Мільярди недоторканних. Як працює "асфальтна мафія" Полтавщини

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:

Як група «Ростдорстрой» із місцевими елітами, яких все ніяк не посадять, захопила мільярдний ринок доріг Полтавщини.

Журналісти видання «Наші гроші» виявили досить цікаву флуктуацію при порівнянні грошей, отриманих місцевими бюджетами від зарплатних податків із військових, та видатками областей на ремонт доріг під час вторгнення. Виявилось, що на п’ятому місці по асфальтуванню в Україні стоїть Полтавщина, яка за півтора роки повномасштабної війни заплатила понад 1,3 мільярда гривень. Однак якщо в абсолютній більшості регіонів видатки на ремонти доріг більш-менш розподілялись між кількома компаніями, то у Полтаві майже вся сума припала на дві фірми – «Ростдорстрой» і пов’язану з укравтодорівським фаворитом «РДС-Полтава». Журналісти  копнули глибше і побачили, що йдеться про державно-приватне партнерство, яке не допускає до маржі зайвих конкурентів. А причетних чиновників все ніяк не можуть посадити в тюрму.

Отже, історія почалась у 2018 році, коли Полтавська облдержадміністрація під керівництвом Валерія Головка створила держпідприємство «Агентство місцевих доріг Полтавської області» (далі «Агентство»). Йому передали функцію проводити закупівлі на ремонт місцевих доріг (не плутайте з місцевою службою Укравтодору, яка проводить тендери на ремонт доріг державного значення в цій області).

З моменту створення «Агентство» протендерило на ремонт доріг підряди на 8,87 млрд грн. І більше половини підрядів відійшла «Ростдорстрою» і «РДС-Полтаві».

Однак підряд – це ще не гроші. Ти можеш все зробити, але тобі не заплатять. Або відразу скажуть, що грошей не буде, тому і працювати не треба. Тому «Наші гроші» перевірили через портал «Spending.gov.ua», скільки грошей було фактично виплачено «Агентством» і кому.

Виявилось, що з початку вторгнення «Агентство місцевих доріг Полтавської області» станом на 10 вересня 2023 року зробило виплати за будь-які ремонти на суму 1,31 млрд грн. Із них «РДС-Полтава» отримала 75% усіх грошей, а «Ростдорстрой» – 17%. Тоді як усім іншим підрядникам перепало лише 7% виплат «Агентства». Тобто гегемонія в грошовому виразі ще очевидніша, ніж в тендерах.

«РДС-Полтава» отримала перший підряд наприкінці 2019 року й відтоді монотонно отримала від «Агентства» 1,73 млрд грн. 

Читайте також: Олександр Погребиський: "Барабани та овочерізки в укриття - це взагалі трешак! За таке треба "дякувати" Офісу президента"

«РДС-Полтава» отримала перший підряд наприкінці 2019 року й відтоді монотонно отримала від «Агентства» 1,73 млрд грн.

Але це точно не кінець, оскільки фірма зо два тижнів тому отримала новий контракт на обслуговування доріг Полтавщини ще на 955 млн грн. І вийшла за межі області –отримала підряд на експлуатаційне утримання доріг Вінницької області на 670 млн грн.

Цікавий нюанс. Коли «РДС-Полтава» у 2019 році вперше поткнулась на свій перший в житті тендер, замовник не вимагав від учасників тих торгів наявності досвіду роботи чи оборотного капіталу. А зараз, коли «РДС-Полтава» обросло грошима й досвідом, замовники почали звірствувати. На Полтавщині вимагали від конкурентів наявність аналогічного досвіду в розмірі 100% від обсягів основних видів послуг по їхньому тендеру. А на Вінниччині вимагали, щоб учасники їхнього тендеру мали річний оборот у 2022 році не менше 555 млн грн. Хоча прекрасно знали, що під час вторгнення дуже мало хто мав такий дохід. Тому в цих торгах не могли взяти участь навіть досвідчені фірми, яким довелось призупинити діяльність у перший рік вторгнення.

Отже, цілком очевидно, що «РДС-Полтава» – явище певним чином аномально дохідне і любиме чиновниками. А в кожної такої аномалії в Україні є ім’я, прізвище та кримінальне провадження. Поїхали.

ТОВ «РДС – Полтава» було засновано у жовтні 2019 року. Першим власником цієї фірми було ТОВ «Ростдорстрой» Євгена Коновалова і Юрія Шумахера – представників групи мера Одеси Геннадія Труханова.

Вже у грудні 2019 року «РДС-Полтава» виграла свій перший тендер: 3,77 млрд грн (виплати по контракту зрештою склали 1,41 млрд грн) на експлуатаційне утримання доріг від держпідприємства «Агентство місцевих доріг Полтавської області». Саме під час цього переможного тендеру в «РДС-Полтава» змінився склад власників.

