Ян на службі ФСБ: завербований шахрай-мільярдер Ян Марсалек влаштувався в Москві і воює в Україні

|
Версия для печатиВерсия для печати

Один із найбільш розшукуваних злочинців у світі, колишній операційний директор Wirecard Ян Марсалек живе Москві і майже не ховається. Лише трохи змінивши зовнішність, він вільно гуляє центром столиці у супроводі своєї нової дівчини, співробітниці ФСБ. Останнім часом Марсалек, спочатку завербований ГРУ, дедалі більше співпрацює з ФСБ і постійно з'являється на Луб'янці. Крім того, Марсалек регулярно виїжджає на окуповані території України для виконання бойових завдань у супроводі російських спецназівців.

Спостереження за спостерігачем

З непоказного на вигляд триповерхового будинку в Стременному провулку виходить пара — рудоволосій худорлявій Тетяні 41 рік, її супутникові, коротко стриженому і з невеликою бородою — 45, він живе неподалік, на вулиці Щипок, за 9 хвилин ходьби від будинку Тетяни. Вони тримаються за руки і невимушено базікають, перехожі не звертають на них жодної уваги. А варто було б, адже цей чоловік не хто інший, як Ян Марсалек, — один із найбільш розшукуваних злочинців у світі, колишній топ-менеджер німецького технологічного гіганта Wirecard, завербований російською розвідкою. Який втік до Москви після того, як у його компанії було виявлено дірку в $2 млрд.

Перебравшись до Росії, Марсалек змінив кілька паспортів і змінив зовнішність - наприклад, зробив пересадку волосся і відростив бороду. Він знав, що на відміну від Німеччини та Австрії, де він жив раніше, у Москві за ним легко можна спостерігати через камери стеження.

«Отже, я протестував систему розпізнавання осіб, встановлену в Москві, і вона працює дуже добре, — писав Марсалек в Telegram через рік після втечі своєму колишньому діловому партнеру Орліну Русєву. - По-справжньому страшно. Питання у тому, як обдурити такі системи у майбутньому».

Русєв потрібен був Марсалеку для організації стеження за людьми в Європі, зокрема для того, щоб на прохання ФСБ відстежити (а потім і викрасти) журналістів Романа Доброхотова та Христа Грозєва. Спостереження, втім, провалилося, і Русєва разом з усією своєю командою було заарештовано. Проте цим самим журналістам, навпаки, вдалося відстежити пересування та контакти самого Марсалека, виявивши багато цікавих деталей його московського життя.

Коханка з ФСБ

Першою російською коханкою Марсалека, яка відіграла важливу роль у його вербуванні, була еротична модель Наталія Злобіна (про яку The Insider вже писав), вони розпочали стосунки ще у 2014 році. Але невдовзі після переїзду Марсалека до Москви він познайомився з Тетяною Спірідоновою, яка, як і Наталя, була близькою подругою ГРУшника Станіслава Петлінського, який курирував Марсалека.

Спіридонова закінчила Інститут практичного сходознавства та магістратуру Інституту країн Азії та Африки, викладала турецьку мову, працювала у Російсько-турецькому торговому партнерстві, писала на пов'язані з Туреччиною теми академічні статті. Коли саме її було завербовано — неясно, але вже у 2016 році у неї з'являються дипломатичний паспорт та доступ до цілком секретної інформації. За даними джерел The Insider, вона також мала офіційну посаду в посольстві в одній з азіатських країн, але інформації про це немає ні у відкритих джерелах, ні в базах.

У 2021 році вона разом з іншими людьми Петлінського допомагала Марсалеку влаштуватися в Росії (у тому числі, за деякими даними, вчила його російській мові, в чому він, втім, не дуже досяг успіху). Їхні стосунки швидко стали серйозними, навесні 2022-го вона вже подала на розлучення і стала постійною пасією Марсалека.

Їхні стосунки спочатку були не лише романтичними, а й діловими, Спірідонова була присвячена у багато операцій Марсалека і навіть брала в них участь. Так, наприклад, у червні 2022 року Марсалек стежив за групою австрійських політиків та силовиків, використовуючи створену ним у Відні шпигунську мережу. Через свого помічника Егісто Отта, вихідця з австрійських спецслужб, вони отримали смартфони трьох колишніх високопосадовців МВС Австрії.

10 червня 2022 року кур'єр Марсалека отримав три мобільні телефони у Відні і контрабандою переправив їх до Стамбула. 11 червня Спірідонова вилетіла з Москви до Стамбула і забрала їх.

"Дівчина щойно приземлилася", - написав Марсалек віденському кур'єру того ж дня в Telegram. Через кілька годин Спірідонова вилетіла назад до Москви і наступного ранку, судячи з білінгів її телефону, опинилася на Луб'янці. «Дівчата – це ідеально, – написав тоді Марсалек Русєву. — Вони виглядають безневинними».

