економічну політику має 12 нових структурних маяків, серед яких перезапуск Бюро економічної безпеки (БЕБ) до кінця червня 2024 року.

Ми знаходимось тут. Поки йде битва між проектом від КабМіну (10439 від 29.01.2024) та від депутатів, бізнесу та усіх інших (10439-2 від 12.02.2024).

І наче все ясно, треба підтримати законопроект від депутатів і бізнесу, нумо вперед і оте все. Але, відкривши таблицю правок, я чомусь бачу, що члени РГК в кадровій комісії не зовсім треба, там і так порядочек. Я бачу в цьому простий інтерес – поганих попередників зняти, розповівши про їхні злочини, але їхніх святих наступників узяти не на таких умовах, щоб вони не мутилися, а на таких умовах, щоб їхні мутки були не такі помітні. Щоб вони протрималися довше.

Читайте також: На зустрічі з бізнесом Зеленський продемонстрував кричущу некомпетентність

Обидва законопроекти не ідеальні, і це нормально. Але. Якщо ідея полягає в тому, що 3 роки важкої праці варті того, щоб з кадрової комісії РГК БЕБ пішло нахуй, а в нас тут десь з'явились нові бійці за БЕБ, то хотілось би сказати наступне:

Шановний бізнес, шановні депутати, шановні всі підряд, добре що ми, як РГК БЕБ, впорались зі своєю роботою настільки ефективно, що громадський нагляд за кадровомими процесами над БЕБ втратив свою актуальність назавжди. Не те що в усіх інших органах де Рада Громадьского контролю має в тому числі кадрову функцію. Тому ми, як РГК, йдемо з почуттям виконаного обов’язку, а ви як бізнес давайте за нами слідом не відставайте. Сподіваюсь, що люди, які домоглись значних результатів в реформуванні податкової впораються далі краще. 

«Аргумент»


На цю тему:

 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]