Головне з доповіді «Лікарів без кордонів»: знищення охорони здоров’я в Україні російськими окупантами

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:  Україна 2023 © Colin Delfosse

Під час російської окупації українські мирні жителі могли місяцями залишатися без медичної допомоги та ліків, про це йдеться у доповіді міжнародної гуманітарної організації «Лікарі без кордонів». Багато медичних установ на захоплених територіях було зруйновано або пограбовано, а окупаційна влада і російські військові часто не забезпечували хворих на ліки.

До опублікованих у доповіді висновків «Лікарі без кордонів» дійшли на підставі оглядів та консультацій близько 11 тисяч мешканців окупованих територій Херсонської та Донецької областей після звільнення. Також організація офіційно задокументувала свідчення 48 пацієнтів та медичних працівників, «значно більше» свідчень було отримано у приватних бесідах.

65% постраждалих від відсутності медичної допомоги були літніми людьми, людьми, які зазнають труднощів при пересуванні, або страждають на хронічні захворювання: гіпертонію, серцево-судинні хвороби, діабет і т. д. Часто ці люди місяцями не отримували лікування. Також вони страждали від нестачі продуктів, що призводило до недотримання належної дієти, погіршення зору, зниження мобільності та підвищення залежності від інших людей.

Читайте також: 707 жорстоких атак російських загарбників на лікарні та іншу інфраструктуру охорони здоров’я в Україні за рік 

Зруйнована лікарня в Лимані Донецької області. Україна 2023 © Colin Delfosse

Зруйнована лікарня в Лимані Донецької області. Україна 2023 © Colin Delfosse

Забезпечення лікарів та пацієнтів необхідними ліками та медичними матеріалами залежало від російських загарбників та чиновників окупаційних адміністрацій. Іноді вони просто відмовлялися вирішувати ці питання, іноді просили скласти списки, але згодом далеко не завжди надавали те, що потрібно.

«Я разів десять віддавав їм ці списки. Там було 86 пунктів, а вони дали лише десять: бинти, марлю, целофанові покривала, катетери, шприци та трохи ліків — болезаспокійливі та протизапальні. Я питаю: „Як мені лікувати, наприклад, гіпертонію чи діабет?“ — розповів лікар із лікарні на Херсонщині.

Читайте також: Як російські окупанти руйнують медичну систему України

За словами медика «Лікарів без кордонів», він оглядав пацієнта, який протягом кількох місяців перев'язував собі рану під час окупації. У чоловіка не було ні засобів, що дезінфікують, ні перев'язувального матеріалу: він прав бинти і знову використовував їх.

Також у пацієнтів виникали складнощі для того, щоб дістатися медичних закладів. Чоловікові з села Борозенське, що зламав ногу, на Херсонщині довелося їхати 50 кілометрів до лікарні в Бериславі — медпункт у його селі був сильно пошкоджений від обстрілу, обладнання звідти вкрали. Йому з дружиною довелося подолати 12 російських КПП, щоб  вдалося дістатися Берислава до комендантської години.

Співробітники «Лікарів без кордонів» кілька разів особисто ставали свідками обстрілу медичних закладів, йдеться у доповіді. 

У місті Високопілля Херсонської області напали на лікарню.  Україна 2023 © Colin Delfosse

У місті Високопілля Херсонської області напали на лікарню.  Україна 2023 © Colin Delfosse

4 квітня 2022 року група лікарів відвідувала онкологічну лікарню у Миколаєві, де після війни почали лікувати поранених. Там вони потрапили під обстріл, а коли вийшли з укриття, то побачили на вулиці вбитих та поранених. Пізніше того дня було обстріляно миколаївську педіатричну лікарню. Співробітники зазначають, що там не було глибоких вирв від вибухів, але було багато невеликих отворів у стінах та на землі: такі сліди залишаються після використання касетних боєприпасів.

Читайте також: Окупанти вкрали з Херсона всі "швидкі", автобуси і пожежні, на черзі - сонячні станції

4 квітня влада Миколаївської області повідомляла , що в результаті російських ударів по Миколаєву загинули десять осіб, у тому числі одна дитина. Внаслідок обстрілів постраждали, зокрема, дві лікарні та центр профілактичних хвороб.

«Лікарі без кордонів» із посиланням на чиновників Херсонської області повідомляють, що у підконтрольній Україні частині регіону зруйновано 89 медичних закладів. За оцінками організації, лише в Херсонській області доступу до медичних закладів не має 163 тисячі осіб.

На сьогоднішній день командам «Лікарі без кордонів» було дозволено в’їзд лише в регіони, контрольовані українськими силами, що означає, що вони були свідками руйнувань, спричинених війною, лише на території, контрольованій Україною. Незважаючи на зусилля отримати дозвіл на доступ до окупованих Росією регіонів, цей доступ не було надано; Тому представники «Лікарів без кордонів» не змогла спостерігати за ситуацією в районах, контрольованих російськими військовими. 

Читайте також: Російські звірі та культурні чистки. Як окупанти руйнують українські музеї й вивозить мистецтво

Фельдшерсько-оздоровчий пункт у селі Давидів Брід Херсонської області. Україна 2023 © Colin Delfosse

Фельдшерсько-оздоровчий пункт у селі Давидів Брід Херсонської області. Україна 2023 © Colin Delfosse 

Хоча широкомасштабне руйнування цивільної інфраструктури обстрілами та авіаударами було добре задокументовано під час цієї війни, MSF також стала свідком трьох окремих випадків наявності протипіхотних наземних мін у діючих госпіталях — 8, 11 та 15 жовтня. Ці медичні об’єкти були на територіях, які раніше перебували під російською окупацією в Херсонській, Донецькій та Ізюмській областях. 

«Використання протипіхотних мін широко поширене на прифронтових територіях, але побачити, як вони фактично встановлені в медичних установах, шокує — це вражаючий акт нелюдяності. Це надсилає чітке повідомлення тим, хто приходить у пошуках ліків або лікування: лікарні не є безпечним місцем». 

—ВІНЧЕНЦО ПОРПІЛЬЯ, КООРДИНАТОР ПРОЕКТУ MSF У ДОНЕЦЬКІЙ ОБЛАСТІ

Труднощі з отриманням ліків і доступом до медичної допомоги додатково підтверджуються повідомленнями, надісланими мобільним телефоном між медичними командами MSF та українськими лікарями та медсестрами, які працюють в окупованих Росією районах Херсонської та Запорізької областей, які неодноразово зверталися з проханнями про надання їм основних ліків.   

«Лікарі без кордонів» вперше запрацювала в Україні в 1999 році. З 24 лютого 2022 року вони значно розширили та переорієнтували свою діяльність, щоб реагувати на потреби, спричинені війною в Україні. Сьогодні MSF працює в Апостоловому, Дніпрі, Фастові, Івано-Франківську, Харкові, Костянтинівці, Кропивницькому, Кривому Розі, Києві, Львові, Лимані, Миколаєві, Одесі, Покровську, Слов’янську, Тернополі, Ужгороді, Запоріжжі та Житомирі. Їх медичні послуги включають невідкладну хірургію, лікування туберкульозу, догляд за постраждалими від сексуального насильства, фізіотерапію та психіатричну допомогу. Вони також керують парком машин швидкої допомоги та спеціалізованим медичним евакуаційним поїздом; у 2022 році з прифронтової зони евакуйовано 2558 пацієнтів, у тому числі 700 з травмами. 

«Аргумент»


В тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]