Через кілька місяців ситуація повторилася, тільки цього разу йшлося про зашифрований за натовськими стандартами ноутбук SINA, вкрадений 12 грудня в одного з австрійських чиновників. Паралельно того ж дня інша група злочинців під керівництвом Марсалека пробралася до квартири Христо Грозєва, провідного розслідувача The Insider, і вкрала те, що вони вважали його робочим ноутбуком (насправді це був старий комп'ютер, який уже не використовується більше 10 років). Спочатку Марсалек хотів, щоб обидва ноутбуки до Москви привезла Спірідонова: «Я хотів би залишити дівчину тут доти, поки не прибуде ноутбук, — написав Марсалек кур'єру. — Не хочу затримувати доставку ноутбука Грозєва, раптом у нього є якісь важливі облікові записи, до яких він може змінити паролі». Зрештою, Марсалек і Русєв вирішили, що Спірідонової не варто витрачати час на очікування ноутбука Грозєва, тому 13 грудня Спірідонова лише на кілька годин прилітає до Стамбула і повертається до Шереметьєво в районі 22:00. Ноутбук був «у машині, що прямувала на Луб'янку», написав він у чаті. Спірідонова прямо з аеропорту вирушає спочатку до комплексу будівель ФСБ на Проспекті Вернадського і відразу звідти — на Луб'янку, де вона з'явилася о пів на першу ночі. Зважаючи на все, у ФСБ порахували інформацію в ноутбуці настільки важливою, що готові були працювати вночі.

Не тільки Спірідонова, а й сам Марсалек продовжують активно співпрацювати із ФСБ.

З ГРУ до ФСБ

І до його втечі, і в перші роки після появи в Москві Марсалеком займалося ГРУ, яке відповідало за його конспірацію, нові документи та інше. Спочатку Марсалек користувався документами реально існуючих священиків — Костянтина Баязова з Липецька та Віталія Малкіна з Володимира. Ймовірно, священиком виглядати було зручно, тому що Марсалек для конспірації відростив бороду. Крім того, він використав підроблений бельгійський паспорт, виданий на ім'я Олександра Шмідта, з номером #ВМ1987399 (насправді документ із таким номером належить іншій людині).

Ще один псевдонім, про який раніше не було відомо, — Олександр Нелідов, який народився 22 лютого 1978 року в Ризі. Такої людини ніколи не існувало (принаймні в Росії). Цікаво, що Марсалек користувався різними документами паралельно. Так, наприклад, 3 липня 2023 року Спірідонова повернулася до Москви з Мінеральних Вод разом зі своїм тоді ще 15-річним сином і Марсалеком, який мандрував з нею зі своїм "нелідовським" паспортом. А 28 грудня 2024 року Марсалек вирушив поїздом з Москви до Санкт-Петербурга знову як Олександр Шмідт.

Марсалек продовжує підтримувати відносини з ГРУ, але видно, що з кінця 2021 року він дедалі тісніше співпрацює з ФСБ. Про це свідчить не лише те, що мережа людей Марсалека в Європі починає стеження за цілями, які цікавлять ФСБ (у тому числі за авторами цього розслідування), а й те, що він сам фізично починає регулярно приходити на Луб'янку. Коли після арешту Орліна Русєва та публікацій The Insider про роботу Марсалека на російські спецслужби стало відомо, Марсалек не просто не перестав з'являтися на Луб'янці, але став ходити туди постійно, як на роботу. Судячи з даних його з'єднань, у 2025 році він з'являється на Луб'янці майже кожен робочий день: або він зняв офіс поблизу офісу ФСБ, або його взаємодія з чекістами вийшла на новий рівень. Його численні зв'язки в Європі, Лівії та Центральній та Південно-Східній Азії роблять його безцінним активом для російських спецслужб. Дивно, але знайшлося застосування Марсалеку у війні з Україною.

Марсалек в Україні

Втікши в Росію, Марсалек регулярно з'являється на окупованих територіях України — і не лише в Криму, про що й раніше писав The Insider, а й на територіях, які розташовані безпосередньо близько ло бойових дій.

Так, наприклад, за білінгами видно, що телефон Нелідова пропадав на 12 днів, після чого підключився до залізничної станції в російському прикордонному місті Митрофанівка о 10:08 ранку 21 лютого 2024 року, неподалік від окупованих територій, де йдуть бойові дії. На фотографіях колишній менеджер Wirecard зображений у повному військовому екіпіруванні, включаючи балаклаву та літеру «Z».

 

Також Марсалек здійснив не менш як п'ять поїздок до Криму, і явно не для курортного відпочинку — щоразу його перебування там тривало лише трохи більше доби, а серед його попутників були бійці російського спецназу.

Джерело у російських спецслужбах стверджує, що Марсалек брав участь у бойових завданнях, не уточнюючи, в яких саме. Але відомо, що і в Лівії, і в Сирії Марсалек полюбляв покрасуватися у військовій формі зі зброєю, а в Лівії навіть намагався організувати «людське сафарі»: за великі гроші продавати бажаючим доступ до нагрудних камер вагнерівців, щоб отримати імерсивний досвід участі у війні. Зважаючи на все, залежний від адреналіну Марсалек знайшов спосіб особисто взяти участь у «людському сафарі» в Україні.

Як саме виглядали «операції» Марсалека в Україні, поки що неясно, але, схоже, він був стурбований їх документуванням — двічі його супроводжував російський фотограф Сергій Берментьєв, відомий фотопортретами всіляких знаменитостей: від Бродського і Віктора Цоя до Роберта де Ніро і Аль Пачіно (а також засвітився) у скандалі. Берментьєв, який має російське та американське громадянство, не тільки відмовився пояснювати цілі своїх поїздок, а й кинув слухавку, тільки-но почувши, що розмовляє з кореспондентом The Insider.

Сам Марсалек у розмові з The Insider також відмовився відповідати на запитання, що саме пов'язує його із ФСБ сьогодні і чим він займається в Україні. «Ви ж самі розумієте, навіть якби я щось знав про все це, я не міг би з вами про це розмовляти», — пояснив він.

Спільне розслідування The Insider з Der Spiegel.

Переклад: «Аргумент»


На цю тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Новини партнерів

Реклама

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]