Лавровий стусан московським попам в Україні

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:  Oleksii Chumachenko / Anadolu Agency / Getty Images

Тактика, яку обрала за нинішніх умов УПЦ МП, багато в чому пов'язана з особистістю намісника Києво-Печерської лаври, митрополита Павла. Непристойно розкішний спосіб життя і пристрасть до дорогих машин закріпили за ним прізвисько Паша-Мерседес, яке тепер підхопила і західна преса.

 Виселення залишків Московського патріархату з Києво-Печерської лаври – це духовний кінець «руського міра» в Україні про це пише видання «Нова газета Європа»

Українська літургія та «море крові»

«Святкуємо друге народження і цього соборного храму, і самої нашої Печерської лаври. З них йде дух нечестивого вчення «російського світу»», — заявив предстоятель автокефальної Православної церкви України (ПЦУ) митрополит Єпифаній (Думенко) після першої літургії, яку 7 січня, на Різдво Христове, він звершив у Успенському соборі — головному храмі Києво-Печерської лаври. Урочистість збіглася з 4-ю річницею обдарування ПЦУ Томоса про автокефалію, тобто повну церковно-канонічну незалежність. Літургія українською стала першою у 1000-річній історії Києво-Печерської лаври.

Величний Успенський собор, збудований «за наказом Богородиці» у XI–XII ст., відновлений через 600 з лишком років у ошатному стилі українського бароко, підірваний у 1941-му і знову відроджений українською державою до 2000-го, ніколи не чув такої літургії. Хоч і славиться головною — після Софії Київської — святинею українського народу. Ансамбль Києво-Печерської лаври включено до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. У Середні віки тут служили по-староукраїнському (церковнослов'янська з українською вимовою), але з 1686-го — після анексії Київської митрополії Москвою — лише на московській версії церковнослов'янської. У радянські роки, зрозуміло, зовсім не служили.

За президента Кучми відроджений собор було передано до «погодинної безоплатної оренди» монастирю Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП), який, втім, служив у соборі нечасто, віддаючи перевагу сусідній, більш компактній церкві преподобних Антонія і Феодосія, біля входу в яку похоронений А. Столипін. Увечері 31 грудня закінчився термін оренди обох храмів, і влада наказала представникам УПЦ МП звільнити приміщення.

Представники московської церкви розцінили це як «гоніння на канонічне православ'я» та «осквернення святині». І це ще якщо висловлюватися делікатно.

Головний редактор головного «православного» телеканалу РФ «Спас» Борис Корчевников назвав священнодійство ПЦУ «диявольською антилітургією», «сатанинською чорною месою», бога, якому поклоняється ця церква, — «сатаною», а ієрархів та кліриків ПЦУ — «вбивцями». Корчевніков упевнений, що ПЦУ перебуває в пеклі, але озлобленість змушує задуматися про душевну хворобу самого пропагандиста. Смертельною любовʼю віє від його пророцтва про долю «матері міст російських», «звільнити» яку нещодавно прагнув Кремль: «Після такої наруги потоне Київ: у водах Дніпра чи в річках крові». Нагадаємо, що основним власником телеканалу «Спас» є Московська патріархія.

Різдвяне богослужіння в Успенському соборі Києво-Печерської Лаври, 7 січня 2023 року.  Фото: EPA-EFE / OLEG PETRASYUK

Різдвяне богослужіння в Успенському соборі Києво-Печерської Лаври, 7 січня 2023 року. Фото: EPA-EFE / OLEG PETRASYUK

«Щоб ім'я лаври більше не ганьбилося через спокусливу поведінку» представників патріархії, митрополит Єпіфаній закликав насельників лаври переходити до ПЦУ, яка 1 грудня зареєструвала своє Києво-Печерське чернече братство. Ідеологія «російського світу», яка плекалася в лаврі УПЦ МП, стала «наріжним каменем виправдання агресії проти України», нагадав митрополит.

