Суд над Януковичем закінчився. Головне про процес, який тривав півтора року

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:

Янукович спокійно може пересуватися світом — він не в міжнародному розшуку. З липня 2015 року Януковича більше не розшукує Інтерпол. За словами адвоката Віталія Тітича, у захиста Януковича є всі шанси оскаржити справу в ЄСПЛ — і тоді колишній президент стане «політично переслідуваною особою». А це, в свою чергу, може вплинути на інші справи проти нього — зокрема, на справу про організацію вбивств на Майдані.

Процес над колишнім президентом України Віктором Януковичем, якого звинувачують у державній зраді, завершився — 5 грудня судді відправилися до кімнати для нарад, щоб винести вирок. Янукович так і не виступив у суді з останнім словом — адвокати запевняють, що у нього важка травма, а в клініці, де він перебуває, неможливо провести відеоконференцію. Суддю ці доводи не переконали. Коли саме винесуть вирок, невідомо, та враховуючи резонанс справи, в суді обіцяють повідомити про це заздалегідь. Громадське розповідає головне про півторарічний судовий процес над екс-президентом.

lead

Президент-утікач Віктор Янукович під час прес-конференції у Москві, Росія, 2 березня 2018 року. На ній разом із адвокатами Янукович показав лист Путіну, датований лютим 2014 року, в якому він начебто пропонував російському керманичу провести двосторонні консультації і «обговорити можливість використання окремих підрозділів ВС РФ для відновлення миру і правопорядку на території України». Фото EPA-EFE/YURI KOCHETKOV

На цю тему: Конферансье Луценко: «С марта на экранах страны – суд над Януковичем»

В чому звинувачують Януковича?

У державній зраді, поплічництві у веденні агресивної війни та в умисних діях, вчинених з метою зміни меж території та державного кордону України. Прокурори вимагають для Януковича максимального покарання — 15 років позбавлення волі. Є ще сім епізодів (серед них — отримання хабара в розмірі 26 мільйонів гривень під виглядом гонорару від книг і незаконне заволодіння ділянкою в Сухолуччі під Києвом), в яких підозрюють Януковича, та поки вони не дійшли до суду.

Перші справи проти Януковича порушили ще в 2014 році — за кілька днів після його втечі до Росії в ніч на 22 лютого. Нове керівництво української Генпрокуратури звинуватило його в організації масових вбивств на Майдані 18-21 лютого.

28 лютого Янукович дав прес-конференцію в Ростові-на-Дону, під час якої сказав, що нова влада в Україні нелегітимна, а він сам залишається чинним президентом. Тодішній очільник Генпрокуратури Олег Махніцький заявив, що проти Януковича відкрито ще одну кримінальну справу: «за спроби і заклики до повалення конституційного ладу України».

В 2016 році колишнього українського президента звинуватили в державній зраді. Підставою став лист Януковича президентові Росії в 2014 році, в якому він просив Володимира Путіна ввести війська на територію України.

Саме цей лист Путін використав як аргумент «законної» анексії Криму в березні 2014-го. 1 березня російський президент отримав у Ради Федерації дозвіл на введення російський військ в іншу країну. А 3-го березня 2014 року цей лист озвучив тодішній постійний представник РФ при ООН Віталій Чуркін. В ньому йшлося про те, що владу в Україні захопили незаконно, а життя людей під загрозою. Тому Янукович попросив Путіна «використати збройні сили Російської Федерації для відновлення законності, миру, правопорядку, стабільності і захисту населення України».

У 2015 році Путін вперше відкрито визнав, що російські військові були в Криму. Він заявив, що Янукович також узгодив призначення «головою республіки» Сергія Аксьонова. Таким чином, рішення про «референдум» для російського президента було законним. А присутність російських військ на півострові Путін назвав заходом безпеки для кримських депутатів.

На цю тему: 15 лет тюрьмы просит обвинение для Януковича

Колишнього українського очільника звинувачують зокрема у державній зраді, підставою чого став лист Януковича президентові Росії в 2014 році, в якому він просив Володимира Путіна ввести війська на територію України (на фото — Янукович (ліворуч) і Путін території України»  підписали угоду у Москві про на дання Росією Україні 15 мільярдів доларів комерційного кредиту, 17 грудня 2013 року)

Колишнього українського очільника звинувачують зокрема у державній зраді, підставою чого став лист Януковича президентові Росії в 2014 році, в якому він просив Володимира Путіна ввести війська на територію України (на фото — Янукович (ліворуч) і Путін території України» підписали угоду у Москві про на дання Росією Україні 15 мільярдів доларів комерційного кредиту, 17 грудня 2013 року). Фото EPA-EFE/YURI KOCHETKOV

Які докази має Генпрокуратура?

Головний аргумент — це той самий лист Януковича російському президентові. Генпрокуратура вважає, що так колишній президент дав зелене світло анексії Криму.

