В Європарламенті презентували стрічку Bellingcat про війну РФ в Україні та Сирії

|
Версия для печатиВерсия для печати

 У Європарламенті відбулася перша в Брюсселі демонстрація документальної стрічки «Bellingcat», яка присвячена діяльності міжнародної групи журналістів і експертів, залучених до розслідувань найгучніших справ, таких як війна РФ в Україні та Сирії.

Захід відбувся за сприяння євродепутата від Нідерландів Маріке Шхаке, яка представляє парламентську групу Альянс лібералів та демократів заради Європи. До цього прем’єра стрічки з успіхом відбулася у США та у Нідерландах, повідомляє  Укрінформ.

За підсумками перегляду стрічки відбулася зустріч з засновником Bellingcat групи Еліотом Хіггінсом (Eliot Higgins), який розповів про цілі групи, про методи та інструменти її діяльності, про найгучніші справи тощо.

Цікаво, що сама назва групи Bellingcat походить з дитячого мультфільму, де, за сюжетом, миші повстали проти кота, і винайшли дзвін, щоб сповіщати про наближення хижака. Тож назва групи з певними припущеннями може перекладатися «Щоб кіт не дрімав».

«Ми дуже ретельно ставимося до фактів, які є в основі нашої роботи. Ми ніколи не просимо людей вірити нам на слово, ми завжди надаємо факти, щоб люди робили власні висновки. Така позиція є абсолютно свідомою, адже ми розуміємо, що результати нашої роботи можуть бути необхідними під час майбутніх судових процесів для притягнення до відповідальності винних у злочинах. Так було з рейсом МН-17, а також навколо розслідування щодо присутності російських військ в Україні, або із загибеллю мирних людей у Сирії», - повідомив Еліот Хіггінс.

Він зауважив, що «кістяк» групи є невеликим, не більше 5 осіб, але група у своїй діяльності спирається на величезну кількість прихильників та ентузіастів, журналістів, експертів та просто очевидців подій, які допомагають встановлювати істину у тому чи іншому випадку.

У виборі тем для майбутніх розслідувань у цьому невеликому колективі панує абсолютна свобода – кожен член команди вільний пропонувати власний варіант, який є для нього цікавим. Для розслідувань ця команда використовує набір пошукових інструментів, здебільшого автоматизованих пошукових систем, всі, які знаходяться онлайн. Сучасні пошукові системи здатні, наприклад, автоматично визначати ваше ім’я, якщо вашу фотографію розміщують у відповідну систему електронного пошуку.

Зрозуміло, що у деяких операціях, наприклад, із встановлення та верифікації даних геолокації, або у визначенні конкретної особи на знімку, доводиться проводити великий обсяг роботи «вручну», перевіряти та порівнювати сотні й тисячі зображень.

За словами Хіггінса, команда Bellingcat продовжує працювати над справою МН-17 та видавати нові доповіді щодо розслідування, та сприяти роботі Міжнародної Спільної групи з розслідування (JIT) у цій справі. Водночас, ці фахівці зараз приділяють менше уваги подіям на Сході України, оскільки значні зусилля забирає дослідження розвитку ситуації в Ємені.

В активі команди Bellingcat – гучні справи, такі як викриття брехні російського керівництва щодо справи МН-17, встановлення осіб та місця приписки російських військовослужбовців, причетних до цього злочину, встановлення осіб співробітників російського ГРУ, причетних до отруєння у Солсбері, викриття епічних фейків, як, наприклад, використання Міноборони Російської Федерації зображень з відомої комп’ютерної «стрілялки» для «доказів» причетності американських військових до бойового зіткнення у Сирії.

Викриття фейкових повідомлень і зображень є лише невеликою частиною, похідною від діяльності групи розслідувачів. Вони користуються, переважно, відкритими даними соціальних мереж, які містять насправді безмежний обсяг інформації.

Укрінформ поцікавився, яким чином Bellingcat протистоїть зусиллям спецслужб зацікавлених країн боротися з групою її ж методами – наприклад, імплантувати у інтернет-простір підроблену інформацію, призначену спеціально для того, щоб Bellingcat її "заковтнув" і дискредитував себе.

Читайте також: Прокуратура РФ не бачить підстав допитувати росіян щодо катастрофи МН17

«Насправді, імплантувати таку інформацію дуже непросто. Адже кожна інформація має свою логіку, свою історію, і свій контекст. Враховувати такий контекст дуже важливо, коли шукаєш істину. Цей же контекст є засторогою від таких хибних повідомлень. Якщо з’являється якесь нове джерело і починає видавати якусь резонансну інформацію, це завжди викликає підозру, особливо, коли такі повідомлення суперечать або випадають із загального контексту, який неможливо створити штучно», - зауважив Еліот Хіггінс, відповідаючи на запитання кореспондента Укрінформу.

До речі, Хіггінс зауважив, що відмова від співпраці з будь-якими спецслужбами є принциповою позицією групи розслідувачів. Разом з цим, вони проводять робочі семінари для тих, хто цікавиться їх підходами та методами діяльності. У деяких випадках це призводить до розробки нових інструментів для дослідження інтернет-простору, як це трапилося, наприклад, після семінару із студентською молоддю в університеті Берклі (США).

За словами Хіггінса, сучасні соціальні мережі дозволяють шукати та знаходити будь-яку інформацію. Перевагою таких відкритих джерел є те, що дані, отримані за їх допомогою, можуть бути підтверджені з інших джерел, наприклад, результатами офіційного розслідування. Саме так, до речі, трапилося у справі із МН-17, коли нідерландські військові визнали справедливість висновків Bellingcat щодо російського походження комплексу «Бук» лише згодом, після того, як отримали власні докази. Цей епізод є одним із багатьох, який наводиться у документальній стрічці «Bellingcat».


В тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]