Батькам-засновникам із «Ростдорстрою» залишилось лише 25%.

Читайте також: «Ростдорстрой»: криминальное досье лидеров российского картеля

Власником 40% став Олександр Вікторович Ребро з Полтави.

Ще 35% отримала «Пясечинська дорожня будівельна компанія» з Польщі.

Офісний центр на Смуліковського в Варшаві

Офісний центр на Смуліковського в Варшаві

Однак у цієї фірми з польського тільки прописка в одному з офісів по вулиці Смуліковського, 4а у Варшаві (там прописані десятки компаній, у тому числі фірма «Feeria Lwowa», через яку німецькі слідчі намагаються натягнути на Україну провину в підриві газпроводів «Nord Stream»).

Насправді бенефіціаром «Пясечинської» на той момент був Олександр Васильович Полюлях із міста Зіньків Полтавської області (пізніше його замінить Іван Григорович Темнохуд із Полтави).

Від цього Полюляха тягнеться багато ниточок до угрупування місцевих чиновників, які мали стосунок до будівництва доріг.

Наприклад, Полюлях на момент тендеру 2019 року був також керівником і засновником місцевого ТОВ «Будівельна група «Євромістобуд». Пізніше у цій фірмі його замінив той самий Іван Темнохуд, який замінив його і в «Пясечинській компанії», а згодом – Тимофій Голбан, колишній директор Департаменту будівництва Полтавської ОДА.

Читайте також: Масштабна і системна корупційна схема в Полтавській ОДА: ДОКУМЕНТ

док

Також місцеві ЗМІ повідомляли, що асфальт для ремонту доріг Полтавщини купували у ТОВ «Доррембудтрест». А ця фірма – фактично дочірнє (чи то пак синовне) підприємство тодішнього керівництва області. Його директором та співвласником на той час був Дмитро Білокінь – син нині екс-заступника голови Полтавської ОДА Миколи Білоконя. Двоє інших співвласників – Володимир Головко, син екс-голови ОДА Валерія Головка, та Віктор Вікторович Легких — син заступника директора ДП «Агентство місцевих доріг Полтавської області» Віктора Легких. 

Читайте також: Генпрокурор повернув до НАБУ справу ексголови Полтавської ОДА Головка та його шайки

мафія

мафія

Зараз колишній губернатор Валерій Головко припинив соромитись і відкрито оформив «Доррембудтрест» на себе.

Валерій Головко, екс-радник губернатора Олександр Літвінов та екс-заступник губернатора Андрій Пісоцький були звинувачені у вимаганні хабарів у 2017 році від дорожнього підрядника Альберта Уварова («Алві роуд») за безперешкодну діяльність на Полтавщині. На день народження Головко отримав від Уварова Mercedes-Benz G 63 AMG із тюнінгом від Brabus за 320 тисяч євро. По цій же справі детективи намагаються відправити на поліграф і Тимофія Голбана, але він банально не з’являється на допити.

За даними «Наших грошей», цю справу через пару місяців вже таки мають скерувати до суду. Але, на жаль, за часів керівництва в Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі Назара Холодницького близький до нього прокурор Василь Кричун так вів розслідування, що до суду справа може дійти «дірява, пробита і в крові». Справу скидували у Нацпол, повертали назад, знову викидали, знову повертали. Утім, шанси на п’ять років тюрми для Головка у слідства все-таки є.

Читайте також: Полтавский реванш: криминальные «схемы» ОГА меняют хозяев

Також є шанси на покарання інших учасників схеми. НАБУ також веде справу проти колишнього голови «Агентства» Олексія Басана. Його підозрюють у зловживанні службовим становищем та нецільовому використанні 5,5 млн грн на розробку проектів робіт.

Цікаво й те, що «РДС-Полтава» вже була в розробці в іншого правоохоронного органу. Нацполіція у 2021 році відкрила кримінальне провадження №12021170000000177 стосовно незаконної вирубки дерев. У матеріалах справи слідчі Нацполіції описали таку фабулу:

«02.03.2021 до УСР в Полтавській області ДСР НП України надійшла заява від ОСОБА_1 про те, що на території Полтавської області діє група осіб, до складу якої входять працівники «Агенція місцевих доріг Полтавської області» ОСОБА_2 та заступник начальника відділу ОСОБА_3 . Основними виконавцями робіт по незаконній заготівлі деревини являються ФОП ОСОБА_4 , ФОП ОСОБА_5 , директор ТОВ «Лісові ресурси» ОСОБА_6 . Незважаючи на відсутність дозволів на проведення рубки дерев (лісорубний квиток), у смузі відводи роботи ведуться на всій території області у величезних обсягах, вирубуються кожен місяць десятки тисяч дерев. Вся незаконна діяльність підприємців прикривається нікчемним листом від ДП «Агенція місцевих доріг» з посиланням на ДСТУ. Деревина не береться на баланс, електронний облік деревини (обов`язковий на всій території України) не ведеться, рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів не сплачується до держбюджету.