Читайте також: «Православний тероризм» московського патріарха Кирила Гундяєва

Іржа під позолотою

Закостеніла в москвоцентризмі структура УПЦ МП не встигла адаптуватися до нової історичної реальності, що настала після 24 лютого, і поступово увійшла у клінч з воюючою українською державою. На своєму соборі у Києві 27 травня УПЦ МП спробувала дистанціюватися від Москви, але при цьому зберегла у своєму новому Статуті посилання на канонічний зв'язок із нею. Секретар Ради національної безпеки та оборони України Олексій Данилов назвав цю спробу «символічною», а не «справжньою». А Володимир Зеленський попередив керівництво УПЦ МП: «Не існує у світі такого золота для хрестів, яке могло б замазати моральну іржу від зв'язків із державою-терористом».

Цьогорічний виток конфронтації УПЦ МП з українською владою формально стартував 12 листопада, коли парафіяни лаври виконали в одному з її храмів Z-пісню про відродження Росії. Через тиждень влада оговталася від шоку і розпочала численні обшуки та порушення кримінальних справ у зв'язку з антиукраїнською діяльністю ієрархів та кліриків УПЦ МП. Внаслідок цього Зеленський наклав санкції на кількох митрополитів УПЦ МП, а потім призупинив українське громадянство тринадцяти її представникам (внаслідок обшуків у діячів УПЦ МП було виявлено таємне громадянство РФ, а закон України забороняє подвійне громадянство).

Читайте також: Чи настане кінець московській церкві в Україні? Що стоїть за обшуками у Києво-Печерській лаврі

У своєму указі від 1 грудня Зеленський дав доручення у двомісячний термін перевірити, як УПЦ МП обходиться з переданими їй у користування пам'ятниками Києво-Печерської лаври, та зробити з цієї перевірки «оргвисновки». Після припинення «погодинної» оренди храмів так званої Верхньої лаври (там розташовується Національний музей-заповідник) 31 грудня туди прийшла комісія міністерства культури, яка виявила факти збитків, завданих орендарями пам'ятнику ЮНЕСКО (наприклад, в Успенському соборі були намальовані фрески із зображеннями митрополитів Павла та Онуфрія).

На початку січня комісія прийшла і до Нижньої лаври, де розміщуються знамениті печери з нетлінними мощами печерських святих та всілякі установи УПЦ МП, включаючи Київську митрополію, духовну семінарію, академію та видавництво. УПЦ МП контролює Нижню лавру з 1988 р., коли відзначалося 1000-річчя Хрещення Русі-України. У 2011 р. прем'єр-міністр Микола Азаров, який нині проживає під Москвою, передав 75 ​​будівель Нижньої лаври в «безкоштовне та безстрокове користування» УПЦ МП.

28 грудня керівництво лаври виступило з офіційним протестом проти припинення оренди та роботи комісії. Автори документа вважають себе тим самим чернечим братством, яке було засноване у ХІ ст. преподобними Антонієм та Феодосієм.

Ці святі були кліриками Константинопольського патріархату, а сучасна Московська патріархія виникла в сталінські часи (юридично оформлена на соборах 1943 і 1945 рр.). Почавши з фінансових претензій, керівництво лаври перейшло до прямих політичних звинувачень: «Україна, яка оголосила про свій європейський демократичний вибір, далека від його реалізації на практиці». Завершується документ погрозами у стилі намісника лаври митрополита Павла (Лебідя), котрий любить перед камерами насилати магічні «прокляття на смерть»:

«Наруга святинь спричинить біди та скорботи не лише для організаторів та учасників… та їхніх нащадків, а й на землю, де це відбувається».

На думку юристів УПЦ МП, нормативні акти періоду дії військового стану забороняють розірвати будь-які договори оренди. Московька церква загрожує кримінальним переслідуванням чиновникам, які йдуть на таке розірвання, і готується позиватися проти України до ЄСПЛ.

Паша-Мерседес

Тактика, яку обрала за нинішніх умов УПЦ МП, багато в чому пов'язана з особистістю намісника Києво-Печерської лаври, постійного члена синоду УПЦ МП митрополита Павла. Непристойно розкішний спосіб життя і пристрасть до дорогих машин закріпили за митрополитом прізвисько Паша-Мерседес, яке тепер підхопила і західна преса.

