Чому Зеленський не позбавляє держзрадників звань Героя України та інших нагород?

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:  зрадники

Правова колізія, яка склалася з державними нагородами, загрожує національній безпеці та знецінює подвиги військових. Зрадники, які роками готували підґрунтя для російського вторгнення, не можуть бути нагородженими на рівні з героями, які віддали життя в боях з окупантами. 

Президент України Володимир Зеленський не позбавив нікого звання Героя України у 2022-2023 роках. Про це йдеться у відповіді Офісу президента на запит Руху ЧЕСНО.  

Чому президент не позбавляє держзрадників звань Героя України?

Водночас в указах президента про застосування персональних санкцій терміном на десять років до фізичних осіб є окремий пункт, яким передбачено позбавлення державних нагород України та інших форм відзначення.

Читайте також: Хай ці любителі балалайок і самоварів залишаються там, куди вони втекли від війни

Наприклад, в додатку №1 до указу президента від 1 квітня 2023 року опубліковано перелік підсанкційних осіб, серед яких під №194 є ексрегіонал, нардеп 5-8 скликань та експрезидент ПАТ "Мотор Січ" В’ячеслав Богуслаєв, який перебуває під вартою за підозрою у колабораційній діяльності та пособництві державі-агресору.

Скриншот з додатка №1 до указу президента від 1 квітня 2023 року

Скриншот з додатка №1 до указу президента від 1 квітня 2023 року

В переліку видів обмежувальних заходів щодо Богуслаєва є окремий пункт про позбавлення державних нагород України та інших форм відзначення.

Рух ЧЕСНО неодноразово писав, що правова колізія, яка склалася з державними нагородами, загрожує національній безпеці та знецінює подвиги військових. Зрадники, які роками готували підґрунтя для російського вторгнення, не можуть бути нагородженими на рівні з героями, які віддали життя в боях з окупантами. 

Читайте також: “Держава має бути жорстокішою до зрадників. Тепер усе можна вирішити тільки кров’ю”

Так, чимало фігурантів Реєстру зрадників досі мають державні нагороди. Зокрема, звання Герой України має Юрій БойкоДмитро Табачник нагороджений орденом Богдана Хмельницького, Ілля Кива — орденом Данила Галицького, Микола АзаровОлександр ЄфремовВіктор Медведчук — орденами князя Ярослава Мудрого. Частина цих осіб визнані судом винними або мають підозри правоохоронних органів у злочинах проти національної безпеки.

зрадники

Згідно зі статтею 16 Закону “Про державні нагороди України” президент може позбавити державних нагород лише в тому разі, якщо нагородженого засудили за тяжкий злочин. Для цього суд має надіслати подання президенту, а  комісія державних нагород та геральдики — підготувати відповідні клопотання щодо позбавлення державних нагород. 

Дуже часто кримінальне провадження триває роками, а особа в цей час продовжує володіти нагородами. Яскравий приклад — справа Олега Царьова. У 2014 році прокуратура розпочала кримінальне провадження проти нього за статтею  посягання на територіальну цілісність. Лише у 2023 році суд визнав ексрегіонала винним. У березні 2023 року Шевченківський районний суд міста Києва звертався до президента з поданням щодо позбавлення Царьова державної нагороди. Проте на сайті президента аналітики Руху ЧЕСНО не знайшли оприлюдненого наказу про позбавлення Царьова ордену "За заслуги". 

Читайте також: «Воюємо для того, щоб наші діти й онуки не бачили оте стерво на нашій землі»

Щоб спростити процедуру позбавлення державних нагород, наприкінці 2021 року нардепи подали законопроєкт № 6163. Відповідно до проєкту, пропонується вносити на розгляд президенту подання про позбавлення державної нагороди у випадках, якщо нагороджений  виправдовує збройну агресію проти України, анексію території, має зв'язки з окупаційними силами або пропагує органи держави-агресора та її посадових осіб.

Однак законопроєкт парламентарі досі не розглянули у другому читанні, хоча Комітет з питань нацбезпеки та оборони рекомендував Верховній Раді ухвалити його.

Рух ЧЕСНО наголошує на важливості не лише позбавити держнагород зрадників та колаборантів, а й позбутися радянського підходу до нагородження. У суспільстві давно вже трансформувався образ Героя, настав час змінити процедуру відбору та подання осіб для нагородження. Механізм має бути прозорим, з чітко розробленими критеріями для номінації, із залученням незалежних експертів.

Олександр Саліженко, опубліковано на сайті Руху ЧЕСНО


В тему: 

\


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]