31 січня людство зможе спостерігати червоно-блакитний супермісяць

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото дня

 Місячна повня, яка відбудеться 31 січня буде справді унікальною. Завдяки збігу обставин, вперше за 150 років місяць стане одночасно “блакитним” та червоним. Побачити це явище сповна можна буде у Південно-Східній Азії, Океанії та на Алясці.

Про це повідомляє онлайн-видання Science Ukraine.

Що можна побачити, спостерігаючи за Місяцем?

Спостереження за Місяцем – найпростіша астрономічна розвага, доступна людям. Сама зміна фаз супутника Землі, яка є регулярним і легко передбачуваним явищем, вже здатна привернути до себе увагу. І найяскравішою фазою місячного циклу є повня, коли Місяць розвертається до Землі точно тим боком, на який світить Сонце.

 

 

Лібрація Місяця

 

 

Іншим процесом, який можна помітити, спостерігаючи за Місяцем, є його лібрація. Лібрація – це складний процес, викликаний тим, що орбіта Місяця відрізняється від ідеальної кругової. І тому відстань від Місяця до Землі та швидкість його руху орбітою можуть сильно змінюватися. Для спостерігача це проявляється у тому, що іноді місяць здається великим, іноді – маленьким, і час від часу він буває повернутий до нас трохи не так, як ми звикли. У таких випадках можна спостерігати деталі, які зазвичай просто не видно.

Тож, коли повня припадає на той момент, коли Місяць знаходиться найближче до Землі, ми бачимо на небі великий яскравий диск Місяця і називаємо це явище супермісяцем. Інше явище, яке можна спостерігати під час повні – місячне затемнення. Орбіта Місяця лежить не у тій самій площині, що і орбіта Землі. Завдяки цьому під час повні тінь від Землі зазвичай проходить вище або нижче Місяця. Але у двох точках орбіти Землі можлива ситуація, коли Земля під час повні опиняється точно між Сонцем та Місяцем і її тінь падає на нього, надаючи нашому супутнику криваво-червоного кольору. Ми називаємо це місячним затемненням.

Порівняння видимих з Землі розмірів супутника: Мікромісяць (Апогей) та Супермісяць (Перигей). У Супермісяці супутник видається на 14% більшим та на 30% яскравішим. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Порівняння видимих з Землі розмірів супутника: Мікромісяць (Апогей) та Супермісяць (Перигей). У Супермісяці супутник видається на 14% більшим та на 30% яскравішим. Джерело: NASA/JPL-Caltech

 

Нарешті, третій випадок пов’язаний з нашим календарем. Місячний цикл складає 28 діб, а у календарному місяці їх може бути більше. Це означає, що інколи протягом календарного місяця можна спостерігати аж дві повні. В такому випадку це називають “блакитним місяцем”. Ні, сам Місяць зазвичай кольору не змінює. Можливо, колись люди спостерігали цю другу за місяць повню крізь забруднену атмосферу, яка дійсно могла надати місяцю блакитного відтінку, і пов’язали ці два незалежні один від одного явища.

Кривавий супермісяць

Цього року 31 січня на повню припадуть одночасно всі три рідкісні явища. Щоправда, мешканці України, рівно як і більшої частини земної кулі, можуть насолоджуватися лише другим за січень супермісяцем – великим та красивим. Часткове місячне затемнення та півтінь, якщо дозволить погода, можна буде спостерігати завтра з 17:11:11 по 18:08:29 за Києвом.

А ось для мешканців Південно-Східної Азії та Океанії, на відміну від звичайного жовто-білого, який був 2 січня, він буде дійсно багряним.

 

Тож, якщо хочете побачити, як виглядає криваво-блакитний cупермісяць, терміново беріть квиток на Гаваї. Тільки не забудьте, що до цієї дати місяць там буде червоного кольору, якщо, звичайно, ви не будете знаходитися неподалік від діючого вулкану, або скористуєтесь спеціальним фільтром.

 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]