Фото:  Павло і фюрер Путін

61-річний випускник технікуму радянської торгівлі в Луцьку та колишній депутат від «Партії регіонів» Януковича перетворив лавру на гігантський бізнес-центр, не зважаючи на закони чи архітектурні норми. Видання "Новий час" виявило ключ до карколомної кар'єри і незліченного багатства Павла в скромному волинському селі Низкиничі, де на початку 90-х майбутній митрополит служив сільським священиком.

Користуючись безладом в умовах розпаду СРСР, він демонтував старовинний бароковий іконостас свого храму з творами Іова Кодзелевича, які безвісти зникли. Деякі твори коштували десятки тисяч доларів — і чи варто дивуватись, що незабаром молодий сільський священик стає архімандритом, а згодом і намісником найбільшого монастиря України? Це місце Павло посідає вже майже 30 років.

Читайте також: Шах чи мат для Паші-Мерседеса? Що буде з московитською церквою після рішень Мінкульту та КСУ

Митрополит Вишгородський та Чорнобильський Павло (також відомий як Паша Мерседес) у храмі на честь Різдва Христового у районі Оболонь Києві.  Фото: Wikimedia

Митрополит Вишгородський та Чорнобильський Павло (також відомий як Паша Мерседес) у храмі на честь Різдва Христового у районі Оболонь Києві. Фото: Wikimedia

Колишній послушник Києво-Печерської лаври, а нині клірик ПЦУ о. Володимир Вільде стверджує, що у «нульові» такса за висвячення в митрополії УПЦ МП у Києво-Печерській лаврі становила $2 000 (за сан диякона) та близько $10 000 (за сан священика). Другий шлях до висвячення – особливо для незаможних молодих семінаристів – проходив через ліжко. За словами дослідниці українського православ'я Тетяни Деркач, в експертному середовищі Києво-Печерська лавра має репутацію такого центру «нестатутних відносин». В українських правоохоронних органах зібрався значний обсяг «компромату» на ієрархів УПЦ МП, які практикували сексуальну експлуатацію підлеглих, і ці відомості потроху витікають у пресу.

Митрополит Павло відомий своєю демонстративною зневагою до закону та, м'яко кажучи, неповагою до журналістів. Характерна фраза з церковного фільму, що його прославляє : «Ви знаєте, як ми відстоювали кожен об'єкт [лаври], — ми їх просто забирали, і я цього не приховую! Тобто, нам передають те, чим ми вже фактично володіємо». Без жодних нормативних актів за часів Кучми та Януковича Павло зумів вигнати з Нижньої лаври райвідділ міліції та склади взуттєвої фабрики.

«Паша-Мерседес» розпещений своїми фінансовими можливостями та «апаратною вагою», але в нинішніх військово-політичних реаліях стара хамовата тактика приведе його до повного фіаско. На свято Різдва він продовжував проклинати журналістів і виголосив проповідь, яка в умовах воєнного стану загрожує переміщенням під варту. Почав з характерного для Московської патріархії розпалювання ворожнечі до конкурентів з ПЦУ, назвавши митрополита Єпіфанія «розкольником-самосвятом» і «сущим бісом», а мирян, які прийшли на службу в Успенський собор, — «проплаченими». А закінчив жорсткими звинуваченнями на адресу державної влади України, назвавши її «безбожною» та звинувативши у вбивстві мільйонів людей: «Вони озброїлися проти свого народу… Сьогодні іроди владні шукають Христа та вбивають не 14 тисяч [Віфлеємських немовлят], а мільйони людей… Це група безбожників та бандитів, які ведуть відкриту війну проти церкви». Раніше Павло заборонив у служінні насельника лаври, який у експресивних виразах засуджував дії Путіна.