Та з цим листом не все так просто. В 2017-му році російська Генпрокуратура офіційно відповіла Києву, що ані до адміністрації президента РФ, ані до Ради Федерації не надходило жодних заяв Януковича про введення військ. Потім в Кремлі уточнили, що не бачили саме «листа Януковича», а на додаткові питання відповідати відмовилися.

Янукович спершу назвав своє звернення до Путіна «заявою». 2 березня 2018 року він і його адвокат давали прес-конференцію в Москві, на якій показали інший лист російському президентові та оголосили, що «заява» про введення військ була додатком до нього. В новому листі Янукович пропонував Путіну провести двосторонні консультації і «обговорити можливість використання окремих підрозділів ВС РФ для відновлення миру і правопорядку на території України».

Один зі свідків у справі Януковича — колишній очільник Генерального штабу Збройних сил України Юрій Ільїн. Він підтвердив, що Янукович радився з ним щодо листа — в частині про введення поліцейської та миротворчої місії на всій території України. Втім, він також заявив, що не був повністю проінформований про суть звернення Януковича до Путіна.

Як відбувався процес?

Суд на колишнім президентом почався 4 травня 2017 року. Раніше, в квітні, Верховна Рада України ухвалила поправки до Кримінального кодексу, які дозволили заочне засудження обвинуваченого, — Янукович з 2014 року перебуває в Росії.

Від початку суду засідання постійно переносилися — найчастіше через неявки адвокатів Януковича чи свідків з його боку. Всього за півтора року відбулося 89 засідань. У червні 2017 року Янукович заявив, що не хоче брати участь у процесі та відкликає своїх адвокатів. Суд призначив колишньому президентові державний захист. Та вже через півроку адвокат Януковича Віталій Сердюк, єдиний, хто брав участь в процесі від самого початку і до кінця, знову повернувся до справи.

Загалом у справі Януковича було шість приватних адвокатів. Останнім до процесу долучився Олександр Горошинський, який також захищає бійців «Беркуту» — їх звинувачують у вбивстві протестувальників на Майдані.

Сам процес багато в чому нагадав політичне шоу — особливо під час судових дебатів у серпні цього року. Між захистом Януковича і поліцією відбулася бійка в будівлі суду; а під час виступу прокурора адвокати кричали та перебивали його. Що стосується звинувачення, то прокурор Руслан Кравченко у своїй промові згадав Бога:

«Скалічені долі, зруйновані родини, залишені вдома — ось гірка ціна зради однієї людини, яка мала шанс. Я впевнений, що український суд винесе справедливий вирок по цій справі, але засудять Януковича і Бог, і люди», — заявив він під час виступу. Пізніше Кравченко пояснював, що вважав це доречним. Дебати захисту, в свою чергу, тривали 47 годин.

Засідання Оболонського райсуду Києва у справі про державну зраду екс-президента Віктора Януковича, 21 лютого 2018 року. На фото ліворуч — адвокат Януковича Микола Сердюк, праворуч — прокурор ГПУ у справі Руслан Кравченко

Засідання Оболонського райсуду Києва у справі про державну зраду екс-президента Віктора Януковича, 21 лютого 2018 року. На фото ліворуч — адвокат Януковича Микола Сердюк, праворуч — прокурор ГПУ у справі Руслан Кравченко. Фото: ГОНТАР ВОЛОДИМИР/УНІАН

Хто виступав по справі?

Під час процесу допитали багато свідків, зокрема й українських чиновників — міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, колишнього прем’єр-міністра Арсенія Яценюка, секретаря РНБО Олександра Турчинова (в 2014 році він виконував обов’язки президента), президента Петра Порошенка. Їхні свідчення стосувалися втечі Віктора Януковича в лютому 2014 року — захист запевняє, що Янукович не тікав з країни, а лише «тимчасово залишив» її через небезпеку для життя.

Свідчення проти колишнього президента давали й російські депутати, які переїхали до Києва — Ілля Пономарьов та Денис Вороненков. Ілля Пономарьов стверджував, що Володимир Путін давав прямі доручення щодо анексії безпосередньо міністру оборони РФ Сергієві Шойгу.

Вороненкова вбили в центрі Києва 23 березня 2017 року, про що він розповідав прокуратуратурі у цій справі — невідомо; після його смерті свідчення втратили силу.

У жовтні 2018 року Арсен Аваков заявив, що в операції по втечі Януковича до Росії брав участь один зі співробітників Головного розвідувального управління Росії. Раніше журналісти говорили, що це Анатолій Чепіга («Руслан Боширов»). Чепігу підозрюють в отруєнні колишнього офіцера ГРУ Сергія Скрипаля, який жив у Британії. Нібито саме за евакуацію Януковича Чепіга отримав звання Героя Росії. За іншими даними, Чепіга «відзначився» під час анексії Криму.

