Московський скупщик. Про бізнес підсанкційного персонажа Фукса в Україні та в чому його підозрює СБУ

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:  Московський скупщик.  Про бізнес підсанкційного персонажа Фукса в Україні

СБУ викрила підсанкційного Павла Фукса на масштабних фінансових махінаціях зі стратегічними підприємствами України та систематичному ухиленні від сплати податків.

Видання БізнесЦензор розповідає історію про бізнес російського бізнесмена Фукса в Україні та чим насправді він володіє.

Інвестор із Москви: Що відомо про бізнес Павла Фукса в Україні та в чому його підозрює СБУ 01

Павло Фукс. Фото: ЕП

Московський забудовник Павло Фукс почав скуповувати активи в Україні після Революції гідності і за кілька років увійшов до переліку найбагатших українських бізнесменів. У 2021 році Forbes оцінював його статки у $165 мільйонів.

Однак у червні 2021 року президент Володимир Зеленський запровадив проти нього санкції, згодом ключові його активи опинилися під арештом, а сам Фукс отримав підозру від СБУ.

Читайте також: РНБО запроваджує повний комплект санкцій проти Фукса і Фірташа

Хто такий Павло Фукс?

До 2014 року уродженець Харкова Павло Фукс був відомий як російський підприємець українського походження. З 1994 року він жив і займався бізнесом у Москві. У 2006 році заснував компанію MosCityGroup, якій вдалося залучити кредити найбільших російських банків для будівництва кількох хмарочосів ділового центру "Москва-Сіті", який тоді активно розбудовувався.

Його девелоперський бізнес у столиці Росії постраждав внаслідок Глобальної фінансової кризи 2008 року. За словами самого Фукса, він продав майже всі свої російські активи у 2011-2012 роках, щоб розрахуватися з боргами.

"Я продав майже все ще у 2011-2012 роках. Майже все розпродав...Мені потрібно було розраховуватись через кризу за кредитами на суму близько $650 млн. Я все погасив", – розповідав він в інтерв'ю УП.

Тоді ж він зізнався, що переїхати в Україну йому запропонував олігарх Ігор Коломойський, з яким Фукс нібито товаришує ще з кінця 1990-х років.

"Ми товаришуємо з ним 20 років. Поспілкувалися один раз, він каже: "Приїдь, у нас тут зараз демократія справжня, клас". Я прилетів, подивився, почав потихеньку їздити. 2015 року я вже переїхав. Із 2015 року я в Росії не був", – згадував бізнесмен.

Він також називав своїми друзями багатьох відомих українських політиків та підприємців. Крім Геннадія Кернеса, з яким Фукс дружив ще з часів свого дитинства у Харкові, та Коломойського, до своїх друзів він зараховував Віталія Хомутинніка, Вадима Рабіновича, Арсена Авакова, колишнього депутата БПП і "куратора" судової системи часів Порошенка - Олександра Грановського.

Читайте також: Підсанкційний Фукс заявив, що вийшов з громадянства Росії

Проте відлуння російського бізнесу переслідувало Фукса і після переїзду в Україну. Наприкінці 2018 року у Росії проти нього порушили кримінальну справу за статтею "шахрайство" через можливе виведення коштів, виділених на добудову московського ЖК "Sky House".

Влада Казахстану у лютому 2020 році повідомила Фуксу про підозру у причетності до розкрадання коштів "БТА-банку" під керівництвом його колишнього голови Мухтара Аблязова. Однак у тому ж році справу закрили через завершення строків давності притягнення до відповідальності, а рішення про заочний арешт Фукса скасували. 

Після 2019 року проблеми у Фукса почалися і в Україні. У 2021 році РНБО запровадила санкції проти пов'язаного із ним газового бізнесу, а згодом і проти самого підприємця. А у травні 2023 року він отримав підозру від СБУ, хоча після початку повномасштабної війни з України виїхав.

Що купував Фукс в Україні

У своїх нечисленних інтерв'ю Фукс не приховував інтересу до distressed assets – проблемних активів, які можна було придбати з великим дисконтом.

Після переїзду в Україну він почав скуповувати активи колишнього оточення Януковича в енергетиці, які після Революції гідності стали "токсичними", а також борги українських компаній перед збанкрутілими банками, які Фонд гарантування вкладів фізичних осіб часом продавав з дисконтом до 99,9%.

Втім, офіційно Фукс наполегливо заперечував, що будь-коли купував активи сім’ї експрезидента або його соратників.