Ймовірно, впевненість Павлу надають слова його шефа — патріарха Кирила (Гундяєва), який 8 січня пообіцяв, що залишилося «не так довго чекати», коли лідерів ПЦУ покарають, а «нинішня влада не царюватиме і не пануватиме над Україною». Щоправда, офіційний предстоятель УПЦ МП митрополит Онуфрій (Березовський), який заявив про свій вихід із московського синоду, поки вважає за краще мовчати, не підтримуючи жодної із сторін.

Читайте також: Чому 2023-й стане роком ренесансу Православної Церкви України і згине московитська УПЦ

Не вписалися в історію

УПЦ МП увійшла в період серйозної трансформації та відчуває явну «кризу ідентичності». Про це вважає прихильник компромісного вирішення української церковної проблеми, голова Української греко-католицької церкви архієпископ Святослав Шевчук. Він вражений реакцією керівництва УПЦ МП на доведені в судах факти колабораціонізму кліриків цієї церкви.

З іншого боку, спроби повністю заборонити структури Московського патріархату в Україні, архієпископ вважає безперспективними. «Заборонити когось не означає припинити його існування, — міркує ієрарх, посилаючись на досвід підпільного існування своєї церкви в СРСР. — Якщо ми хочемо увіковічнити Московський патріархат в Україні, то давайте його заборонимо. Це буде проти тієї мети, яку ми ставимо собі».

Вирішення проблеми Києво-Печерської лаври, незважаючи на її перебування у власності держави, буде непростим. У користуванні УПЦ МП знаходяться ще дві українські лаври — Святогірська та Почаївська, причому остання розташована на заході країни, що на Тернопільщині. Влада за Януковича оформила їй «безкоштовну оренду» до 2052 року, проте братія лаври постійно порушує умови цієї оренди.

Почаївську лавру забудовано гігантськими новими корпусами, орієнтованими на багатотисячні потоки паломників. Ці безликі корпуси практично зруйнували її архітектурний вигляд. УПЦ МП вдалося «організувати» оцінку майна лаври для його страхування — на суму 1 млн. 200 тис. гривень (менше ніж $33 тис.). Насправді деякі ікони в Почаєві коштують дорожче, ніж, за версією УПЦ МП, вся лавра. Святогірська лавра, яка кілька місяців 2022 р. перебувала на самій лінії фронту, значною мірою зруйнована російськими загарбниками, і її юридичний статус визначатиме Донецька обласна військово-цивільна адміністрація.

Зруйнована церква Георгіївського скиту Святогірської лаври, 25 грудня 2022 року.  Фото: Serhii Mykhalchuk / Global Images Ukraine / Getty Images

Зруйнована церква Георгіївського скиту Святогірської лаври, 25 грудня 2022 року. Фото: Serhii Mykhalchuk / Global Images Ukraine / Getty Images

За останні 10 місяців з УПЦ МП у ПЦУ перейшло понад 700 парафій, і глави кількох єпархій Московського патріархату заявили владі про свій намір наслідувати їхній приклад. Як каже новий голова Держслужби України зі свободи совісті (у минулому — шеф бюро радіо «Свобода» у Києві) Віктор Єленський : «Ми не хочемо бачити структуру Московського патріархату в Україні, але це не означає, що держава боротиметься з її віруючими… Зараз спікери УПЦ МП говорять про безпрецедентні утиски, яким зазнає церква. На мою думку, це блюзнірство і плювок на могили тих сповідників, які були замучені в епоху радянської антирелігійної боротьби».

Читайте також: Єленський: Українці можуть вільно висловлювати свої релігійні почуття, але це не означає можливість діяльності в Україні УПЦ МП

УПЦ МП — випадкове явище в історії України, яке брало участь у переслідуваннях на катакомбну церкву, релікт СРСР епохи перебудови, коли під виглядом номінальної самостійності своїх українських єпархій патріархія, просякнута агентурою ГБ, намагалася забезпечити собі майбутнє у незалежній Україні. Тепер цьому церковно-політичному проекту доведеться вирушити до архіву.

Олексій Малютін, опубліковано у виданні «Нова газета Європа»


На цю тему:

 

Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]