Засідання Оболонського райсуду Києва у справі про державну зраду екс-президента Віктора Януковича, на якому допитували як свідка президента України Петра Порошенка через систему відеоконференцзв'язку, 21 лютого 2018 року

Засідання Оболонського райсуду Києва у справі про державну зраду екс-президента Віктора Януковича, на якому допитували як свідка президента України Петра Порошенка через систему відеоконференцзв'язку, 21 лютого 2018 року   Фото:  EPA-EFE/STEPAN FRANKO

Що каже сам Янукович?

Він заперечує звинувачення у держзраді. За українським законодавством, президент-утікач має можливість виступити перед судом з останнім словом, про що сам Янукович неодноразово просив. Для цього в судді мали організувати відеоконференцію.

Виступ Януковича призначили на 19 листопада 2018 року, але за день до цього він, за словами захисту, отримав травму спини і не зміг взяти участь у засіданні. Його знову перенесли на 5 грудня. За день до засідання адвокати заявили, що Януковичу потрібне лікування в ізраїльській клініці. 5 грудня адвокати казали на суді те ж саме — Янукович перебуває в лікарні, де не передбачений відеозв’язок.

Захисники надали суду довідки про стан здоров’я екс-президента, та суддю вони не переконали. Владислав Дев’ятко заявив, що в документах не вказано про «ушкодження голови і органів мовлення» у Януковича, а це означає, що ніщо не заважало йому все ж виступити в суді.

Тому 5 грудня суд відправився до нарадчої кімнати, щоб винести вирок. Коли саме ухвалять рішення, невідомо — в справі близько ста томів. Можливо, цей процес триватиме кілька тижнів чи навіть місяців.

Що далі?

Адвокати кажуть, що доки немає рішення суду, вони не знають, якими будуть їхні подальші дії. Та ще раніше захист і сам Янукович стверджували, що якщо вирок буде звинувачувальним, вони готові оскаржити його в Європейському суді з прав людини. Віталій Сердюк неодноразово звинувачував суд у «підігруванні» прокуратурі. І 5 грудня адвокати Януковича стверджували, що їхньому клієнтові не надали належного права на захист. Як пояснює адвокат родин «Небесної сотні» (загиблих на Майдані активістів) Віталій Тітич, в ЄСПЛ така тактика захисту може бути виграшною.

На цю тему: В том, что Интерпол снял с розыска Януковича и Кº, виноваты Россия и Китай - генпрокурор

Керівник департаменту соцрозслідувань Генпрокуратури Сергій Горбатюк каже, що будь-які судові рішення, внесені заочно щодо колишніх чиновників, можуть бути скасовані ЄСПЛ. Він пояснює, що в законі є ознаки вибіркового правосуддя — сам генпрокурор Юрій Луценко відкрито говорив, що закон ухвалюється для Януковича та його соратників, що втекли.

Крім того, вкрай малоймовірно, що Янукович, у випадку звинувачувального вироку, дійсно відбуватиме термін. Росія не приєдналася до Європейської конвенції про міжнародну дійсність судових рішень у кримінальних справах, тому не може видавати Україні президента, що втік.

Захист Януковича на суді 5 грудня заявив, що екс-президентові може знадобитися лікування в Ізраїлі. Янукович спокійно може пересуватися світом — він не в міжнародному розшуку. Захист екс-президента оскаржив його перебування в базах Ізраїля — вони назвали це «політично вмотивованим рішенням». З липня 2015 року Януковича більше не розшукує Інтерпол.

За словами Віталія Тітича, у захиста Януковича є всі шанси оскаржити справу в ЄСПЛ — і тоді колишній президент стане «політично переслідуваною особою». А це, в свою чергу, може вплинути на інші справи проти нього — зокрема, на справу про організацію вбивств на Майдані.

Юліана Скібіцька, опубликовано в издании Громадське


На цю тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

14:10
«Чия система витримає, той і переможе»: що стоїть за останніми обстрілами росією енергетичної інфраструктури України
13:59
РПЦ оголосила “священну війну” Україні (документ)
12:04
Бурштинська та Ладижинська ТЕС зруйновані майже повністю: чим Україні загрожують нові атаки на енергосистему
10:06
Звичайне шахрайство: фігурант журналістських розслідувань ексочільник УСБУ Миколаївщини Герсак став громадським діячем та збирає грантові кошти для ветеранів (ФОТО)
09:31
Типове "зе": "слуга народу" Роман Кравець шантажує таксі "Uklon"через Telegram-канал "Джокер" - вимагає $200 тисяч
09:01
Суд зобов’язав упц (мп) повернути державі Успенський собор ХІІ ст. у Каневі
08:35
У Росії виробництво бензину впало на 14% після атак на НПЗ - Росстат
08:00
ГЕНШТАБ ЗСУ: ситуація на фронті і втрати ворога на 28 березня
20:00
У четвер дощитиме трохи в Карпатах, вдень до +20°С
19:22
У Польщі через перевірку контррозвідки звільнили генерала, який відповідав за підготовку ЗСУ

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]