Читайте також: Зе-корупція: ДАБІ видала компанії підсанкційного Фукса дозвіл на 32-поверхівки в Києві попри обмеження по висоті

Крім того, бізнесмен цікавився російськими активами в Україні. Зокрема, Фукс разом із Максимом Микитасем намагалися придбати дочірній банк російського "Внєшекономбанку" в Україні – "Промінвестбанк". Але цю угоду заблокував НБУ.

При цьому офіційно Павлу Фуксу в Україні належить лише одна компанія – ТОВ "КУА "Еф Сі Ай Партнерс".

Водночас, за даними Panama Papers, із ним пов'язані сотні офшорних компаній. Безпосередньо Фуксу належить компанія з Белізу Mildene Company Inc. Вона володіє ще двома компаніями – Dorchester International Inc. (Сент-Кіттс і Невіс) і Chesterfield International Limited (Кіпр), які, в свою чергу, контролюють ще 137 і 37 інших фірм відповідно, переважно у офшорних юрисдикціях. Більшість з них уже неактивні, але їх кількість дає уявлення про організацію бізнесу Фукса.

Читайте також: ЗМІ: Фукс домовився в Кремлі та на Банковій про купівлю Промінвестбанку

Інвестор із Москви: Що відомо про бізнес Павла Фукса в Україні та в чому його підозрює СБУ 02

НЕРУХОМІСТЬ

Частину компаній, акціонером яких є Dorchester International Inc., Фукс визнавав своєю власністю, вказуючи себе бенефіціарним власником в українському реєстрі.

Зокрема, через офшор Baneberry Group Limited (Британські Віргінські Острови), Фуксу належить 62% в українській "Інтерстрой Груп". Цю компанію Фукс придбав у 2017 році у сина колишнього мера Харкова Геннадія Кернеса, хоча стверджував, що вона і раніше належала йому, а син його давнього друга був лише формальним власником.

Ця компанія орендує понад 5 га на Рибальському острові у Києві, де будується елітний житловий комплекс Oasis висотою до 32 поверхів. Девелопером проєкту виступає група bUd development, пов’язана із нардепом від ОПЗЖ Вадимом Столаром та головою правління ПАТ "ХК "Київміськбуд" Ігорем Кушніром.

Очільник Головного управління розвідки Кирило Буданов навіть просив міську владу Києва розірвати договір оренди земельної ділянки через близькість до штабу ГУР, але цього не зробили.

Читайте також: Новоспечений українець з орбіти Кремля Фукс купив мільярдні борги київського метро

Інвестор із Москви: Що відомо про бізнес Павла Фукса в Україні та в чому його підозрює СБУ 03

Елітний житловий комплекс Oasis

Крім того, у 2017 році Фукс придбав ділянку землі під забудову у дружини депутата Верховної Ради від забороненої партії ОПЗЖ Вадима Рабіновича за 22,5 млн грн, про що стало відомо з його декларації. Про інші активи бізнесмена у сфері нерухомості публічно не повідомлялося, хоча сам Фукс зізнавався, що їх більше.

"Землі багато, думаю, що будувати... В різних районах. Я просто коли купував дистрес-активи у Фонду гарантування – там дуже багато земельних ділянок", – говорив він в інтерв'ю НВ у січні 2021 року.

Однак найбільші активи Фукса в Україні зосереджені в енергетиці та distressed assets – переважно, це права вимоги за кредитами неплатоспроможних банків, придбаними у Фонду гарантування вкладів.

ЕНЕРГЕТИКА

"Голден Деррік"

У лютому 2017 року ЗМІ повідомили, що Фукс придбав скандальну компанію "Голден Деррік",яку пов'язували з ексміністрами Едуардом Ставицьким та Миколою Присяжнюком. Її основним активом була низка спеціальних дозволів на видобуток газу, отриманих без проведення конкурсів за часів Януковича.

Після зміни власника компанію перейменували на "Іст Юроуп Петролеум", Держгеонадра відновила їй раніше припинені ліцензії на видобуток газу, а державна НАК "Надра України" продала свою частку у розмірі 33% директору фірми за номінальною вартістю. Сам Фукс неодноразово заперечував свою причетність до East Europe Petroleum, але визнавав, що планує офіційно придбати низку спецдозволів на видобуток, що належать компанії.

Читайте також: Державна НАК «Надра України» подарувала Фуксу свою долю в компанії

Саме причетність до незаконного отримання спецдозволів на видобуток газу компанією "Голден Деррік" секретар РНБО Олексій Данілов називав підставою для запровадження санкцій проти самого Фукса у червні 2021 року. 19 ліцензій на видобуток вуглеводнів, що належали компанії, РНБО доручила анулювати за декілька місяців до цього.

