Економіка росії остигає - Коммерсант

|
Версия для печатиВерсия для печати

Підприємства фіксують різке зростання цін та витрат.

Про це йдеться у статті російського ділового видання Коммерсант.

Результати серпневого моніторингу підприємств, опубліковані Банком Росії, фіксують помітне погіршення оцінок поточного стану ділової активності в основних секторах економіки та стабілізацію очікувань респондентів на найближчий квартал у відповідь на різке ослаблення курсу рубля та підвищення регулятора ключової ставки. Найпомітніше постраждали оцінки зростання відпускних цін та витрат. Така реакція лише початок циклу охолодження економіки Росії.

У липні 2023 року, за даними моніторингу Банком Росії понад 14 тисяч нефінансових підприємств у ключових видах економічної діяльності, індекс поточних оцінок попиту, випусках та цін компаній-респондентів знизився фактично до нуля – з 2,1 до 0,2 пункту на тлі стабілізації очікувань на найближчі три місяці на рівні 10,3 пунктів, а результуючий індекс бізнес-клімату (ІБК) зменшився у серпні до 5,2 з 6,2 пунктів у липні. Найбільше постраждали оцінки компаніями поточного та очікуваного випуску, зростання цін, тоді як оцінки очікуваного попиту навіть підросли на тлі зниження оцінок його нинішнього стану.

Поточні оцінки ділового клімату знизилися у більшості видів економічної діяльності, найпомітніше — у транспортному комплексі (тут оцінки стали негативними вперше з квітня 2023 року), в оптовій торгівлі та обробці, націленій на приватне споживання. На тлі ж загальної стабілізації очікувань на рівні липня у торгівлі автотранспортом, сільському господарстві, інвестиційній обробці та водопостачанні очікування помітно покращали, а у видобутку та оптовій торгівлі — продовжили знижуватися. Серед основних факторів, що обмежують випуск, компанії назвали нестачу персоналу (насамперед, робітників), значне зростання витрат та подовження термінів поставок через складнощі з логістикою. Зауважимо, що серпневі оцінки індексу промислового оптимізму Інституту Гайдара, навпаки, покращилися в частині поточних та очікуваних оцінок випуску та попиту, погіршавши лише частину різкого зростання запасів — до їх помітного надлишку.

Тим часом цінові очікування підприємств у серпні загалом по економіці помітно зросли та перевищили середні значення 2021–2022 років, до яких вони не змогли дістатись у липні, зауважують у ЦП.

Зростання цінових очікувань був фронтальним, а збільшення витрат підприємств у серпні економіки прискорилося, крім лише електроенергетики. Найбільш помітно збільшилися витрати підприємств торгівлі, транспортування та зберігання. "Серед основних причин - подорожчання сировини, матеріалів і комплектуючих на тлі ослаблення рубля, а також суттєве зростання вартості пально-мастильних матеріалів і збільшення логістичних витрат", - пояснюють аналітики ЦП. В результаті в серпні порівняно з липнем прискорилося і зростання відпускних цін (найпомітніше в торгівлі автотранспортом), а в сільському господарстві зростання поточних цін зафіксовано вперше з серпня 2022 року. Більшість підприємств пов'язували зростання відпускних цін із ослабленням курсу рубля. Так, підприємства роздрібної торгівлі очікують, що у наступні три місяці відпускні ціни в середньому зростатимуть темпами 12,6% у річному вираженні — вище це значення було лише навесні 2022 року.

У свою чергу Олександр Ісаков з Bloomberg Economics вважає, що російські економісти недооцінють вплив ключової ставки ЦП на економічні умови.

«Найближчими місяцями стануть помітними й ефекти на рівень ділової активності — інвестиції, споживання, випуск. Наш індикатор ймовірності рецесій після підвищення ставки зріс з 6% до 21% приблизно до рівня 2018 року. Це не означає, що економіка вже перебуває в рецесії, але говорить про те, що прогнози зростання на 2023–2024 роки, швидше, почнуть переглядати вниз», — робить висновок він.

Зображення з відкритих джерел

«Аргумент»


на цю тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

12:14
Фортифікація має стати новою національною ідеєю
10:06
НАБУ та САП розслідують розкрадання КП "Полтавапаливо". Організатор кримінальної оборудки - голова Полтавської обласної ради Олександр Біленький
09:50
США відкрили завод з виробництва артснарядів для України
08:00
ГЕНШТАБ ЗСУ: ситуація на фронті і втрати ворога на 30 травня
20:00
У четвер короткочасні дощі у більшості регіонів України
18:08
Російськомовні "вертухаї" Божковської колонії побудували росію на Полтавщині: виродки роками знущалися та калічили в'язнів (ФОТО, ВІДЕО)
17:12
Цей погодить що завгодно: ексзаступник Резнікова Замлинський, який погоджував закупки "яєць по 17 грн", тепер відповідає в МЗС за озброєння, - ЦПК
16:29
Справа одеського ексвійськкома Борисова щодо незаконного збагачення на понад 142 млн грн вже в суді
16:28
Економічна вигода: Переваги володіння новим автомобілем Renault
16:11
Китай закликає Ізраїль припинити атаку на Рафах, але не закликає росію припинити атаку на Харків

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]