Брехня Росії про біолабораторії може бути прикриттям її власних злочинів, — дослідження

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:  Дослідження проілюстровано картиною Валерії Осіної.

У 2022 Росія розгорнула наймасштабнішу кампанію з дезінформації про хімічну та біологічну зброю, яка бере витоки ще з радянської газетної пропаганди. Для поширення брехні використовуються псевдоексперти, техніка “відмивання фактів”, а про міфічні американські лабораторії росіяни зняли кілька “документальних” фільмів.

Нове дослідження аналізує російську дезінформацію у 2022 році, що стосується біологічної та хімічної зброї. Хоча практика поширення таких фейків не нова, аналітика Google Trends свідчить про те, що росіяни можуть запускати “пропаганду на випередження” перед проведенням спецоперацій або початком військових вторгнень: Google фіксує драматичний стрибок за запитом “біолабораторії США” у серпні 2006 року, за два місяці до того, як російські агенти в Лондоні отруїли Олександра Литвиненка.

Наступний помітний сплеск на графіку стається у липні 2008 року — перед тим, як Росія вторглася до Грузії та окупувала частину її території. Ще раніше значний сплеск фіксується у січні та березні 2005 року. Перед тим за остаточно не розслідуваних обставин було отруєно на той час кандидата у Президенти України Віктора Ющенка.

[google trends bio labs біолабораторії фейки]

Фейкові експерти та “Джин із пробірки”

Російські медіа часто просять прокоментувати тему біолабораторій у людей, які не мають відповідної компетенції: політичних коментаторів, кагебістів та вдаваних фахівців. Одним із найбільш часто цитованих “експертів” став Ігор Нікулін, який заявляє, що працював у комісії ООН з питань роззброєння і називає себе мікробіологом. Однак жодне журналістське розслідування не змогло знайти слідів його роботи у структурах ООН, а колишній експерт ООН Річард Батлер, на якого нібито працював Нікулін, сказав журналістам, що не пригадує такого.

Вочевидь, дезінформаційна кампанія щодо “біолабораторій в Україні” базується на попередніх конспірологіях навколо Центру Лугара у Грузії, інших посткомуністих країн, а також більш давніх наративів радянських пропагандистів про нібито штучне створення СНІД. Однак “українська кампанія” стала наймасштабнішою в історії: у березні 2022 року одне російське видання могло публікувати десятки новин за день, які маніпулюють темою біологічного озброєння.

Читайте також: Схоже, що в Росії розпочалася остання фаза трагедії під назвою «володимир путін»

Крім цього, для розкручування цих наративів росіяни активно використовували соцмережі, знімали псевдодокументальні фільми (наприклад “Лабораторії диявола” Антона Красовського) та навіть створювали спеціалізовані медіа — анонімний канал “Джин із пробірки” у Telegram, який щодня пише про “американські біолабораторії”, розбирає брифінги російського міноборони, проводить псведорозслідування та навіть створює мініфільми.

Зазирнути в голову пропагандиста з допомогою Вікторії Нуланд

Російська пропаганда прагне спотворювати невинні факти, акцентуючи увагу на тому, що може підсвідомо викликати занепокоєння. Ця практика активно використовувалася і продовжує використовуватися для поширення фейків про біологічну, хімічну та ядерну зброю. Протягом усього 2022 року чиновники Міноборони Росії використовували відомі і публічно оголошені факти про фінансування Сполученими Штатами дослідницьких закладів в Україні та інших країнах для запобігання біологічним загрозам, щоб звинуватити США та Україну у розробці біологічної зброї, регулярно демонструючи при цьому різні службові документи.

Ось як описував методологію пропаганди один із її гуру Дмитро Кисельов: “Які ознаки ви можете помітити у трави, що росте біля будинку? Нормальна людина скаже, що вона зелена. А можна сказати, що вона пласка і гостра? Якщо ми займаємося пропагандою, то ми будемо говорити про ці ознаки, які не є не головними, але беззаперечними. Виходячи з того, що ця трава гостра, ми можемо сказати, що вона, наприклад, небезпечна. Нею можна порізатися”.

Читайте також: Тімоті Снайдер: Україна знаходиться в абсолютному центрі багатьох подій, які ми вважаємо центральними

Один із масових прикладів такої техніки — використання слів заступниці Держсекретаря США Вікторії Нуланд. На слуханнях у Конгресі США вона сказала, що в Україні є біологічні дослідницькі установи і що США занепокоєні тим, що росіяни можуть отримати над ними контроль, після чого одразу ж додала, що не має сумнівів у тому, що якщо в Україні буде застосовано хімічну чи біологічну зброю, за цим може стояти лише Росія. Однак російська пропаганда досі продовжує використовувати це під заголовками на кшталт: “Американський дипломат визнала наявність біологічної зброї в Україні”.