"Укрнафтобуріння"

У Присяжнюка і Ставицького Павло Фукс придбав й інші газові активи – 51% у ПАТ "Девон" та 22,5% в одній з найбільших за обсягом видобутку в Україні газових компаній – ПрАТ "Видобувна компанія "Укрнафтобуріння". Нею він володіє спільно з Ігорем Коломойським та Віталієм Хомутинніком.

"Девон" і "Укрнафтобуріння" займаються розробкою великого Сахалінського газового родовища у Харківській області, доведені запаси якого становлять понад 15 мільярдів кубометрів газу. У 2021 році вона видобула 790 млн кубометрів газу і отримала 3,8 мільярда гривень чистого прибутку.

Читайте також: Вже 30 спецдозволів на видобуток українського газу віддали російському олігарху Фуксу

У лютому 2023 року ДБР та СБУ провели обшуки в офісі компанії, а у квітні-травні Печерський районний суд Києва Сахалінського нафтогазового родовища арештував корпоративні права "Укрнафтобуріння" і трьох пов'язаних компаній у справі про протиправне привласнення надр та передав їх в управління АРМА. Згодом Кабмін доручив передати арештовані активи в управління "Укрнафті", але цей процес досі не завершено.

Втім, після арешту "Укрнафтобуріння" генеральний директор JKX Oil&Gas (їй належить 10% акцій газовидобувної компанії) Андрій Пасішник погрожував Україні міжнародним арбітражем. За його словами, на рахунках "Укрнафтобуріння" залишалося 16 мільярдів гривень нерозподіленого прибутку. Однак 3 травня Печерський суд на один день скасував арешт компанії, а Пасішник свій допис видалив.

ТЕЦ-2 Есхар

Крім того, на початку 2017 року Фукс придбав у ексмінстра Юрія Бойка та колишнього нардепа від "Партії регіонів" Юлія Іоффе ТОВ "ДВ нафтогазовидобувна компанія", якому у 2012 році передали на 49 років у концесію харківську ТЕС-2 Есхар. Її засновниками є фірми "Ко-Інвестментс лтд" (Беліз) та "Леттаєр бізнес корп" (Сейшельські острови). Кінцевими бенефіціарами цих компаній вказані донька депутатки Харківської облради від "Блоку Кернеса" Дар'я Гасан та дружина Фукса – модель Олександра Нікітіна.

Читайте також: Російський міліардер Фукс переоформлює українські родовища з Януковича на себе

Після окупацією Росією Криму та частини Донецької та Луганської областей електростанція відчувала складнощі із придбанням основного палива – антрациту. Однак вже у 2017 році ТЕЦ-2 почала купувати антрацит у російської компанії ТД "Вугільні технології", яка в 2015-2016 роках нелегально вивозила вугілля з окупованих територій.

У березні 2023 року Міненерго подало позов з вимогою розірвати угоду про повернення ТЕЦ-2 державі, звинувативши концесіонера у зриві опалювального сезону і накопиченні боргів за газ. Суд першої інстанції цей позов задовольнив.

Однак зараз у пресслужбі бізнесмена стверджують, що він цю компанію не контролює з червня 2020 року, а до державного реєстру просто не внесли відповідні зміни. За яких обставин ТЕЦ-2 "Есхар" вийшла з-під контролю Павла Фукса невідомо. 

Михайло Орлюк, опубліковано у виданні  БізнесЦензор 


В тему: 

 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

20:00
У неділю гроза лише на південному сході України, тепло
18:07
Олександр Чебаненко: Про чергову імітацію, паспорти чоловікам за кордоном та біг влади по граблях
16:05
Адепти московського патріархату мають психічний розлад та потребують медичної допомоги, - лікар о. Олексій Данилов
14:13
Офіційно: ЗСУ контролюють дві третини сіл Очеретиного та Соловйового на Донецькому напрямку
12:05
Провал оборони в Очеретино створив для ЗСУ загрозу поразки майже у всій Донецькій області
10:04
У квітні 2022 року "зелена влада" планувала здати росії суверенітет України, цьому запобіг Джонсон - Die Welt
09:01
Уночі збито 21 з 34 ракет окупантів, але є влучення у 4 ТЕС
08:00
ГЕНШТАБ ЗСУ: ситуація на фронті і втрати ворога на 27 квітня
20:00
У суботу в Україні дощі лише на сході, на півдні до +25°С
18:05
Від Чорнобилю 1986 - до Чорнобилю 2024: ядерна енергетика нашої країни підійшла до небезпечної межі

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]