Ринок праці: які професії виявилися стійкими під час війни

|
Версия для печатиВерсия для печати

ЕП проаналізувала три десятки професій, щоб зрозуміти, попит на які під час війни відновлюється швидше за інші.

За даними сайту work.ua, на початку червня кількість щотижневих вакансій перевищила 54 тис. Це найкращий показник з початку великої війни і навіть вищий, ніж, наприклад, у січні 2022 року.

"Кількість вакансій продовжує зростати. Частково зростання попиту на робочу силу пов'язане із сезонністю, зокрема, сільськогосподарськими роботами, а частково – з мобілізацією співробітників, у тому числі критичних, та посиленням складнощів з пошуком персоналу", – пояснюють у Національному банку.

Зростання кількості пропозицій роботи відбувається швидшими темпами, ніж очікувалося. Оцінити це можна шляхом порівняння лінійних трендів за кількістю вакансій, розбивши їх на два періоди: до і після 24 лютого 2022 року.

Перший період, з березня 2020 року по лютий 2022 року, через карантин приніс економіці чималі проблеми. ВВП України у 2020 році впав майже на 10%.

Проте з падінням економіки майже на 30%, яке приніс рік російського вторгнення, це важко порівняти. Попри це кількість нових вакансій, які пропонують роботодавці, уже вища, ніж у будь-якому місяці карантинного 2020 року.

Кількість щотижневих вакансій

Однак відновлення відбувається нерівномірно для різних професій. Найшвидше відновлюється попит на медиків, бухгалтерів, аграріїв, освітян, науковців, продавців, закупівельників, страхувальників, юристів і топменеджерів. У них криві відновлення навіть кращі, ніж були, наприклад, у 2020 році.

Попит на фармацевтів перевищив усі рекорди і зараз вищий, ніж у будь-який місяць до великої війни. На це, на жаль, можуть бути нерадісні причини.

Є професії, які відверто стагнують. Низький попит залишається на будівельників та IT-спеціалістів. Це може свідчити про слабкі темпи відновлення руйнувань та низьку активність галузі загалом через відсутність попиту на нерухомість.

На IT-сектор тиснуть внутрішні проблеми і світова криза в галузі. За даними Djinni, кількість вакансій в IT-секторі з початку 2023 року майже не змінюється.

Найбільше попит упав на працівників культури та шоу-бізнесу. Ця галузь під час дії воєнного стану фактично під забороною через технічні та моральні обмеження. Мова, у першу чергу, про корпоративні та розважальні заходи.

Відновлення попиту на професії у 2020-2022 роках

Попри загалом позитивний тренд на ринку праці, НБУ нагадує про потенційні ризики, зокрема, регіональну диспропорцію у відновленні через велику кількість внутрішньо переміщених осіб (близько 4,8 млн) і релокованих підприємств.

Схід, північ і південь ще не повернулися до показників початку 2022 року, а захід і частково центр пропонують більше вакансій, ніж до початку великої війни.

Річ у тім, що в спустошених війною областях багато підприємств знищені чи зупинені. Інші переїхали в більш безпечні регіони. За даними Міністерства реінтеграції, до квітня 2023 року релокувалися близько 800 підприємств. Тільки з Харківської області в інші регіони переїхали понад 200 компаній.

З одного боку, кількість претендентів на вакансію в середньому в країні суттєво знизилася і в травні 2023 року була близькою до показника травня 2021 року. З іншого боку, співвідношення попиту і пропозиції нерівномірне залежно від регіону.

Наприклад, у Закарпатській області, яка уособлює острівець відносної безпеки, вакансій удвічі більше, ніж було на початку 2022 року. На одну вакансію там претендують лише півтора шукача, у Харкові – три, у Херсоні пʼять.

Зображення з відкритих джерел

«Аргумент»


На цю тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

20:00
У п'ятницю в Україні короткочасні дощі, сухо лише на півдні
19:07
Для забезпечення фронту деревиною посередники не потрібні - гендиректор ДП "Ліси України" спростував брехню очільників двох ОВА, спійманих на мародерстві
18:11
Кримінальна справа Трампа: вирок встигне до виборів
17:56
Мародерство: фортифікації на Харківщині - в ОВА закривали очі на відсутність податків у договорах
16:08
Нові тарифи на енергетику: чому Уряд не дружить з головою
14:01
Мародерство: Миколаївська ОВА закупила колоди для укріплення фортифікаційних споруд втричі дорожче ринкових цін
13:14
Корвет "Гетьман Іван Мазепа" вийшов на перше випробування
12:14
Фортифікація має стати новою національною ідеєю
11:55
Шольц вже підтримує дозвіл Україні бити західною зброєю по території РФ, Байден "думає зняти заборону" на це − ЗМІ
10:06
НАБУ та САП розслідують розкрадання КП "Полтавапаливо". Організатор кримінальної оборудки - голова Полтавської обласної ради Олександр Біленький

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]