Хто поширює російські фейки на Заході?

Під час дослідження було проаналізовано коментарі дописів The New York Times у фейсбуці, що стосуються України. Було виявлено десятки коментарів від фейкових акаунтів, які розповсюджують дезінформацію про “біологічну зброю в Україні”.

[bio labs fakes in nyt comments facebook 2022]

Серед поширювачів російських наративів про біологічну зброю часто опиняються прибічники конспірологічних теорій. У відео під назвою “Жахаюче російське повідомлення: українські біолабораторії, що створюють спеціальну біологічну зброю для етнічних чисток” жінка на ім’я Аріана Лав, яка представляється доктором, стверджує, що “російські повідомлення завжди були правдивими”, після чого переповідає ледь не всі можливі наративи російської пропаганди про Україну. У тринадцятихвилинному відео вона встигла згадати не лише біолабораторії, а й “українських нацистів”, і полк “Азов”, і нібито “етнічну чистку” росіян в Україні з 2014 року, і те, що в Україні нібито розроблявся Covid-19. Важко повірити, що людина може щиро артикулювати настільки концентровану маячню.

Читайте також: Брехня Шойгу про «брудну бомбу» України: навіщо російський міністр телефонує в США і столиці Європи?

Схоже, що Аріана Лав не є справжнім доктором. На її персональному вебсайті вона позначає себе “натуропатичним доктором”, “журналісткою-розслідувачкою” та “послом доброї волі”. Натуропатія це псевдонаукова практика, яка не вважається доказовою медициною. Її публічна медіа-діяльність в основному стосується конспірологій щодо Covid-19, але враховуючи кількість помилок, яких вона припускається у своїх заявах, її біологічна та медична експертиза є сумнівною. Немає жодної згадки про те, що вона має відповідну освіту. Насправді ж вона вивчала мистецтво та кінематографію.

[fake doctor ariyana love bio labs fakes]

Американська неурядова організація Judicial Watch, публікувала офіційну запитані й отримані нею документи про співпрацю України та США щодо нерозповсюдження озброєння. Голова організації записує доволі емоційне відео під заголовком “Небезпечні біолабораторне дослідження, що фінансується в Україні”. Насправді ж мова йде про давню програму біологічної безпеки (BTRP), яка діє протягом десятків років у багатьох країнах.

Сама Judicial Watch є про-консервативною організацією, яка раніше була помічена за розповсюдженням фейків. Так чи інакше, росіяни використали оприлюднення нею документів як привід учергове згадати про фейки навколо “біолабораторій”. Канал “Джин із пробірки” навіть провів “розслідування” на основі цих документів. Це один із прикладів “відбілювання дезінформації” — пропаганда намагається видати власні наративи за проголошені кимось іншим.

Читайте також: "Росіяни були кодлом, яке усвідомлювало свою підлість і ницість". Якими були такими й залишились

“Можливо пропаганда і не здатна створити війну самостійно, але вона її каталізує, інколи навіть робить невідворотною. Потрібно розуміти, що поширення дезінформації, якою б жалюгідною і примітивною вона не була, є передвісником масових злочинів. Це явище потрібно сприймати серйозно, оскільки воно прямо провокує загибель великої кількості людей. Зараз майже з певністю можна говорити, що російська пропаганда є складовою геноцидальної політики Росії проти українців, без якої ця політика просто не була б можливою”, — підсумовується у дослідженні.

Повний текст дослідження “Російські фейки про біолабораторії 2022: слова, що приховують дії” українською та англійською доступний у онлайн-бібліотеці з прав людини Харківської правозахисної групи.

Денис Волоха, опубліковано на порталі Харківської правозахисної групи


В тему: 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

20:00
У середу в Україні майже усюди короткочасні дощі, тепло
19:50
Україна уклала безпекову угоду з Португалією
19:05
Україна в нокдауні, але з рішучішою підтримкою ще зможе перемогти - Тімоті Ґартон Еш
18:04
Президент Украъни прибув до Португалії
17:55
Путін високо оцінив внесок Стефанчука у захист московського патріархату в Україні
16:12
ЗСУ щонайменше 1 раз застосували Рatriot над територією рф, через це Німеччина та США погрожували зупинити постачання ракет, - Bild
14:04
Керівництво "слуг" зневажає український народ - авторитетні громадські організації вимагають від нардепів заборонити РПЦ в Україні
12:01
Україна уклала безпекову угоду з Бельгією
10:02
Кураж агентури ФСБ: митрополит Новокаховської єпархії упц (мп) отримав паспорт рф, а на Волині московитський піп не хотів виходити з авто, щоб вшанувати полеглих Героїв
08:00
ГЕНШТАБ ЗСУ: ситуація на фронті і втрати ворога на 28 травня

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]