В ході натурного обстеження території земельної ділянки під захисною лісосмугою вздовж узбіччя автодороги місцевого значення „Мала Рублівка – Рунівщина”, розташованої між с.Мала Рублівка та с.Велика Рублівка (кадастровий номер: 5322280800:00:002:0052), було виявлено незаконну вирубку 166 дикоростучих дерев різної породи та діаметру.

З метою встановлення всіх обставин вчинення вказаного кримінального правопорушення направлено доручення працівникам УСР ДСР НПУ.

В результаті виконання доручення слідчого встановлено, що керівництвом ДП «Агенство місцевих доріг Полтавської області» в особі директора ОСОБА_7 та заступника заявника відділу ремонту та експлуатаційного утримання автодоріг, штучних споруд та безпеки руху ОСОБА_3 організовано схему незаконного рубання дерев у межах смуг відведення автомобільних доріг місцевого значення.

З цією метою ОСОБА_7 разом з іншими задіяними особами зареєстрував ТОВ «РДС-Полтава» (ЄДРПОУ 43266571), юридична адреса м. Полтава, вул. Кириченко Раїси, 64, керівник ОСОБА_8 .

Дане підприємство створено для конспірування діяльності злочинної групи пов`язаної з привласненням коштів виділених ДП «Агенство місцевих доріг Полтавської області» на будівництво, ремонт та утримання автомобільних доріг місцевого значення Полтавської області. Крім того, діяльність даного підприємства також спрямована на видалення зелених насаджень в межах смуг відводу автодоріг.

З цією метою ДП «Агенство місцевих доріг Полтавської області» уклало з ТОВ «РДС-Полтава» договір на обслуговування автомобільних доріг Полтавської області. Остання в свою чергу для видалення зелених насаджень в межах смуг відводу автошляхів залучає субпідрядників числа місцевих фізичних-осіб підприємців чи юридичних осіб.

На земельній ділянці з кадастровим номером 5322280800:00:002:0052 на узбіччі ділянки дороги с.Мала Рублівка – с.Рунівщина рубання дерев виконувала лісорубна бригада ТОВ «Лісовий ресурс», особи робітників встановлюються.

Виконання рубок дерев в межах смуг відводу автошляхів за завданням ДП «Агенство місцевих доріг Полтавської області» здійснюється з порушенням діючого законодавства без спеціального дозволу на використання лісових ресурсів.

Також встановлено, що здобута у протиправний спосіб деревина не була оприбуткована в «Агенство місцевих доріг Полтавської області» та розтрачена на користь фізичних осіб підприємців та юридичних осіб в якості ділової деревини та дров паливних.

В результаті проведених невідкладних оперативних заходів частково встановлено місця переробки та зберігання деревини отриманої злочинним шляхом, а також юридичні особи та фізичних осіб підприємців, які займаються переробкою вказаної такої деревини.

30.04.2021 проведено обшук за адресою: АДРЕСА_1 , під час якого було виявлено та вилучено деревину, транспортні засоби, причепи та торцювальний станок».

Однак полтавські судді відмовились накладати арешт на майно рубщиків, яких накрила поліція. А з середини 2022 року це кримінальне провадження взагалі перестало згадуватись у Судовому реєстрі. А гроші продовжили текти рікою до «РДС-Полтава».

Читайте також: Ексголова Полтавської ОДА отримав підозру від НАБУ, його поплічник - поки ні

— 

Юрій Ніколов, опубліковано у виданні «Наші гроші»


В тему: 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

20:00
У понеділок в Україні сухо лише на півночі, вдень + 13-22°С
18:05
Спільне святкування Пасхи: є бажання до такого дійти
17:11
Тетяна Чорновол: Про зброю "задротів". Перший рік у нас була війна села, прийшла черга воювати місту
16:10
НАТО нібито визначило два тригери з боку РФ після яких воно може відкрито втрутитись у війну в Україні
15:30
В окупованому Бердянську підірвали організатора катівні
14:11
На Рівненщині ченці Гурбинського монастиря ПЦУ вирощують зерно, щоб розбудувати монастир (ВІДЕО)
13:51
Обіцяна Заходом зброя може йти ще довго, але прориву рашистами фронту експерти не очікують
12:46
Останні масовані атаки рашистів завдали енергетиці збитків на понад 1 мільярд доларів
11:43
Більшість помісних церков досі не визнають автокефалію ПЦУ, бо очікують чим завершиться війна - Єпіфаній
10:45
Розвідка попереджає, що рашисти планують диверсії по всій Європі - Financial Times

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]